Lek Lioton 1000 w postaci żelu jest przeznaczony do stosowania na skórę w przypadku chorób żył i krwiaków podskórnych oraz przy stłuczeniach i obrzękach. W jego skład wchodzi heparyna, której właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwobrzękowe sprawiają, że dolegliwości pacjenta są mniej uciążliwe. Funkcją Lioton 1000 jest m.in. redukcja uczucia napięcia i bólu, zmniejszenie obrzęków oraz usprawnienie mikrokrążenia i poprawa metabolizmu podskórnej tkanki łącznej. Działanie żelu zmniejsza również uczucie ciężkości nóg i towarzyszący schorzeniom żylnym stan zapalny.
Wskazania do stosowania leku Lioton 1000 obejmują choroby żył powierzchownych. Na co jest Lioton 1000? Żel może być przydatny w przypadku żylaków kończyn dolnych, zapalenia żył bądź przy zakrzepowym zapaleniu żył. Zasadna jest także aplikacja żelu na skórę w przypadku stłuczeń, krwiaków podskórnych oraz obrzęków. Zawarta w leku heparyna (w postaci heparyny sodowej) wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, a dodatkowo działa przeciwzakrzepowo i przyspiesza wchłanianie podskórnie występujących krwiaków. Heparyna wpływa również na mediatory zapalenia, więc zastosowanie żelu Lioton 1000 redukuje wrażenie ciężkości nóg, a także obrzęki i towarzyszące im bóle i uczucia napięcia.
W opakowaniu znajduje się 100 g żelu. W skład 1 g leku wchodzi 8,5 mg heparyny sodowej (1000 UI) oraz substancje pomocnicze, czyli karbomer 940, propylu i metylu parahydroksybenzoesany, etanol 96%, olejek lawendowy i pomarańczowy i trietanoloamina oraz woda oczyszczona. Żel powinien być stosowany zgodnie ze wskazaniami znajdującymi się w ulotce, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lioton 1000 powinno się aplikować na skórę 1-3 razy na dobę. Pojedyncza aplikacja to pasek żelu o długości 3–10 cm, który powinien być następnie delikatnie wmasowywany w powierzchnię naskórka, aż do wchłonięcia się. Jeśli pacjent zmaga się z obrzękami, powinien lek stosować przez około 10 dni. Jeśli natomiast wskazaniem jest leczenie chorób żył powierzchownych, zaleca się terapię przez 1–2 tygodnie. Choć heparyna sodowa zazwyczaj jest dobrze tolerowana przez pacjentów, w przypadku długotrwałego jej stosowania pojawić mogą się skórne reakcje nadwrażliwości. Pojawienie się zaczerwienienia skóry, świądu lub wysypki jest wskazaniem do odstawienia żelu i kontaktu z lekarzem.
Lek Lioton 1000 może u niektórych pacjentów wykazywać działania niepożądane. Mowa o objawach reakcji alergicznych, w tym wystąpieniu świądu i zaczerwienienia oraz o reakcjach
pseudoalergicznych – takie sytuacje wymagają przerwania stosowania leku. Skutkiem ubocznym stosowania Lioton 1000 u pacjentów z czerwienicą prawdziwą są zmiany skórne.
Nie każdy pacjent może stosować żel Lioton 1000. Przeciwwskazania do jego stosowania obejmują nadwrażliwość na heparynę bądź składniki pomocnicze leku. Zaznaczyć należy, że w składzie żelu znajduje się hydroksybenzoesan metylu i hydroksybenzoesan propylu, więc aplikacja leku nie jest zalecana pacjentom mającym alergię na parabeny. Ze względu na brak danych nt. skuteczności i bezpieczeństwa stosowania Lioton 1000 u dzieci poniżej 12. roku życia, nie zaleca się stosowania żelu u pacjentów reprezentujących wspomnianą grupę wiekową. Lek nie jest przeznaczony do stosowania w przypadku krwawienia i na otwarte rany, i nie należy aplikować go na sączące się zmiany skórne. Przeciwwskazaniem jest także aplikacja w okolicach oczu, ust i nosa i jego przyjmowanie doustne (lek należy stosować wyłącznie miejscowo na skórze). Szczególną ostrożność ze stosowaniem leku powinni zachować pacjenci ze skazą krwotoczną, a dodatkowo (w związku z zawartością parahydroksybenzoesanów) lek może przyczyniać się do pojawiania się różnego rodzaju reakcji alergicznych.
