Jakie są pierwsze objawy niedoboru magnezu?
Niedobór magnezu, zwany również hipomagnezemią, jest częstą przypadłością, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nie należy więc lekceważyć sygnałów, które mogłyby świadczyć o niedoborze tego pierwiastka w organizmie. Chociaż przyczyn niedoboru magnezu w organizmie może być wiele, to objawy niedoboru tego pierwiastka są charakterystyczne. Pierwsze, łagodne stany niedoboru magnezu w ludzkim organizmie najczęściej objawiają się uczuciem ciągłego zmęczenia oraz ogólnym osłabieniem, które może przerodzić się w przygnębienie, rozdrażnienie, a nawet duże wahania nastroju. Oprócz symptomów psychicznych dochodzą także symptomy fizyczne w postaci skurczów mięśni ciała. Najczęściej pacjenci skarżą się na dokuczliwe skurcze łydek, drganie dolnej oraz górnej powieki czy częste bóle głowy. Innymi objawami niedoboru magnezu w organizmie mogą być różne schorzenia i zaburzenia psychiczne. Jednym z najpoważniejszych objawów niedoboru magnezu są zaburzenia rytmu serca, co może być widoczne podczas badania EKG.
Jeśli zaobserwujemy u siebie któryś z powyższych objawów, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze suplementy diety z magnezem. Dostępne w aptekach preparaty magnezowe mogą pomóc uzupełnić niedobory tego pierwiastka w organizmie.
Czym spowodowany jest niedobór magnezu?
W dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest dostarczyć wszystkie witaminy, minerały oraz mikro- i makroelementy wraz z dietą. Nieodpowiedni tryb życia, niezdrowe jedzenie, używki w postaci papierosów, kawy czy alkoholu to czynniki, które negatywnie wpływają na poziom magnezu w naszym organizmie. Do innych przyczyn niedoboru magnezu w organizmie zalicza się niedożywienie, przyjmowanie niektórych leków, np. inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a także ostre lub przewlekłe biegunki oraz wymioty. Przyczyną niedoboru magnezu w organizmie może być nadmierny stres, cukrzyca, choroby nerek, celiakia oraz przebyte operacje bariatryczne. Niedobór magnezu może też wynikać z tzw. zespołu ponownego odżywienia, który występuje głównie u osób starszych. Warto także pamiętać, że zapotrzebowanie na magnez jest jeszcze większe u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, młodzieży w okresie dojrzewania oraz u osób aktywnie uprawiających sport.
Aby dostarczyć dzienną dawkę magnezu, warto w swojej diecie uwzględnić produkty bogate w orzechy oraz kakao. Do innych produktów bogatych w magnez zalicza się migdały, gorzką czekoladę, pestki dyni, siemię lniane, ziarna słonecznika oraz nasiona Chia. Cennym źródłem magnezu są również rośliny strączkowe, do których zalicza się soczewicę, fasolę, ciecierzycę, soję i groch, a także tłuste ryby oraz banany. Warto też spożywać produkty pełnoziarniste z pszenicy, jęczmienia i gryki, poza tym magnez znaleźć można w płatkach owsianych, mleku, świeżych jajach oraz w żółtym serze. Jeśli pomimo tego odczuwamy objawy niedoboru magnezu, warto rozważyć preparaty magnezu bądź suplementy diety z magnezem.
Normy magnezu w organizmie – kiedy stosować suplementy diety z magnezem?
Nie bez powodu magnez nazywany jest pierwiastkiem życia. Uczestniczy w kilkuset procesach biochemicznych, poza tym ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest bardzo ważnym składnikiem budulcowym tkanki kostnej organizmu, poza tym odpowiada za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Ma też korzystny wpływ na pracę serca oraz zmniejsza ryzyko arytmii i choroby niedokrwiennej.
