Higiena nosa
Dbanie o błonę śluzową nosa powinno należeć do rutyny, a nie następować tylko w czasie choroby. Najlepiej zadbać o układ oddechowy właśnie w momencie pełnego zdrowia organizmu. Najprostszym sposobem, aby zadbać o higienę nosa, jest zwrócenie uwagi na temperaturę i wilgotność pomieszczeń, w których przebywamy. Suche i ciepłe powietrze są szkodliwe dla błony śluzowej nosa, natomiast przy dużej wilgotności zaczynamy oddychać powietrzem pełnym bakterii, grzybów i roztoczy. Najlepiej unikać zbyt częstego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia. Ponadto, unikać wdychania dymu papierosowego oraz zapylonych przestrzeni.
Jak czyścić nos?
Oczyszczanie nosa znacząco wpływa na komfort pacjenta. Ułatwia oddychanie oraz przynosi ulgę. Problem może pojawić się kiedy oczyszczamy nos za często lub za mocno. Pojawiają się wtedy podrażnienia i wysuszenie skrzydełek nosowych, a wycieranie nosa chusteczką nasila produkcję wydzieliny. Przy zbyt mocnym wydmuchiwaniu nosa, znajdujące się w nim naczynia krwionośne potrafią się rozerwać, co powoduje krwawienie i może okazać się niebezpieczne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które pomagają oczyścić nos od wewnątrz. Nawilżają śluzówkę i wspomagają jej regenerację. Dzięki składnikom takim jak kwas hialuronowy, sól morska czy minerały, świetnie sprawdzają się do codziennej pielęgnacji.
Higiena uszu
Woskowina uszna spełnia bardzo ważne funkcje i jest potrzebna organizmowi, ponieważ pochłania wirusy, bakterie oraz grzyby, co zmniejsza ilość infekcji przewodu słuchowego. Pełni również funkcję ochronną, osłaniając zewnętrzną część ucha przed pyłami, płynami i drobnoustrojami, dba o prawidłowe pH w przewodzie słuchowym i zapewnia jego odpowiednie nawilżenie, co ma wpływ na prawidłowy odbiór bodźców dźwiękowych.
Jak czyścić uszy?
Codzienna pielęgnacja uszu powinna polegać na myciu małżowiny, czyli zewnętrznej części ucha oraz ewentualnym usuwaniu woskowiny, jeśli wydostała się na zewnątrz przewodu słuchowego. Usuwanie woskowiny można wykonać za pomocą płatka kosmetycznego, ręki lub gąbki. Jeżeli w przewodzie słuchowym pojawił się czop woskowinowy, należy oczyścić również wnętrze ucha. Można tego dokonać podczas wizyty u laryngologa, który może wykonać zabieg mechanicznego usuwania woskowiny lub samodzielnie, przy użyciu jednej z dostępnych metod jak np. preparaty do upłynniania wydzieliny czy irygacja.
Patyczki higieniczne do uszu – tak czy nie?
Czyszczenie kanału słuchowego patyczkiem higienicznym nie jest dobrym rozwiązaniem. Patyczek może pomóc w oczyszczaniu małżowiny usznej, ale nie do oczyszczania wnętrza ucha. Wkładanie patyczka do wnętrza nie usuwa woskowiny, a jedynie wpycha ją głębiej, co wpływa na powstanie czopa woskowinowego. Ponadto, czyszczenie uszu patyczkiem może prowadzić do przebicia błony bębenkowej przewodu słuchowego, co może powodować różnego rodzaju infekcje, a nawet utratę słuchu.
Krople do nosa i uszu
Obecnie dostępnych jest wiele różnych preparatów, które pomagają w oczyszczaniu, nawilżaniu i regeneracji błony śluzowej nosa i w oczyszczaniu uszu. Są to spraye, ampułki, zestawy do irygacji, krople, aspiratory, aerozole, żele i maści. W składzie produktów możemy znaleźć składniki naturalne takie jak olej migdałowy, olej z czarnej porzeczki, olej z ogórecznika lekarskiego, olejki eteryczne z kajeptu, geranium, jałowca i goździków, ekstrakt z rumianku, propolis czy witaminę E.
Krople do uszu stwarzają warunki hamujące rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, nawilżają i łagodzą podrażnienia, pomagają w usunięciu pozostałości woskowiny i zapobiega jej nagromadzeniu, mają działanie przeciwgrzybicze lub przeciwzapalne.
Świetnie sprawdzają się jako profilaktyka przy tzw. uchu pływaka lub przy częstym noszeniu słuchawek.
Krople do nosa również służą do oczyszczania, pielęgnacji i nawilżania, lecz w stanach niedrożności i w terapii nieżytów nosa. Tworzą na powierzchni błony śluzowej nosa ochronny film chroniący przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Preparaty takie jak np. woda morska pomagają oczyszczać z zalegającej wydzieliny i można je stosować już od pierwszego dnia życia. Służą również do nawilżania i naturalnego zmniejszania obrzęku śluzówki nosa np. podczas przeziębienia.
Oczyszczanie nosa dziecka
Do oczyszczania nosa u dziecka świetnie sprawdzą się aspiratory, czyli wyroby medyczne, umożliwiające usunięcie wydzieliny z noska maluszka i tym samym pomagają przywrócić mu swobodne oddychanie i dobre samopoczucie. Dzięki zdejmowanym, wymiennym końcówkom są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu w czystości. Można je stosować na dwa sposoby: przy pomocy odkurzacza (kiedy wydzielina jest bardzo gęsta) lub przy pomocy ust (kiedy jesteśmy w podróży lub nie chcemy hałasować). Systematyczne czyszczenie noska pozwala na zapobieganie lub ograniczenie infekcji górnych dróg oddechowych oraz pomaga w leczeniu schorzeń dolnych dróg oddechowych.