Plastry opatrunkowe dla dzieci
Nie ulega wątpliwości, że w każdym domu powinna znajdować się apteczka zawierająca podstawowe leki, opatrunki i różnego rodzaju akcesoria medyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na obecność plastrów opatrunkowych. Okazują się one bowiem zbawienne w przypadku niewielkich skaleczeń, pozwalając na zatamowanie krwawienia i ochronę skóry przed dalszymi podrażnieniami. Na rynku dostępne są również plastry, które dedykowane szczególnie dla dzieci, posiadają właściwości zmniejszające ból. Dzięki takiemu opatrunkowi maluch szybko powróci do beztroskiej, wesołej zabawy, nawet po niewielkim skaleczeniu.
Jak zadbać o skaleczenie?
Odpowiednia pielęgnacja skaleczeń i otwartych ran to bardzo ważna kwestia zdrowotna, która nie może być bagatelizowana zwłaszcza w przypadku dzieci. Każda rana, nawet najmniejsza i na pierwszy rzut oka niegroźna, może zostać bowiem zakażona, skutkując powstaniem trudnej do zwalczenia infekcji. Dlatego też w przypadku skaleczenia należy:
- w pierwszej kolejności oczyścić ranę przy użyciu środków do tego celu przeznaczonych np. lawaseptyki;
- następnie odkazić ranę za pomocą środków chroniących przed drobnoustrojami (najpopularniejsze tego rodzaju produkty to woda utleniona i spirytus salicylowy);
- ostatnim etapem pielęgnacji rany jest jej odpowiednie zabezpieczenie, w tym celu można wykorzystać plastry lub opatrunki; jest to bardzo istotne, ponieważ każdorazowe odsłonięcie rany wystawia nas na możliwość jej zakażenia.
W celu opatrzenia rany malucha warto sięgnąć po specjalnie dedykowane plastry dla dzieci.
Rodzaje plastrów dla dzieci
W ofertach wielu firm znajdziemy plastry opatrunkowe dla dzieci, charakteryzujące się kolorowymi motywami z obrazkami lub na przykład postaciami ze znanych kreskówek. Plastry tego typu potocznie określane są opatrunkami "na uspokojenie", mają one bowiem odwracać uwagę malucha od urazu, który mu się przytrafił, dzięki czemu dziecko staje się spokojniejsze i łatwiej jest opatrzyć jego ranę. Jednocześnie ciekawe obrazki na plastrach powodują, że dziecko chętniej nosi taki opatrunek. Plastry dostępne są w wariantach przeznaczonych dla dziewczynek i chłopców, odpowiadając na różnorodne dziecięce zainteresowania. Występują one także w kilku wariantach, które charakteryzują się dodatkowymi właściwościami.
Plastry odporne na wodę i wodoszczelne — w świadomości wielu osób obie te nazwy opisują jeden produkt, jednak jest inaczej. Plastry wodoodporne nie zawsze są całkowicie wodoszczelne, z kolei te drugie rzeczywiście posiadają takie właściwości. Tego rodzaju plastry spełniają się fantastycznie w sytuacji, gdy konieczne jest zapewnienie ochrony dziecku przed przypadkowymi zabrudzeniami lub zachlapaniem rany, na przykład podczas zabawy malucha.
Hydrożelowe plastry na oparzenia — produkt skierowany nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. W przypadku oparzenia skóry wyrób medyczny wspomaga gojenie i zmniejsza ryzyko powstawania blizn, a zawarte w nim substancje nawilżają uszkodzone miejsce, co znacznie przyspiesza jego leczenie. Plastry posiadają również właściwości chłodzące, dzięki czemu skutecznie przynoszą ulgę i łagodzą ból, redukując dyskomfort towarzyszący oparzeniu.
Plastry na pęcherze i otarcia — źle dobrane buty lub duża aktywność fizyczna dziecka może skończyć się powstaniem otarć oraz pęcherzy na stopach. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się tzw. plastry hydrokoloidowe. Posiadają one właściwości zapobiegające tworzeniu się bolesnych pęcherzy, a także redukują ból, który powstaje podczas chodzenia. Tego typu plastry zawierają bowiem ochronną, delikatną "poduszkę", dzięki czemu redukują ucisk. Produkt posiada również działanie nawilżające, absorbujące wysięk z rany oraz przyśpieszające jej regenerację i gojenie.
Jak prawidłowo dobrać plaster?
Aby prawidłowo opatrzyć ranę, konieczne jest dobranie odpowiedniego rodzaju plastra. Jeżeli bowiem wybrany przez nas produkt okaże się za mały, nie zapewni on odpowiedniej ochrony, a fragment rany może pozostać odsłonięty. Z kolei zbyt duży plaster niepotrzebnie zakrywa nieuszkodzone fragmenty skóry, powodując w ten sposób dyskomfort. Zwłaszcza w przypadku dzieci nieodpowiednie dopasowanie plastra może okazać się problematyczne i spotkać się z protestem ze strony malucha. Dlatego nawet jeśli nie decydujemy się na szczególnie dedykowane plastry dla dzieci, warto zapoznać się z ich podstawowymi kształtami.
Plastry okrągłe — najczęściej są niewielkiej wielkości, gdyż wykorzystuje się je głównie w przypadku urazów na twarzy, dłoniach bądź stopach. Sprawdzają się idealnie w sytuacji, gdy borykamy się z pęcherzami, odciskami lub opryszczkami. Dzięki zaokrąglonym brzegom plaster mocno przylega do powierzchni skóry, odpowiednio zabezpieczając ranę.
Plastry kwadratowe — są one przeznaczone do dużych ran, często ich boki sięgają bowiem kilkunastu centymetrów. Najczęściej wykorzystywane są przez profesjonalistów, w warunkach szpitalnych np. do opatrywania ran pooperacyjnych
Plastry prostokątne — produkty o tym kształcie należą do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych. Dostępne są w małych i dużych rozmiarach. W zależności od wielkości mogą być stosowane do opatrywania większych płaskich powierzchni (np. pleców) lub mniejszych, takich jak palce.