Jak powstaje kac?
W efekcie spożycia alkoholu w organizmie dochodzi do zamiany etanolu w aldehyd octowy i kwas octowy. To właśnie w głównej mierze aldehyd octowy przyczynia się do wystąpienia dolegliwości określanych mianem kaca. Można więc powiedzieć, że kac jest stanem zatrucia organizmu metabolitami alkoholu etylowego. Spożyty w nadmiarze alkohol sprzyja również odwodnieniu, a także wypłukiwaniu niektórych witamin, w tym witamin z grupy B czy witaminy C. Powoduje też straty ważnych pierwiastków, w tym szczególnie sodu, potasu i magnezu, co może zaburzać równowagę elektrolitową. Dodatkowo nadmiar alkoholu powoduje znaczne obniżenie poziomu glukozy we krwi, a ta jest ważna, by mózg funkcjonował prawidłowo.
Jak objawia się kac? Do najczęściej towarzyszących dolegliwości związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu zaliczyć można:
● ból głowy,
● osłabienie i zmęczenie,
● mdłości i brak apetytu,
● biegunkę i ból brzucha,
● drżenie mięśni,
● wzmożone pragnienie i suchość w ustach,
● uczucie rozbicia,
● kołatanie serca,
● problemy z koncentracją.
W tej kategorii można znaleźć niejeden skuteczny środek na kaca, który pomoże złagodzić dolegliwości związane z nadmiernym spożyciem alkoholu. Posiadamy w ofercie zarówno tabletki na kaca do połykania, jak i tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie. Trzeba jednak pamiętać, że tabletki na kaca są przeznaczone do stosowania doraźnego, a nagminne nadużywanie alkoholu nie jest wskazane nie tylko ze względu na możliwego kaca, ale również z tego powodu, że niekorzystnie odbija się na zdrowiu i może mieć groźne konsekwencje.
Co na kaca? Apteka Cefarm24 podpowiada
Jedną z podstawowych kwestii w przypadku kaca jest przywrócenie odpowiedniego nawodnienia organizmu i uzupełnienie elektrolitów. Co z apteki można stosować na kaca? Wyróżnia się wiele różnorodnych środków, które mogą pomóc w ograniczeniu nieprzyjemnych objawów. Zanim jednak udamy się do apteki z pytaniem, jakie tabletki na kaca stosować, warto zorientować się, jakie składniki czynne mogą one zawierać. Jeśli chodzi o najczęściej stosowane środki na te dolegliwości, to są to między innymi tabletki musujące na kaca, w składzie których niejednokrotnie znajdziemy witaminę C, elektrolity oraz glukozę. Elektrolity są bardzo ważne, gdyż odwodnienie po alkoholu sprzyja zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej. Dobre elektrolity pozwolą uzupełnić poziom sodu, potasu i wapnia, poza tym uzupełnią glukozę, która również jest tracona na metabolizm alkoholu.
Skuteczna tabletka na kaca może mieć w swojej formule również składniki wspomagające pracę wątroby, co pomoże pozbyć się pozostałości alkoholu z organizmu. Preparaty te mogą dodatkowo wspierać regenerację wątroby, gdyż alkohol nie wpływa korzystnie na ten organ. Można również postawić na preparaty na bazie składników roślinnych. Niekiedy przy nasilonych bólach głowy paracetamol na kaca również bywa stosowany, podobnie jak leki na bazie ibuprofenu – te należy jednak stosować rozsądnie i wyłącznie w sytuacjach niezbędnych, gdyż nie są obojętne dla organizmu, w tym również dla już obciążonej alkoholem wątroby. Dostępne bez recepty środki na kaca w składzie zawierają czasem też niacynę, cynk czy cholinę, a także cysteinę, kwas bursztynowy i kwas pantotenowy, poza tym pomocny jest wyciąg z opuncji, gdyż zawiera on składniki będące silnymi antyoksydantami.
Jak działają tabletki na kaca?
Działanie tabletek na kaca jest zależne od zawartych w nich składników czynnych. Najczęściej stosowane preparaty mają za zadanie przywrócić odpowiednie nawodnienie organizmu i wyrównać niedobory elektrolitów, glukozy czy witaminy C bądź witamin z grupy B. Chociażby witamina C jest skutecznym przeciwutleniaczem, co jest bardzo ważne, gdyż w czasie metabolizmu etanolu dochodzi do uwolnienia dużej ilości wolnych rodników. Dodatkowo leki na kaca przyspieszają utlenianie aldehydu octowego, łagodząc jednocześnie objawy, do których substancja ta się przyczynia. Środki na kaca mogą również ułatwiać pozbywanie się toksycznych substancji z organizmu oraz działać wzmacniająco, dodając energii i poprawiając siły fizyczne oraz korzystnie wpływając na samopoczucie.
Organizmowi można pomóc wrócić do pełnej sprawności po nadmiernym spożyciu alkoholu nie tylko stosując tabletki na kaca, ale również pilnując odpowiedniego uzupełniania płynów, witamin, minerałów i glukozy. Dobrym rozwiązaniem może być też dotlenienie organizmu i zjedzenie lekkiego, ale jednocześnie pełnowartościowego posiłku. Pomocne przy objawach kaca są też bogate w witaminę C kiszonki, w tym np. sok z kiszonej kapusty.
Jak zapobiegać kacowi?
Lepiej zapobiegać niż leczyć – zatem aby nie martwić się możliwością wystąpienia kaca, najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu lub chociaż unikać jego spożywania w nadmiarze. Jeśli jednak czeka nas okazjonalnie ważna uroczystość czy impreza, możemy wcześniej wdrożyć środki zapobiegawcze, które mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się kaca kolejnego dnia. Przede wszystkim należy wcześniej wypocząć i zregenerować organizm, gdyż przy zmęczeniu alkohol mocniej działa na człowieka. By nie zastanawiać się nad tym, jakie leki na kaca sprawdzą się najlepiej, nie powinno się zapominać o zjedzeniu odpowiednio obfitego, kalorycznego posiłku – znajdujący się w nim tłuszcz może spowolnić wchłanianie alkoholu. Warto wiedzieć, że niektóre preparaty na kaca można przyjmować nie tylko już o poranku przy dokuczliwych objawach, ale jeszcze przed spożyciem alkoholu oraz w czasie jego konsumpcji. Pod żadnym pozorem nie należy też zapijać jakichkolwiek leków alkoholem, gdyż w niektórych przypadkach może to nie tylko nasilać kaca, ale i mieć wiele innych groźnych następstw.