Dlaczego skóra dziecka jest taka wrażliwa?
Skóra maluszka po porodzie nie jest jeszcze w pełni dojrzała, jej płaszcz hydrolipidowy nie funkcjonuje tak jak u osoby dorosłej, co skutkuje tym, że brak jej odpowiedniego nawilżenia. To może doprowadzić do podrażnień naskórka i świądu, który jest ogromnym dyskomfortem dla dziecka. Noworodki, niemowlęta i małe dzieci nie wytworzyły jeszcze odpowiedniej bariery przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak: promieniowanie słoneczne, silne mrozy, środki myjące czy piorące lub urazy mechaniczne. Skóra maluszka jest cieńsza, delikatniejsza i bardziej narażona na utratę wody. Sytuacja zmienia się około trzeciego roku życia dziecka, kiedy upodabnia się ona do skóry osoby dorosłej. Aby ten proces mógł odbywać się prawidłowo, ważne jest kontrolowanie diety dziecka i odpowiednia pielęgnacja. Czasami jednak nawet jeśli nie trzeba się martwić o te dwa aspekty, dziecko może mieć naturalne skłonności do wysuszania skóry lub wpłyną na to czynniki zewnętrzne. Wtedy bardzo istotne jest dbanie o nawilżenie i natłuszczenie naskórka. W takich sytuacjach na pomoc spieszą np. olejki do mycia dla dzieci.
Po czym poznać czy dziecko ma suchą skórę?
Główne objawy suchej skóry to szorstkość, matowość skóry, łuszczenie i pękanie naskórka. Małe dzieci najczęściej doświadczają zmatowienia skóry i złuszczania, może temu towarzyszyć również nieduży rumień. Skóra sucha powoduje uczucie ściągnięcia i swędzenia, dlatego pociecha może być rozdrażniona i skora do płaczu.
Co powoduje, że skóra dziecka się wysusza?
Jako najczęstszych winowajców takiego stanu rzeczy wyróżniamy:
· niskie lub wysokie temperatury powietrza,
· klimatyzowane pomieszczenia,
· centralne ogrzewanie,
· nieodpowiednia pielęgnacja,
· zbyt długie kąpiele w gorącej wodzie,
· używanie mydeł o działaniu odtłuszczającym,
· czynniki genetyczne,
· atopowe zapalenie skóry,
· łuszczyca,
· pieluszkowe zapalenie skóry.
Jak łatwo zauważyć, powodów przesuszania naskórka jest mnóstwo i ciężko wykluczyć wszystkie czynniki, dlatego warto zaopatrzyć się w olejki do kąpieli dla dzieci, aby łatwiej było kontrolować poziom nawilżenia i natłuszczenia delikatnej skóry maluszka.
Jak używać olejków do kąpieli?
Olejki, które można dodawać bezpośrednio do wody, posiadają już właściwości myjące i nie powinno się ich łączyć z innymi środkami myjącymi, takimi jak np. mydło, ponieważ mydło wpłynie na zdolności nawilżające olejku i zmieni odczyn skóry na zasadowy. Jeśli maluszek ma suchą skórę, nie używajmy myjek, które mogą dodatkowo podrażnić, do mycia w zupełności wystarczy dłoń rodzica. Trzeba pamiętać, że długie kąpiele w gorącej wodzie wysuszają skórę, dlatego najlepiej kiedy taka kąpiel trwa kilka minut, piętnaście w przypadku starszych dzieci. Jeśli sucha skóra jest reakcją na atopowe zapalenie skóry, trzeba dobierać olejki dedykowane dokładnie do tego rodzaju skóry. Regularne stosowanie takich produktów zmniejszy łuszczenie, zniweluje uczucie świądu i napięcia, sprawi, że skóra odzyska prawidłowy kolor, a maluszek poczuje ulgę. Olejki do atopowego zapalenia skóry można używać profilaktycznie, do pielęgnacji dzieci z bardzo wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. Po wlaniu kilkunastu kropel do wanny, na powierzchni wody pojawi się warstwa olejku, którą można zebrać ręką i wsmarować w ciało maluszka. Temperatura wody do kąpieli z olejkami nie powinna przekraczać 36°C. Przy osuszaniu wystarczy delikatnie przykładać miękki ręcznik do skóry dziecka, pocieranie nie jest zalecane, ponieważ może wywołać podrażnienia.
Olejki do kąpieli dla niemowląt i starszych dzieci
Olejki do kąpieli jako kosmetyki stosowane w kąpielach pomocnych w walce z suchą skórą, łagodzą i chronią naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, niwelują uczucie ściągnięcia, zwiększają też barierę ochronną skóry, pozostawiając ją nawilżoną, elastyczną i gładką. Mają działanie regenerujące, poprawiają kondycję i natłuszczają. Olejki do mycia dla niemowląt są dostępne nawet dla dzieci od pierwszego dnia życia. Są to preparaty hipoalergiczne, bezzapachowe, ekologiczne, pozbawione parabenów, fenoksyetanolu i triklosanu, a ich działanie było testowane dermatologicznie. W składzie olejków do ciała dla dzieci najczęściej zobaczymy oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej sojowy, z pestek moreli, z kiełków pszenicy, słonecznikowy, lniany i glicerynę czy wyciąg z nagietka. Posiadają bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Dodatkowo w ofercie można znaleźć olejki rozgrzewające, które świetnie sprawdzają się w okresie przeziębień i zachorowań. Produkty dostępne dla dzieci już od pierwszego dnia życia, które dzięki zapachom sosny, mięty czy eukaliptusa ułatwiają oddychanie, udróżniają zapchany nos, rozgrzewają i łagodzą objawy kataru. Ponadto, niektórych olejków można używać również po kąpieli. Najlepiej zrobić to w czasie do trzech minut po wyjęciu dziecka z wody, ponieważ wtedy skóra jest jeszcze nagrzana i lepiej wchłania substancje odżywcze.