W jaki sposób skóra się odwadnia?
Skóra odwadnia się na skutek różnych szkodliwych czynników zewnętrznych. Aby temu zapobiec, należy unikać:
- zbyt częstego używania kosmetyków o działaniu wysuszającym;
- odwadniania organizmu (powinniśmy pamiętać o piciu przynajmniej 2 litrów wody dziennie);
- ekspozycji na promieniowanie UV, niezabezpieczonej poprzez nałożenie na skórę kremu z filtrem ochronnym;
- wystawiania cery na działanie silnych wiatrów i suchego powietrza;
- używek, takich jak papierosy czy alkohol;
- niewystarczającej ilości snu oraz stresu.
Najczęściej przyczyną odwodnienia skóry jest występowanie kilku z wyżej wymienionych powodów naraz. Z problemem tym pozwoli się uporać wybór odpowiednich kosmetyków, które zadziałają docelowo nie na problem suchości, ale odwodnienia.
Jak zaradzić odwodnieniu skóry?
Odwodnienie skóry jest problemem, który występuje niezwykle często i dotyka wszystkie typy cery. Jego zewnętrznymi symptomami są przede wszystkim napięcie, łuszczenie oraz utrata elastyczności cery, a czasem także jej uciążliwe pieczenie. Skóra pozbawiona odpowiedniego nawilżenia może także stracić swój naturalny kolor i blask, stając się szarą i chropowatą. Można jednak temu zaradzić, zaopatrując się w kosmetyki do cery odwodnionej. Po zastosowaniu odpowiedniego preparatu objawy ustępują, a skóra odzyskuje swoją dawną świetność. Dermokosmetyki sprawdzają się znakomicie w tego rodzaju przypadłościach, ponieważ ich skład pozbawiony jest substancji drażniących.
Przed przystąpieniem do pielęgnacji i odnowy cery odwodnionej, konieczne okaże się usunięcie wszystkich martwych komórek z powierzchni naskórka. W tym celu idealnie sprawdzą się zarówno peelingi enzymatyczne, jak i ziarniste. Należy jednak przy tym pamiętać, że odwodniona skóra jest szczególnie wrażliwa, dlatego proces jej oczyszczania powinien być wyjątkowo delikatny. Po zastosowaniu produktu peelingującego warto również przeprowadzić detoksykację, która pomoże skórze przygotować się do późniejszego procesu nawadniania. Świetnym wyborem okażą się w tym wypadku maseczki, zawierające w swoim składzie glinki, błota lub aloes.
Kosmetyki do cery odwodnionej
Podczas codziennego dbania o skórę, koniecznie należy unikać preparatów, które zawierają barwniki, alkohol oraz inne substancje podrażniające cerę. Ta zasada dotyczy każdego typu skóry, a zwłaszcza tej zmagającej się z problemem niewystarczającego nawodnienia. Krem nawilżający do cery odwodnionej powinien w swoim składzie zawierać również substancje, które pomogą jej aktywować naturalne mechanizmy odżywiające. Pobudzenie produkcji akwaporyn (białek, które odpowiadają za transportowanie wody pomiędzy komórkami) wesprze w naturalny sposób zatrzymywanie wody, a w efekcie pomoże w osiągnięciu długotrwałego nawilżenia. W celu aktywowania akwaporyn postaw na produkty, w których składzie występują fiołki trójbarwne bądź granatowiec właściwy. Oprócz tego preparat powinien zawierać również substancje, mające za zadanie łagodzić podrażnienia i zaczerwienienia.
Cenne składniki odżywcze dla skóry odwodnionej
W procesie przywracania skórze odpowiedniego nawilżenia idealnie sprawdzi się krem do cery odwodnionej zawierający kwas hialuronowy. Jako składnik naturalnie występujący w organizmie, przenika on w głąb skóry, gdzie wiąże wodę i pozwala ją zatrzymać w naskórku. Już po pierwszym zastosowaniu, można zauważyć, że skóra jest bardziej elastyczna i nawilżona. Skuteczność kuracji nawadniających zwiększa również kolagen (białko stanowiące podstawowy budulec skóry), dlatego jest on kolejnym ważnym składnikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiednich kosmetyków.
Krem do skóry odwodnionej mieszanej
Często skóra zmaga się naraz nie z jednym, a kilkoma problemami naraz. Nierzadkie są sytuacje, kiedy cera jest jednocześnie odwodniona, ale znacznie przetłuszcza się w tak zwanej strefie T (czoło, nos, broda). Wówczas idealnie sprawdzi się krem do skóry odwodnionej mieszanej. Jego inteligentnie działające składniki nie tylko nawilżą odwodnione partie skóry, ale również odpowiedzą na potrzeby tych jej fragmentów, które potrzebują zmatowienia.