Popularność mydła
W dzieciństwie każdego człowieka przychodzi moment, kiedy zaznajamia się z piosenką „Mydło lubi zabawę”, ponieważ ta piosenka, tak samo jak i środek, o którym są jej słowa, to klasyka. Mydło jest klasyką dbania o higienę, ponieważ ma właściwości myjące i było pierwszym środkiem używanym do pielęgnacji ciała. Kiedyś jedyne dostępne mydło było w formie kostki, dzisiaj firmy prześcigają się w wymyślaniu nowych form, żeby zachęcić potencjalnych klientów. Kolorowe opakowania i ciekawe konsystencje sprawiają, że dzieci chętniej myją dłonie. Biorąc pod uwagę, że mydło w kostce jest mało wygodne w kąpieli, a inne formy mydła jak np. w płynie, są w takich sytuacjach na pewno łatwiejsze w użyciu, ich rosnąca popularność jest jak najbardziej zrozumiała.
Co znajdziemy w składzie mydła dla dzieci?
Najpopularniejsze na rynku mydła dla dzieci zazwyczaj mają w składzie sole sodowe kwasu tłuszczowego roślinnego jak Sodium Palmate, która powstaje w wyniku reakcji oleju palmowego z wodorotlenkiem sodu, Sodium Cocoate, powstająca z oleju kokosowego i Sodium Palm Kernelate, uzyskiwana z oleju palmowego. Dodatkowo kostka mydła może zawierać glicerynę, która pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, lanolinę o działaniu kojącym, chlorek sodu, oleje roślinne i ekstrakty roślinne. Na etykiecie nie powinniśmy znaleźć SLS-ów, czyli Sodium Lauryl Sulfate, SLES-ów, czyli Sodium Laureth Sulfate, parabenów, barwników czy parafiny.
Po czym poznać dobre mydła dla niemowląt w kostce?
Cechami charakterystycznymi dla wszystkich naturalnych, bezpiecznych mydeł jest to, że oprócz funkcji myjącej, mają też funkcje nawilżające. Posiadają właściwości przetłuszczające skórę, są bezpieczne zarówno dla skóry, jak i dla środowiska, nie pienią się mocno, potrzebują czasu, aby dojrzeć, a im dłużej dojrzewają, tym ich pH jest niższe i bardziej odpowiednie dla skóry. Dodatkowo wytwarzane są ręcznie, a składają się głównie z olejów i z wodorotlenku sodu.
Mydło dla maluszka musi zostać dobrane niezwykle starannie, pamiętając, aby w jego składzie były nie tylko składniki myjące, lecz również naturalne emolienty, takie jak oleje roślinne. Może być to olej migdałowy, jojoba, kokosowy czy oliwa z oliwek.
Mydełka glicerynowe DIY
Tworzenie mydełek glicerynowych jest świetnym pomysłem na spędzenie czasu z dzieckiem. Składniki, które będą Wam potrzebne to:
· baza glicerynowa, najlepiej przezroczysta,
· barwnik o wybranym przez Was kolorze,
· olejki zapachowe lub eteryczne do ciała,
· foremki (do ciasta, do piaskownicy, do lodu),
· dodatki takie jak zioła (lawenda, rozmaryn, melisa), zmielone skórki z owoców, płatki owsiane, przyprawy, suszone kwiaty, skorupki orzechów, czy mielona kawa, a nawet małe muszelki.
Mydła dla dzieci i ich rodzaje
Mydełka dla dzieci już dzisiaj nie muszą być wyłącznie w formie kostki, która lubi się wyślizgiwać z mokrych rączek. Wyróżniamy jeszcze:
Mydła w płynie, które są proste w użycie, dzięki pompce, która podaje odpowiednią ilość produktu wprost do dłoni dziecka. Zamiast soli sodowych, jak to mają w zwyczaju mydła w kostce, posiadają pochodne oleju kokosowego.
Mydła glicerynowe, których pH jest bardzo podobne do pH skóry dziecka. Wspierają skórę, zatrzymując wodę i nie pozwalając na przesuszenie.
Mydła antybakteryjne, przeznaczone dla dzieci powyżej piątego roku życia. Posiadają zwiększoną ilość alkoholu.
Mydła hipoalergiczne, pozbawione alergizujących składników, takich jak SLS, SLES i parabeny. Świetnie sprawdzają się w przypadku małych alergików i dzieci z mocno wrażliwą skórą.
Mydło 2w1, które może służyć do mycia ciała i do prania ubranek dziecięcych. Wygodne rozwiązanie dla osób, które lubią produkty o wielu zastosowaniach.
W naszej ofercie dostępne są preparaty o pH przystosowanym do pH skóry, bogate w składniki pielęgnacyjne, natłuszczające i rewitalizujące. Wśród nich najczęściej spotkamy:
· masło kakaowe,
· lanolinę,
· wyciąg z nagietka,
· olej lniany,
· masło shea,
· srebro koloidalne.
Mydła dla maluszków
Mydła delikatnie myją ciało maluszka, a przy tym odżywiają i wspierają naturalną barierę ochronną skóry. Znajdziemy preparaty bez olejków eterycznych, przebadane klinicznie, dermatologicznie czy alergologicznie, idealne dla skóry ze skłonnością do atopii. Dla starszych dzieci świetnie sprawdzą się produkty w smakowitych zapachach gumy balonowej, truskawki, zielonego jabłuszka czy czerwonych owoców, które sprawią, że pociecha sama chętnie będzie przypominała o myciu dłoni. Dobrze, aby mydło posiadało certyfikat ośrodka naukowego takiego, jak Instytut Matki i Dziecka, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Pediatryczne lub Państwowy Instytut Higieny.