Lek Flavamed w postaci syropu to produkt z chlorowodorkiem ambroksolu, który podawać można na kaszel z utrudnionym odkrztuszaniem pacjentom dorosłym, młodzieży i dzieciom już od 1. roku życia (u dzieci w wieku 1–2 lat wyłącznie pod nadzorem lekarza).
Na co jest syrop Flavamed? Wskazaniem do stosowania leku są ostre i przewlekłe choroby oskrzeli i płuc, w których przebiegu występują zaburzenia wytwarzania śluzu oraz jego transportu i usuwania z organizmu. Syrop Flavamed można wykorzystać między innymi przy zapaleniu krtani i zatok obocznych nosa, a oprócz tego przy astmie oskrzelowej, mukowiscydozie, zaostrzeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli, przy zabiegach diagnostycznych na drzewie oskrzelowym (przed i po operacji, zwłaszcza u osób starszych). Składnikiem czynnym leku Flavamed jest chlorowodorek ambroksolu, który rozrzedza zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwia jej efektywne odkrztuszanie.
Opakowanie zawiera 100 ml syropu Flavamed. W skład 5 ml leku wchodzi 15 mg chlorowodorku ambroksolu oraz składniki pomocnicze. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami z ulotki lub wskazaniami lekarza. Do odmierzania potrzebnej dawki wykorzystać należy dołączoną do opakowania łyżkę miarową, a syrop najlepiej przyjmować po posiłkach.
Zalecane dawkowanie Flavamed u dzieci w wieku 1–2 lat (pod nadzorem lekarza) to ½ łyżki miarowej (2,5 ml syropu), które trzeba podawać dziecku 2 razy na dobę. Dzieciom w wieku 2–5 lat należy podawać ½ łyżki miarowej (2,5 ml syropu) 3 razy na dobę, a dzieciom w wieku 6–12 lat należy podawać 1 łyżkę miarową (5 ml syropu) 2–3 razy na dobę. Jeśli chodzi o stosowanie syropu Flavamed u młodzieży od 12. roku życia i pacjentów dorosłych, zaleca się 2 łyżki miarowe (10 ml syropu) w częstotliwości 2–3 razy na dobę w pierwszych 2–3 dniach leczenia, a po tym czasie 2 łyżki miarowe 2 razy na dobę. Jeśli zachodzi wyraźna potrzeba, osoby dorosłe mogą mieć zwiększoną dawkę do 4 łyżek miarowych przyjmowanych 2 razy na dobę. Syropu Flavamed nie powinno się przyjmować bezpośrednio przed snem. Jeśli pacjent będzie stosować lek Flavamed w postaci syropu, a mimo to w 4–5 dni nie dojdzie do poprawy dolegliwości lub wręcz do ich nasilenia, powinien koniecznie zasięgnąć porady lekarza.
Stosowanie syropu Flavamed może czasami wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, chociaż nie występują one u każdego. Często produkt powoduje nudności, niedoczulicę jamy ustnej i gardła, a także zaburzenia smaku. Inne skutki uboczne Flavamed opisano w ulotce.
Syropu Flavamed nie powinni stosować pacjenci z przeciwwskazaniami. Flavamed nie jest przeznaczony dla osób, które mają uczulenie na chlorowodorek ambroksolu bądź składniki pomocnicze syropu. Lek nie powinien być stosowany u dzieci, które nie ukończyły 1. roku życia, a u dzieci w wieku 1–2 lat powinien być stosowany wyłącznie pod nadzorem lekarza. Syropu nie powinno się łączyć z lekami hamującymi kaszel (leki przeciwkaszlowe), gdyż upłynniony śluz trzeba odkrztusić. Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i w czasie karmienia piersią, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.
Skład - Flavamed syrop 15 mg/5 ml 100 ml
Substancja czynna: 5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu.
Wskazania i działanie - Flavamed syrop 15 mg/5 ml 100 ml
- Wspomagająco w ostrych i przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych, przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania gęstej wydzieliny (zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozstrzenia oskrzeli o różnej etiologii, mukowiscydoza, rozedma płuc, astma oskrzelowa, zapalenie krtani, zapalenie zatok obocznych nosa, okres przed- i pooperacyjny, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, po zabiegach diagnostycznych na drzewie oskrzelowym).
Lek wykazujący działanie sekretolityczne i mukokinetyczne. Ambroksol jest czynnym metabolitem bromoheksyny. Wykazuje działanie sekretolityczne i mukokinetyczne. Pobudza wydzielanie surfaktantu w pęcherzykach płucnych oraz zmniejsza jego lepkość. Zwiększa aktywność rzęsek nabłonka oddechowego i wydzielanie surowiczej wydzieliny oskrzelowej przez co ułatwia transport śluzu w drogach oddechowych. Po podaniu doustnym szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 1-3 h. T0,5 wynosi 7-12 h. W 80-90% wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie. Wydalany w 85-90% z moczem w postaci metabolitów związanych z kwasem glukuronowym, pozostałe 10% wydalane jest z kałem. U osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek wydalanie ambroksolu i jego metabolitów ulega istotnemu wydłużeniu. Ambroksol przenika przez barierę łożyska i do mleka matki, a także do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Dawkowanie - Flavamed syrop 15 mg/5 ml 100 ml
Doustnie. Dzieci do ukończenia 2 r.ż. 2,5 ml 2 razy na dobę; dzieci od 3 do ukończenia 5 r.ż. 2,5 ml 3 razy na dobę; dzieci od 6 do ukończenia 11 r.ż. 5 ml 2-3 razy na dobę; dorośli i dzieci od 12 r.ż. 10 ml 2-3 razy na dobę przez 2-3 dni, następnie 10 ml 2 razy na dobę.
Przeciwwskazania - Flavamed syrop 15 mg/5 ml 100 ml
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Syropu nie stosować u pacjentów z nietolerancją sorbitolu i fruktozy.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.