Dzienne zapotrzebowanie na magnez uzależnione jest przede wszystkim od wieku oraz płci. Normy magnezu dla mężczyzn wynoszą 400-420 mg na dobę, natomiast w przypadku kobiet dobowe normy kształtują się na poziomie 300-320 mg. Zapotrzebowanie na magnez wzrasta u kobiet w ciąży i kształtuje się na poziomie 360-400 mg na dobę. U dzieci do 6. miesiąca życia norma magnezu wynosi 30 mg, u osób od 6. do 12. miesiąca życia – 70 mg, od 1. do 3. roku życia – 80 mg, od 4. do 9. roku życia – 130 mg, natomiast u osób od 10. do 12. roku życia – 240 mg. W przypadku dziewcząt od 13. roku życia norma magnezu wynosi 360 mg, a chłopcy od 13. roku życia potrzebują magnezu w dawce 410 mg.
Na niedobór magnezu w szczególności narażone są osoby, których dieta uboga jest w magnez, poza tym na niedobory narażone są również osoby wykonujące intensywną pracę fizyczną oraz umysłową, a także osoby żyjące w ciągłym stresie. Jeśli magnez nie jest dostarczany w odpowiednich ilościach z pokarmem, warto skorzystać z farmaceutyków zawierających w swoim składzie magnez. W aptece dostępnych jest wiele produktów – są to między innymi leki z magnezem oraz suplementy diety zawierające w składzie magnez.
Jakie preparaty z magnezem wybrać?
Chcąc rozpocząć suplementację magnezu, warto wziąć pod uwagę swój wiek, stan zdrowia oraz zapotrzebowanie organizmu na dany składnik mineralny. Oprócz suplementów z magnezem bazujących tylko na tym składniku na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających witamin i minerały takie jak kwasy omega-3, witaminę D3 czy witaminę B6. Magnez występuje w preparatach w formie soli organicznych lub pod postacią soli nieorganicznych. Poszczególne związki charakteryzuje inna rozpuszczalność w wodzie, poza tym są w różnym stopniu przyswajalne przez organizm.
Jaka postać magnezu jest najlepsza?
Biorąc pod uwagę sole organiczne, związkiem najlepiej rozpuszczalnym w wodzie jest cytrynian magnezu. Z kolei wśród soli nieorganicznych najlepiej rozpuszczającym się związkiem jest chlorek magnezu. Tabletki z magnezem mogą zawierać w składzie również inne związki, do których zalicza się między innymi siarczan magnezu, węglan magnezu oraz tlenek i mleczan magnezu. Do najlepiej działających preparatów zalicza się te, które zawierają w składzie cytrynian magnezu oraz mleczan magnezu. Jedną z dostępnych na rynku form magnezu jest też glicynian magnezu. Preparaty takie są najbezpieczniejszą z form magnezu, która umożliwia długotrwałe korygowanie obecności tego pierwiastka w organizmie.
W przyjmowanych przez pacjentów suplementach magnez występuje dość często razem z witaminą B6, której zadaniem jest zwiększenie przyswajalności tego pierwiastka. Do składników poprawiających wchłanianie magnezu oprócz witaminy B6 zalicza się również inne substancje. Do składników, które obniżają wchłanianie magnezu, zalicza się z natomiast wapń, żelazo, cynk oraz fosfor. Innymi składnikami obniżającymi wchłanianie magnezu są: szczawiany, fityniany oraz błonnik.
Jakie suplementy diety z magnezem wybrać?
Magnez jest jednym z ważniejszych pierwiastków odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przy wyborze suplementów diety z magnezem uwagę należy zwrócić zarówno na formę, w jakiej występuje magnez, jak i na wielkość tabletek, która ma znaczenie przy ich połykaniu. Sprawdzić należy też zawartość magnezu w jednej tabletce. Na rynku dostępny jest magnez w tabletkach, magnez w kapsułkach oraz magnez w kroplach. Apteki oferują również czysty magnez oraz magnez w płynie do picia. Nasza apteka cefarm24.pl oferuje szeroką gamę najwyższych jakościowo preparatów z magnezem dla całej rodziny. Wśród nich polecamy między innymi: Asmag B6, Doppel herz aktiv na skurcze, MagleQ B6 Max+D3, Magne-B6 Cardio, Magnefor B6 Junior, Magnella czy Neomag forte.