Lek Amol w postaci płynu jest produktem o starej recepturze, która sięga czasów wypraw krzyżowych i zakonu karmelitów. Skład produktu opiera się na olejkach roślinnych. Lek może być stosowany przez pacjentów dorosłych oraz młodzież w wieku powyżej 12 lat. Amol przeznaczony jest zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego.
Na co jest Amol? Wskazaniem do stosowania zewnętrznego leku są dolegliwości bólowe głowy i mięśni, a także objawy przeziębienia oraz dolegliwości towarzyszące ukąszeniom owadów. Wskazaniem do stosowania leku Amol wewnętrznego są natomiast dolegliwości trawienne – w tym wzdęcia czy niestrawność. W składzie leku znaleźć można między innymi olejek cytronelowy, olejek cynamonowy, olejek goździkowy oraz olejek lawendowy, a także olejek cytrynowy, olejek z mięty pieprzowej oraz mentol.
W opakowaniu znajduje się 250 ml płynu Amol. W skład 1 g produktu wchodzi 1,0 mg olejku cytronelowego, 17,23 mg mentolu, 1 mg olejku goździkowego, 2,4 mg olejku cynamonowego, 5,7 mg olejku cytrynowego, 2,4 mg olejku z mięty pieprzowej oraz 2,4 mg olejku lawendowego. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeśli lekarz nie wskaże inaczej, należy postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. Jeśli lek ma być stosowany wewnętrznie, należy podawać go doustnie w ilości 10–15 kropli (z płynem lub cukrem). Lek może być wówczas przyjmowany doraźnie, jednak nie częściej niż 3 razy dziennie. Jeśli natomiast ma być stosowany zewnętrznie, można wykorzystać go do nacierania w celu poprawy złego samopoczucia przy przeziębieniu. Poza tym sprawdzi się przy bólach głowy i mięśni. Można też przecierać nim miejsce po ukąszeniu owadów – wystarczy wówczas nasączyć wacik nierozcieńczonym lekiem Amol i przetrzeć nim skórę.
Nie każdy powinien stosować lek Amol, gdyż istnieją ku temu pewne przeciwwskazania. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa lek nie powinien być stosowany przez dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie należy też stosować leku Amol w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek z jego składników. Przeciwwskazaniem do stosowania płynu Amol jest również astma oskrzelowa, a oprócz tego inne schorzenia dróg oddechowych związane z silną nadwrażliwością.
Wewnętrznie lek Amol nie powinien być stosowany przez osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami wątroby lub są uzależnione od alkoholu. Przeciwwskazaniem do wewnętrznego stosowania leku Amol jest również niedrożność dróg żółciowych (np. towarzysząca kamicy żółciowej), a także zapalenia pęcherzyka żółciowego. Jeśli natomiast chodzi o stosowanie zewnętrzne leku Amol, nie należy aplikować produktu na skórę uszkodzoną. Lek nie może być też nakładany na wypryski, oparzenia oraz rany otwarte. Przeciwwskazaniem do jego stosowania są też choroby skóry z wysypką. Poza tym leku nie powinno się aplikować na błony śluzowe ani w okolice oczu.
Skład - Amol 250 ml
1 g leku zawiera substancje czynne:- MENTHOLUM (Mentol) 17,23 mg
- CITRONELLAE AETHEROLEUM (Olejek cytronelowy) 1,00 mg
- CARYOPHYLLI FLORIS AETHEROLEUM (Olejek goździkowy) 1,00 mg
- CINNAMOMI ZEYLANICI CORTICIS AETHEROLEUM (Olejek cynamonowy) 2,40 mg
- LIMONIS AETHEROLEUM (Olejek cytrynowy) 5,70 mg
- MENTHAE PIPERITAE AETHEROLEUM (Olejek mięty pieprzowej) 2,40 mg
- LAVANDULAE AETHEROLEUM (Olejek lawendowy) 2,40 mg
- oraz substancje pomocnicze:
- etanol 96 vol. % (638 mg),
- woda.
Wskazania i działanie - Amol 250 ml
Receptura i działanie Amolu- Receptura, na której oparty jest skład Amolu sięga czasów wypraw krzyżowych. W komponowaniu i sporządzaniu wywarów, nalewek i wyciągów ziołowych specjalizowali się zwłaszcza bracia zakonu karmelitów. To właśnie jedna z ich receptur została zapamiętana i przetrwała do dziś pod postacią Amolu.
Substancje czynne Amolu- olejek cytronelowy, olejek cynamonowy, olejek goździkowy, olejek lawendowy, olejek cytrynowy, olejek mięty pieprzowej, mentol.
- W celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia (do nacierań), w bólach głowy, bólach mięśniowych, w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. Wewnętrznie stosowany jest w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np. wzdęcia i niestrawność.
Preparatu Amol nie wolno stosować:- w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu,
- w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych,
- u dzieci poniżej 12 roku życia, ze względu na brak wystarczających danych na temat stosowania preparatu Amol w tej grupie wiekowej
wewnętrznie:- w przypadku niedrożności dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy zółciowej), zapalenia pęcherzyka żółciowego
- u osób z przewlekłymi chorobami wątroby, u osób uzależnionych od alkoholu
zewnętrznie:- na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu.
Dawkowanie - Amol 250 ml
Od lat znajduje szerokie zastosowanie np. przy złym samopoczuciu, przy przeziębieniu, w bólach głowy, bólach mięśniowych i w dolegliwościach trawiennych.
Amol może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Wewnętrznie - w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np. wzdęcia i niestrawność. Podawać doustnie u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia od 10 do 15 kropli preparatu z płynem lub cukrem. Należy przyjmować doraźnie w przypadku wystąpienia dolegliwości, do 3 razy dziennie.
Zewnętrznie - w celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia (do nacierań), w bólach głowy, bólach mięśniowych, w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. Stosować zewnętrznie do nacierań w celu poprawy złego samopoczucia u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Nacierać niewielką ilością preparatu w formie nierozcieńczonej kilka razy dziennie. W celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów – miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym preparatem w formie nierozcieńczonej.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.