Alergia u dzieci
Alergia to odmienna reakcja organizmu na dany czynnik. Jest to inaczej uczulenie lub nadwrażliwość jako patologiczna reakcja układu immunologicznego w odpowiedzi na kontakt z alergenem. Najczęściej występującymi alergenami są: kurz domowy, pyłki roślin, sierść psa lub kota, jaja, ryby, orzechy, mleko krowie i cytrusy. Alergię mogą wywołać także leki np. penicylina czy leki przeciwbólowe. Aby zminimalizować wystąpienie reakcji uczuleniowej, należy unikać czynników uczulających oraz przyjmować odpowiednie leki bądź preparaty przeciwalergiczne.
Alergia – rodzaje alergenów
Alergia (uczulenie) jest odpowiedzią organizmu na kolejne kontakty z alergenem. Zwykle pierwsze zetknięcie się organizmu z określoną substancją nie powoduje od razu objawów uczulenia. Alergeny możemy podzielić na dwie grupy: całoroczne (np. uczulenie na kurz domowy) oraz sezonowe (np. alergia na pyłki roślin, które pojawia się w określonej porze roku).
Rodzaje alergii
Najczęściej występują następujące rodzaje alergii: katar sienny (alergiczny nieżyt nosa), pokrzywka i świąd skóry, wstrząs anafilaktyczny, alergia pokarmowa. Objawami alergii są: katar, duszności, kichanie, zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie oczu, opuchlizna i kaszel. Aby zdiagnozować alergię i odróżnić ją od innych dolegliwości, należy wykonać test skórny. W zdiagnozowaniu alergii pokarmowej najlepsza jest dieta eliminacyjna.
Alergia – leczenie, leki, suplementy
Leczenie alergii zależy od jej rodzaju, przebiegu i stopnia nasilenia dolegliwości. W ofercie apteki znajdują się dostępne bez recepty preparaty antyalergiczne, krople do oczu oraz doustne tabletki i preparaty ziołowe. W tej kategorii można znaleźć bezpieczne leki na alergię dla dzieci, które mogą być w razie konieczności stosowane już u najmłodszych pacjentów. Są to preparaty na alergię dla dziecka o różnych składnikach czynnych oraz formach podania, które mogą ograniczać dokuczliwość objawów towarzyszących alergii, czy też zmniejszać ryzyko ich występowania.
Alergia u dzieci
Lekka reakcja alergiczna u dzieci może objawiać się wysypką skórną w formie pokrzywki, obrzękiem twarzy, problemami żołądkowo-jelitowymi, bólami brzucha, wymiotami oraz biegunką. Jeśli natomiast dojdzie do ciężkiej reakcji alergicznej, konsekwencją może być wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego, który objawia się problemami z oddychaniem, kaszlem, nagłym obniżeniem ciśnienia krwi, a nawet zapaścią. Jest to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej opieki zespołu medycznego.
Leki na alergię dla dzieci – co wybrać?
W naszej aptece internetowej cefarm24.pl mamy szeroką gamę leków i preparatów przeciwalergicznych również dla dzieci. Wśród nich można wyróżnić: Allergodil krople do oczu, Alergo max junior, Hitaxa fast junior, Plusssz Junior Calcium Complex oraz Otrivin Oddychaj Czysto aerozol do nosa dla dzieci. Dostępne w tej kategorii preparaty mogą pomóc w redukcji takich objawów jak katar alergiczny i kichanie, zaczerwienienie oczu, ich świąd, pieczenie i łzawienie. Mogą również ograniczyć objawy skórne alergii, w tym wysypkę i pokrzywkę. Lek antyhistaminowy dla dzieci może również pomóc w przypadku objawów alergii związanych z pracą układu pokarmowego, w tym między innymi redukując nudności, bóle brzucha i wymioty.
Co na uczulenie dla dziecka wybrać?
Rodzaj preparatu dla małego alergika należy dostosować do jego wieku, rodzaju alergii oraz objawów jej towarzyszących. Syrop na alergię dla dzieci może okazać się lepszym rozwiązaniem dla najmłodszych pacjentów, natomiast tabletki na alergię dla dzieci starszych będą często wygodniejszą opcją. Przy objawach skórnych, w tym świądzie i obrzęku, pomóc może preparat o działaniu miejscowym – np. żel, a przy katarze siennym sprawdzi się spray do nosa. Przy alergii objawiającej się pieczeniem oczu i ich łzawieniem pomóc mogą natomiast dobrze dobrane krople do oczu. Zastanawiając się, co na uczulenie dla dziecka wybrać, należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na formę podania preparatu, ale też na jego substancję czynną i jej działanie. Preparaty przeciwalergiczne dla dzieci mogą różnić się składnikami czynnymi – wyróżniam m.in. dimetynden i desloratadynę, czy też ketotifen.
Jak działają leki na alergię dla dzieci?
Do leków stosowanych w przypadku alergii u najmłodszych można zaliczyć preparaty przeciwhistaminowe. Ich zadanie polega na blokowaniu działania histaminy, a osiągane jest to poprzez blokowanie receptorów histaminowych. W konsekwencji zmniejsza to działanie histaminy jako mediatora reakcji zapalnej, ograniczając tym samym objawy, które najczęściej towarzyszą alergii. Wyróżnić można leki przeciwhistaminowe I i II generacji – ich mechanizmy działania i zastosowanie nieco się różnią, podobnie jak przeciwwskazania, skutki uboczne i profil bezpieczeństwa.
Jak bezpiecznie stosować leki na alergię dla dzieci bez recepty?
Choć niejeden lek przeciwalergiczny dla dzieci dostępny jest w aptece bez recepty, najlepiej do podawania tych środków najmłodszym podchodzić rozsądnie. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, co na alergię dla dziecka może w danym przypadku sprawdzić się najlepiej. Każde dziecko może mieć bowiem pewne przeciwwskazania do niektórych środków, w tym nadwrażliwość na dany składnik, niektóre choroby, czy też przyjmowane leki, które nie powinny być łączone z konkretnymi preparatami na alergię.
Zanim sięgniemy po lek alergiczny dla dzieci, należy też wnikliwie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, w tym z prawidłowym dawkowaniem danego preparatu i środkami ostrożności, które należy zachować. Wszelkie wątpliwości, jeśli chodzi o stosowanie leków na alergię dla dzieci, należy omówić z lekarzem lub farmaceutą.
Co na alergię u dziecka może jeszcze pomóc?
Niewątpliwie leki na alergię dla dzieci bez recepty stosowane rozsądnie i zgodnie ze wskazaniami mogą pomóc najmłodszym w normalnym funkcjonowaniu w okresie narażenia na alergeny. Warto jednak nie tylko wiedzieć, co na alergię dla dziecka stosować, ale również jak zadbać o zdrowie małego alergika i środowisko jego życia. Bardzo ważne jest oczywiście unikanie alergenów, jednak nie w każdym przypadku okazuje się to możliwe. Pomocne może być też dbanie o czystość otoczenia dziecka, w tym częste i dokładne sprzątanie, pozbywanie się kurzu oraz przedmiotów, na których kurz lubi się kumulować, odkurzanie i mycie podłóg, a także częste zmienianie pościeli i pranie firanek, wietrzenie pomieszczenia i stosowanie nawilżacza. Dobrym rozwiązaniem może być również zmienianie odzieży po powrocie do domu, a w niektórych przypadkach również prysznic (np. gdy pyłki osadzają się na skórze i włosach małego alergika).