Czy choroby wywołane przez kleszcze można wyleczyć?
Kleszcze potrafią przenosić wirusy, takie jak wirus KZM i bakterie, np. te wywołujące boreliozę. Niestety, na chwilę obecną medycyna nie potrafi w pełni wyleczyć tych chorób. Jeśli chodzi o KZM, po wystąpieniu choroby, leczenie nie ma zastosowania, jednak istnieją szczepionki, które mogą zapobiec chorobie. W przypadku boreliozy natomiast sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie - chorobę można leczyć przy pomocy antybiotykoterapii, jednak nie istnieje żadna szczepionka, która mogłaby uchronić przed zachorowaniem.
Jak zapobiegać pogryzieniu przez kleszcze?
Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza, należy unikać przebywania w zaroślach czy wysokiej trawie. Znajdziemy je w lasach, łąkach i miejskich parkach. Kleszcze dobrze czują się wśród roślin, dzięki umiarkowanej temperaturze i wysokiej wilgotności. Noszenie ubrań z długimi rękawami, wkładanie nogawek do skarpet czy noszenie kaloszy - są to sposoby na zabezpieczenie się przed pasożytami. Warto też ubierać się w jasne ubrania, na których łatwiej dostrzec kleszcza i można się go pozbyć jeszcze przed wkłuciem. Dobrą profilaktyką przed ugryzieniem będą preparaty na kleszcze dla dzieci i dorosłych.
Jak działają preparaty na kleszcze i komary dla dzieci i dorosłych?
Środki na insekty dostępne są w formie zarówno naturalnych, jak i chemicznych preparatów, które występują w różnych formach, takich jak spraye, płyny, kremy, plastry czy olejki. Za najskuteczniejsze uważa się preparaty, zawierające DEET, odstraszający owady oraz roztocza. Preparaty zawierają różne stężenie DEET, które działanie może utrzymywać się do 12 godzin po aplikacji. Jednak środków z tym składnikiem nie mogą stosować kobiety w ciąży i niemowlęta do drugiego miesiąca życia, natomiast nie jest zalecany dzieciom do 12 roku życia. Wśród składników preparatów na kleszcze i komary znajdziemy olejek z eukaliptusa cytrynowego, lawendę, olejek z kopru, olejek tymiankowy, olejek z rozmarynu, olejek z bazylii, olejek goździkowy, ekstrakt z miodli indyjskiej, które stanowią barierę zapachową dla pasożytów i insektów. Preparaty stosuje się poprzez spryskanie ubrania lub miejsc narażonych na kontakt z kleszczami.
Wybierając preparaty na kleszcze i komary dla dzieci powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy są bezpieczne i nie podrażniają wrażliwej skóry maluszka, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie produktów na bazie naturalnych olejków.
Objawy świadczące o tym, że kleszcz zainfekował organizm
Chorobami najczęściej przenoszonymi przez pasożyty są borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza, bartonella i babeszjoza. Objawem boreliozy może być rumień wędrujący, który pojawia się na skórze zarówno po siedmiu dniach od ugryzienia, jak i też po trzech tygodniach. Rumień jest zaczerwieniony w środku, następnie bledszy i ponownie zaczerwieniony na obrzeżach. Jednak może wystąpić sytuacja, w której rumień nie pojawi się, a mimo to pacjent będzie miał boreliozę. Innymi objawami są bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, osłabienie organizmu i stany podgorączkowe. Skutkiem nieleczonej boreliozy jest zakażenie układu nerwowego, co może prowadzić do bólów korzonkowych czy nawet porażenia nerwów czaszkowych. Kleszczowe zapalenie mózgu objawia się gorączką, bólami głowy i bólami mięśni, które organizm samodzielnie zwalcza w ciągu tygodnia. Jednak u części pacjentów dochodzi do drugiej fazy choroby, związanej z objawami neurologicznymi, takimi jak gorączka, nudności i wymioty. KZM może doprowadzić do zapalenia rdzenia kręgowego lub zapalenia mózgu, co skutkuje niedowładem kończyn i zaburzeniami świadomości.
W jaki sposób prawidłowo usunąć kleszcza ze skóry?
Aby pozbyć się kleszcza wbitego w skórę, należy uchwycić go jak najbliżej skóry, najlepiej przy pomocy specjalnej pęsety. Trzeba złapać za głowę, nie za wypełniony krwią brzuch i wyciągnąć pionowym ruchem pod kątem prostym. Unikamy wtedy ściskania i szarpania. Po wyciągnięciu należy miejsce po ukąszeniu zdezynfekować, a jeśli w tym miejscu pojawi się zaczerwienienie, należy skonsultować się z lekarzem.