Spełniają szereg ważnych funkcji jak:
- wygładzanie zmarszczek,
- likwidowanie zaczerwienienia,
- wspomaganie regeneracji,
- działanie przeciwzapalne,
- działanie przeciwbakteryjne,
- ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
Dzięki antyoksydantom olejki odżywcze dodatkowo opóźniają procesy starzenia się skóry. Są nieocenionym wsparciem dla skóry w każdym wieku, a ich stosowanie sięga czasów starożytnego Egiptu.
W jaki sposób powstają naturalne olejki do twarzy?
Do produkcji olejków potrzebne są nasiona oraz miąższ z owoców oleistych roślin. Wytwarzane są kilkoma sposobami. Jeden z nich to, najpopularniejszy to ekstrakcja rozpuszczalnikami lotnymi i wytłaczanie, który skutkuje powstaniem olejów nierozpuszczalnych w wodzie (kokosowy, arganowy, sezamowy). Drugi sposób to destylacja parą wodną lub maceracja, z kwiatów, korzeni i liści rośliny. Skutkuje powstaniem olejków eterycznych.
Prawidłowe stosowanie olejków
Najważniejszą zasadą przy aplikacji jest stosowanie ich na wilgotną skórę. Nałożenie olejku na suchą skórę nie przyspieszy czy ułatwi procesu, tylko zaszkodzi cerze. Po pewnym czasie stanie się ona zaczerwieniona, podrażniona i wysuszona, ponieważ olejki nie mają funkcji bezpośredniego nawilżania skóry. Ich zadaniem jest tworzenie warstwy, która zatrzyma wodę w skórze.
Prawidłowa kolejność kroków pielęgnacji jest niesamowicie ważna i prezentuje się następująco. Należy zacząć od dokładnego oczyszczenia twarzy, a następnie dopiero na wilgotną skórę (od wody, mgiełki, wody termalnej) możemy nałożyć serum do twarzy. Po aplikacji serum możemy przejść do nakładania olejku. Wystarczą 1-3 krople, ponieważ olejki mają silnie skoncentrowaną formułę. Przy aplikacji warto lekko masować twarz, co poprawi krążenie krwi, a przy regularności wpłynie pozytywnie na kondycję skóry. Po aplikacji olejku można nałożyć krem, lecz nie w każdym przypadku jest to konieczne. Czasami zbyt duża ilość kosmetyków i kroków pielęgnacji może zaszkodzić.
Lżejsze olejki niepozostawiające filmu zabezpieczającego skórę najlepiej nakładać w kolejności serum, olejek i na końcu krem. Olejki tłustsze lepiej zastosować w kolejności serum, krem, olejek. Najczęściej spotykanym schematem jest kolejność serum, krem, olejek, a jest to spowodowane teorią nakładania produktów od najlżejszego do najcięższego.
Po otwarciu oleje należy przechowywać w lodówce.
Jaki olejek wybrać?
Wybór olejku powinien być podyktowany typem skóry.
Olejki dla cery suchej niwelują podrażnienia, uczucie ściągnięcia i pierwsze oznaki starzenia. Najlepsza będą olejki o bogatej formule, które wnikają w głębokie warstwy skóry. Zostawiają na skórze warstwę filmu ochronnego, który zapobiega utracie wody. Dla skóry suchej polecane są szczególnie oleje z nasion chia, kiełków pszenicy, makadamia, marula i pestek malin.
Osoby z cerą wrażliwą i mieszaną powinny uważać na olejki eteryczne, ponieważ mogą uczulać. Dla takich osób idealnie sprawdzą się olejki arganowe lub ze skwalanem, który jest naturalnym składnikiem gospodarki lipidowej skóry. Mają delikatne działanie i mogą być stosowane przez osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry.
Olejki dla cery tłustej powinny mieć lekką formułę, która łatwo się wchłania. Olejki są w stanie unormować wydzielanie sebum, nie doprowadzając do wysuszania skóry. Polecane są szczególnie olejki, które nie zatykają porów, jak olejek arganowy, z pestek winogron, konopi lub dzikiej róży.
Olejki dla cery trądzikowej mają działanie antyseptyczne i przeciwtrądzikowe, walczą ze stanami zapalnymi, wypryskami i przyspieszają gojenie się skóry. Najlepiej aplikować je punktowo lub dodawać do kremu.
Najlepiej wybierać oleje tłoczone na zimno, nierafinowane, ponieważ są bogatsze niż oczyszczone. Jednak oleje oczyszczone mają mniejsze skłonności do uczulania, więc sprawdzą się dla skóry alergicznej.
Olejki do ciała powinny głównie nawilżać i ujędrniać skórę. Dobrym wyborem będzie olejek grejpfrutowy, ponieważ działa korzystnie na przemianę materii w skórze i wspomaga jej naturalną odnowę i regenerację.
Preparaty najlepiej kupować w butelkach wykonanych z ciemnego szkła, ponieważ blokuje ono dostęp do promieni słonecznych i utrudnia rozkładanie produktu. Do butelki powinna dołączona być pipeta, która pozwala na precyzyjną i higieniczną aplikację.
Olejki do pielęgnacji twarzy z apteki
Wśród dostępnych produktów, znajdziemy olejki:
- z nagietka,
- lawendowe,
- rozmarynowe,
- rumiankowe,
- macadamia,
- marula,
- rokitnikowe,
- tamanu,
- z dzikiej róży,
- z konopi,
- z nasion bawełny,
- z pestek winogron,
- ze słodkich migdałów,
- moringa,
- z awokado,
- z czarnuszki,
- z pestek malin,
- jojoba.
Sprzyjają regeneracji i poprawiają dotlenienie skóry, dodają skórze elastyczności, nawilżają ją, redukują zmarszczki i przyspieszają gojenie się blizn.