Jaki krem pod oczy wybrać?
Najczęściej spotykane kosmetyki z apteki pod oczy dzielą się na:
- kremy,
- żele,
- balsamy,
- emulsje,
- serum.
Produkt powinniśmy dobierać w zależności od problemu, z którym ma się zmierzyć, ponieważ różnią się one składem oraz przeznaczeniem. Przykładowo, najczęściej wybieranymi kremami są te na worki pod oczami, jednak dużą popularnością cieszą się również specyfiki o działaniu rozświetlającym cienie, przeciwzmarszczkowym oraz nawilżającym.
Aby skóra mogła możliwie najdłużej zachować dobry wygląd, potrzebuje kremu pod oczy o składnikach dostosowanych specjalnie dla jej potrzeb i odpowiedniej konsystencji. Zwykłe kremy mogą ją podrażnić, więc najlepiej wybrać delikatny nawilżający krem pod oczy. Dodatkowo warto pamiętać, że najlepiej stosować inny krem na dzień oraz inny na noc, ponieważ różnią się one właściwościami. Na szczęście nie ma przeciwwskazań do stosowania kremów pod oczy przy noszeniu soczewek.
Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy
Pierwsze zmarszczki pojawiają się zwykle po 25 roku życia, ale nie jest to regułą. Aby spowolnić proces starzenia się skóry wokół oczu, trzeba o nią dbać możliwie jak najwcześniej. Kremy lub żele pod oczy zwykle mają w swoim składzie witaminy C i E, kwas hialuronowy, ceramidy i ekstrakty roślinne oraz naturalne składniki np. aloes lub olej z awokado, które znacznie spowalniają proces starzenia. Również gliceryna zawarta w składzie świetnie nawilży skórę i zatrzyma powstawanie nowych zmarszczek.
Ponieważ nasza skóra zmienia się wraz z wiekiem, nie należy stosować przez lata jednego preparatu do pielęgnacji. Osobom młodym wystarczy regularne nawilżanie okolic oczu np. przy pomocy kremu zawierającego emolienty. Po 30 roku życia stosowanie kremu jest koniecznością, ponieważ skóra ma już większe potrzeby. Najlepiej sprosta im krem o właściwościach przeciwzmarszczkowych, regenerujących i rozświetlających. Łatwo rozpoznać właściwy dla wieku kosmetyk, ponieważ zwykle oznacza się je 30+, 50+ lub podobnie. Dobry krem przeciwzmarszczkowy pod oczy z apteki często ma działanie liftingująco-wygładzające. W przypadku skóry przesuszonej lub szczególnie wrażliwej lepiej wybrać specyfik w formie żelu, który łatwo się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Kosmetyk należy delikatnie wklepywać, najlepiej opuszkami palców i okrężnymi ruchami od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego, aby zapobiec rozciąganiu skóry, a następnie na łuku brwiowym od wewnętrznego kącika do zewnętrznego.
Co wybrać – serum czy krem?
Osobną kategorią produktów pod oczy jest serum. Krem i serum różnią się stężeniem składników. Serum działa intensywniej, więc nie powinniśmy używać go przez cały rok, lepiej po paru tygodniach stosowania zrobić przerwę. Można go stosować przed nałożeniem kremu.
Z kolei kremy działają mniej intensywnie, dzięki czemu można stosować je cały czas i nadają się również pod makijaż.
Najważniejsze kroki w pielęgnacji skóry wokół oczu
Istnieje parę uniwersalnych zasad, które warto wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacyjnej rutyny, aby cieszyć się jak najdłużej dobrym wyglądem skóry wokół oczu. Najważniejsze z nich to:
- Nie zapominaj o codziennym demakijażu przy pomocy delikatnych mleczek, emulsji lub płynów micelarnych. Przyłóż nasączony wacik, przytrzymaj chwilę, a następnie przesuń w stronę wewnętrznego kącika nosa. Dzięki temu unikniesz rozciągania skóry.
- Zastosuj delikatny nawilżający krem pod oczy lub krem przeciwzmarszczkowy pod oczy z apteki i połącz aplikację z masażem. Możesz użyć również maseczek lub kojących okładów. Kojarzysz ilustracje przedstawiające kobiety z plastrami ogórka na oczach? To właśnie jeden z najprostszych sposobów, jeśli chcesz złagodzić opuchliznę powiek.
- Chroń oczy przed słońcem, zwłaszcza latem, gdy promieniowaniem UVA i UVB jest najsilniejsze oraz zimą, szczególnie podczas pobytu w górach. Stosuj kremy z filtrem i okulary przeciwsłoneczne.
- Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu. Zarwane noce nie służą zdrowiu ani urodzie, oczy zawsze zdradzą brak snu.
- Zdrowa dieta i picie dużej ilości wody to podstawa utrzymania naszego ciała w dobrej kondycji. Zaniedbania w tym obszarze odbiją się na szybszym starzeniu skóry.
Dzięki stosowaniu się do tych paru zasad znacznie poprawisz kondycję skóry wokół oczu i dłużej będziesz cieszyć się ich zadbanym wyglądem.