Termometr na straży gorączki
Podwyższona temperatura ciała zwykle nie wróży niczego dobrego. Nie ulega wątpliwości, że jest to objaw bardzo istotny w określeniu przyczyny i przebiegu choroby. Jednak czy zawsze koniecznie należy ją “zbijać” dostępnymi w każdym domu lekami przeciwzapalnymi i przeciwgorączkowymi? Niekoniecznie. Gorączka jest bowiem naturalną obroną organizmu przed niekorzystnymi zmianami. Pełni ona również rolę informacyjną – śledzenie jej zmian daje możliwość wnioskowania o rozwoju choroby. U pacjenta gorączka często zmniejsza stężenie żelaza i cynku w osoczu krwi, co przyczynia się do zatrzymania namnażania się bakterii, hamując dalszy rozwój choroby. Podwyższona temperatura ciała wpływa również na metabolizm, przyczyniając się do szybszego usuwania toksyn z organizmu, przez co czas choroby znacznie się skraca. Jeśli temperatura ciała nie przekracza 38,5 °C, gorączka korzystnie wpływa na hamowanie dalszego rozwoju choroby.
Sprawny termometr pozwala monitorować stan temperatury. Jeżeli proces walki organizmu wymyka się spod kontroli i temperatura dochodzi do ok. 40 stopni Celsjusza, może dojść nawet do denaturacji białek, co będzie miało zgubne skutki. Dlatego tak istotna jest kontrola wartości temperatury ciała i włączenie leków przeciwgorączkowych w odpowiednim momencie.
Termometr i jego najważniejsze rodzaje
Poprawny pomiar temperatury zależy przede wszystkim od rodzaju użytego do pomiaru termometru. Choć większość z nas ma to urządzenie w domowej apteczce, to duży wybór termometrów, wielu osobom wybór odpowiedniego urządzenia do pomiaru temperatury ciała może przysporzyć trudności.
Termometry dzieli się na:
•
Termometry cieczowe, które wykorzystują rozszerzalność cieczy. Nie wymagają źródła zasilania, przez co są zawsze gotowe do pomiaru;
- termometry rtęciowe, w których wykorzystano rozszerzalność rtęci pod wpływem temperatury (zostały wycofane z obrotu w 2009 roku);
- termometry bezrtęciowe inaczej galowe.
Wyróżnia się także:
•
Termometry zmiennofazowe jednorazowe, które mają postać wykonanego z tworzywa sztucznego paska, w którym znajdują się wgłębienia. W każdym z nich umieszczona została mieszanina substancji, która w zależności od temperatury zmienia kolor. W przypadku termometrów zmiennofazowych jednorazowych błąd pomiaru wynosi ± 0,1–0,2 °C.
•
Termometry zmiennofazowe wielorazowe, czyli takie, które mogą być używane wyłącznie przez jednego pacjenta. Za pomiar temperatury odpowiedzialne są ciekłe kryształy, które wraz ze zmianą temperatury zmieniają również kolor.
Termometry elektroniczne - podział i skuteczność pomiaru
Na rynku dostępne są również cieszące się coraz większą popularnością termometry elektroniczne. Jednym z ważniejszych parametrów termometru elektronicznego jest dokładność pomiaru. Jeśli u pacjenta pojawi się
gorączka, termometr elektroniczny dokona pomiaru z dokładnością nawet do ±0,1 °C, a sam pomiar temperatury potrwa zaledwie kilka chwil. Wśród termometrów elektronicznych na uwagę zasługuje m.in.
termometr bezdotykowy medyczny (w tym
termometr na podczerwień) oraz termometr dotykowy.
Cena termometru bezdotykowego, jak i innych rodzajów termometrów, bywa zróżnicowana i zależy od producenta oraz parametrów urządzenia.
•
Termometr dotykowy elektroniczny (termometr zbliżeniowy).