Lioton 1000 powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie wolno stosować go po upływie terminu ważności, a niezużyty nie powinien być wyrzucany do domowych pojemników na odpady czy też do kanalizacji – najlepiej oddać go do utylizacji w aptece.
Skład - Lioton 1000 żel 100 g
Substancja czynna: heparyna sodowa (Heparinum natricum). 1 g żelu Lioton 1000 zawiera 8,5 mg (1000 UI) heparyny sodowej.
Substancje pomocnicze: karbomer 940, propylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksy-benzoesan, etanol 96%, olejek lawendowy, olejek pomarańczowy, trietanoloamina, woda oczyszczona.
Wskazania i działanie - Lioton 1000 żel 100 g
Lioton 1000 to preparat leczniczy w formie żelu, który przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Zawarta w nim naturalna substancja czynna, heparyna sodowa, ma za zadanie zapobiegać krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu lek wykazuje działanie:- przeciwzakrzepowe;
- przeciwzapalne;
- przeciwobrzękowe.
Co ważne, heparyna wykazuje istotny wpływ na mediatory zapalenia, w związku z czym lek Lioton 1000 jest w stanie łagodzić objawy związane z chorobami żył powierzchniowych, w tym m.in. uczucie ciężkości oraz obrzęki nóg. Lek ogranicza także wysięk z naczyń krwionośnych objętym stanem zapalnym, dzięki czemu chroni przed powstawaniem obrzęków i usprawnia mikrokrążenie. Lek normalizuje lepkość krwi, przepuszczalność naczyń krwionośnych, a także zdolność wiązania wody przez międzykomórkową tkankę podskórną, efektem czego jest łagodzenie bólu i uczucia napięcia, poprawa metabolizmu podskórnej tkanki łącznej oraz skrócony czas leczenia choroby.
Lek Lioton 1000 może być stosowany samodzielnie, gdy zalecane jest miejscowe leczenie wspomagające, a także jako lek dodatkowy, który łączy się z terapią doustną. Zaleca się stosowanie leku Lioton 1000 w przypadku:- chorób żył powierzchniowych, takich jak m.in. zapalenia żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych;
- krwiaki podskórne, stłuczenia, obrzęki;
zapobiegawczo w leczeniu przerosłych blizn oraz bliznowców.
Dawkowanie - Lioton 1000 żel 100 g
Lek Lioton 1000 należy stosować zawsze zgodnie z ulotką zawartą w opakowaniu lub według zaleceń lekarza czy też farmaceuty.
Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: cienką warstwę żelu Lioton 1000 o długości 3-10 cm należy nakładać na zmienioną chorobowo skórę i delikatnie masować, aż do całkowitego wchłonięcia żelu. Stosować 1-3 razy na dobę.
W przypadku obrzęków występujących na skutek urazu mechanicznego zaleca się stosowanie leku przez okres do 10 dni. W przypadku leczenia chorób żył powierzchniowych Lioton 1000 można stosować przez 1-2 tygodnie. Przed pierwszym zastosowaniem leku Lioton 1000 należy upewnić się, czy nie został przekroczony termin ważności produktu podany na opakowaniu.
Przeciwwskazania - Lioton 1000 żel 100 g
Lioton 1000 nie należy stosować w przypadku:- nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku;
- alergii na parabeny, co ma związek z zawartością substancji pomocniczych – chhydroksybenzoesanów metylu i propylu;
- krwawienia;
- zmian sączących na skórze lub otwartych ran;
- aplikacji w okolicach oczu, ust i nosa.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.