Termometry zbliżeniowe kształtem przypominają długopis, a za pomiar temperatury odpowiada układ elektroniczny zwany termistorem. Oporność tego układu zmienia się wraz z temperaturą. Tego rodzaju termometrami mierzy się ciepłotę ciała w jamie ustnej, odbycie oraz dole pachowym. Jego zaletą jest możliwość wykonania szybkiego pomiaru temperatury, już w kilkanaście sekund.
•
Termometr elektroniczny bezdotykowy (sensoryczny).
Bezdotykowy termometr elektroniczny potrafi zmierzyć temperaturę w kilka sekund. Inna nazwa termometru bezdotykowego to
termometr bezkontaktowy. Przy tego typu sprzęcie używa się podczerwieni, dlatego termometry elektroniczne można też nazwać
termometrami na podczerwień. Dzięki użyciu nowoczesnej technologii
termometry bezdotykowe umożliwiają pomiar temperatury ciała pacjenta bez jakiegokolwiek jego kontaktu ze skórą. Zaletą
termometrów elektronicznych bezdotykowych jest krótki czas odczytu mierzonej temperatury oraz prosta obsługa, co sprawdza się, chociażby w przypadku mierzenia temperatury najmłodszym w czasie snu bez konieczności ich budzenia.
Termometr bezkontaktowy - na co zwrócić uwagę, kupując termometr bezdotykowy?
Decydując się na
termometr medyczny bezdotykowy oprócz sprawdzenia parametrów takich jak szybkość i dokładność pomiarów, uwagę należy zwrócić także na kalibrację względem temperatury otoczenia. Często na pomiar temperatury pacjenta wpływa temperatura otoczenia, dlatego wybierając
termometr bezdotykowy dla dorosłych, warto sprawdzić, czy ma funkcję informującą o zmianach temperatury otoczenia. Taka funkcja umożliwi precyzyjny pomiar temperatury ciała. Kupując
lekarski termometr bezdotykowy, pamiętać należy o sprawdzeniu, w jakiej odległości od badanego pacjenta należy dokonywać pomiarów. Pod uwagę należy brać również pamięć pomiaru. Choć większość termometrów zapamiętuje tylko ostatni pomiar, na rynku dostępne są także termometry, które mogą „zapamiętać” znacznie więcej wyników. Ważny jest również sygnał pomiaru, który poinformuje mierzącego temperaturę o rozpoczęciu i zakończeniu pomiaru.
Dlaczego warto postawić na termometr bezkontaktowy dla dziecka?
Systematyczne sprawdzanie stanu cieplnego organizmu dziecka jest bardzo ważne, a mierzyć temperaturę maluchowi można na wiele sposobów. Na rynku dostępnych jest sporo
termometrów bezdotykowych, które umożliwiają precyzyjne i bezpieczne zmierzenie temperatury dziecka.
Elektroniczny termometr bezdotykowy przydatny jest w szczególności rodzicom małych dzieci, ponieważ utrzymanie w jednej pozycji malucha przez dłuższą chwilę niejednokrotnie może okazać się problemem. To również opcja wygodna w nocy, gdy dziecko śpi. Taki termometr umożliwia szybkie i precyzyjne zmierzenie temperatury dziecku, ale to nie wszystkie jego zalety. Do atutów termometrów bezdotykowych zalicza się również możliwość dokładnego zmierzenia np. temperatury pokarmu w butelce, poza tym tego rodzaju termometry bardzo dobrze sprawdzą się również do pomiaru temperatury wody do kąpieli malucha oraz do mierzenia temperatury powietrza.
Termometr lekarski bezdotykowy doskonale sprawdzi się nie tylko w domu, ale i podczas dalekiej podróży.
Termometr ma precyzyjnie i dokładnie zmierzyć temperaturę, by opiekun mógł wiedzieć, jak postępować z chorym. Wyboru termometru należy dokonać, uwzględniając własne preferencje, planowany sposób korzystania z urządzenia oraz jego parametry, w tym głównie dokładność i wiarygodność pomiaru. Na naszej stronie Cefarm24.pl znajdziesz duży wybór termometrów klasycznych bezrtęciowych, elektronicznych oraz bezdotykowych. Wybierz swój model i miej gorączkę pod kontrolą!