Wapń — zapotrzebowanie i przyswajalność
Zapotrzebowanie na wapń jest zmienne. Zależy przede wszystkim od wieku i płci. Przedstawiamy przybliżone ilości wapnia zalecane dla poszczególnych grup wiekowych.
- dzieci od 1 do 3 roku życia — 700 mg na dobę,
- dzieci od 4 do 8 roku życia — 1000 mg na dobę,
- dzieci od 9 do 19 roku życia — 1300 mg na dobę,
- mężczyźni od 50 do 70 roku życia — 1000 mg na dobę,
- kobiety powyżej 50 roku życia — 1200 mg na dobę,
- mężczyźni powyżej 70 roku życia — 1200 mg na dobę.
Zwiększone zapotrzebowanie na wapń będą mieć przede wszystkim:
- kobiety w ciąży,
- kobiety karmiące,
- sportowcy,
- alkoholicy,
- nałogowi palacze,
- osoby nadużywające kofeiny,
- osoby w podeszłym wieku z niedoborem witaminy D3,
- osoby z podwyższonym poziomem PTH.
Przyswajalność wapnia z przyjmowanego pokarmu wynosi od 10 do 40%. Za zmniejszone wchłanianie wapnia odpowiada m.in. kwas szczawiowy, kwas fitynowy, zbyt duża ilość tłuszczu i fosforu w diecie. Z kolei za zwiększone wchłanianie wapnia może odpowiadać laktoza, inulina, witamina D, niektóre fosfopeptydy kazeiny i niektóre aminokwasy, jak np. lizyna, czy arginina. Najlepiej przyswajalny jest wapń pochodzący z przetworów mlecznych — zawierają one laktozę i kazeinę. Jak wskazują specjaliści, zdrowa i zbilansowana dieta pozwala bez problemu pokryć zapotrzebowanie na wapń. Ten składnik mineralny pełni wiele ważnych funkcji i zapewnia dobre samopoczucie, zdrowe i siły witalne.
Wapń i jego właściwości
Aż 99% wapnia znajduje się w kościach i zębach człowieka. Pozostała jego część, jest z kolei obecna w płynach ustrojowych i tkankach miękkich. Pierwiastek ten uczestniczy w krzepnięciu krwi, regulacji niektórych hormonów, skurczu mięśni szkieletowych i serca, a także w procesie dzielenia się i regeneracji komórek.
Preparat wapniowy zaleca się stosować przede wszystkim przy osteoporozie i prowadzącej do niej osteopeni, krzywicy i niestrawności. Wapń jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, zatem o jego prawidłową ilość powinny zadbać zwłaszcza kobiety w ciąży. Pierwiastek ten stosuje się także w przypadku zatruć metalami ciężkimi, podczas stanów zapalnych i w okresie rekonwalescencji po złamaniach kości, bowiem pozwala szybciej dojść do siebie.
Źródła wapnia w codziennej diecie
Suplementy wapnia należy stosować wtedy, gdy istnieją ku temu przesłanki. Na co dzień wapń powinniśmy dostarczać wraz z pożywieniem. Zdrowa, zbilansowana dieta pozwala pokryć zapotrzebowanie na wszystkie składniki mineralne. Dobrym źródłem wapnia są przede wszystkim warzywa, w szczególności odmiany kapustne: brukselka, jarmuż, brokuły, kapusta, a także rośliny strączkowe: fasola, soja, soczewica.
Nie sposób pominąć również produktów mlecznych — również są świetnym źródłem wapnia. Są to wszelkie jogurty, mleka krowie, kozie, jak i roślinne, śmietanki, sery, czy nawet lody. Największą zawartością wapnia charakteryzują się m.in. sardynki w oleju w puszce, ser cheddar, mleko pełnotłuste, mleko półtłuste i odtłuszczone.
Jak suplementować wapń?
Tabletki z wapniem oraz suplementy w innych formach należy stosować o odpowiednich porach, aby składnik ten mógł jak najlepiej się wchłonąć. Preparaty z wapnem dla dzieci i dorosłych zaleca się przyjmować podczas posiłków, bowiem lepiej wchłaniają się w środowisku kwaśnym. Niestety suplementy te mogą zwiększać tendencję do zaparć, zwłaszcza u osób starszych, zatem najlepiej stosować je w godzinach popołudniowo-wieczornych.
Ponadto zaleca się przyjmować wapń w towarzystwie wymienionych wcześniej składników, które zwiększają jego biodostępność. Jest to m.in. witamina D, laktoza, magnez czy niektóre zasadowe aminokwasy. Jeśli chodzi o wybór formy suplementu, w tej kwestii najlepiej poradzić się lekarza. Na rynku dostępny jest m.in. wapń do picia w tabletkach musujących, w klasycznych kapsułkach, jak i w formie syropu.
Jakie suplementy dostępne są w aptece Cefarm24?
Oferta naszej apteki obejmuje szereg wysokiej jakości suplementów. Jest to zarówno musujące wapno rozpuszczalne, jak i to w kapsułkach, czy formie syropu. Przykładowym produktem jest Dekalcin. Są to tabletki zawierające wapń, a także witaminę K2 i D3. W opakowaniu znajdziesz aż 30 tabletek — wystarczą na cały miesiąc!
Suplementem, który może być podawany także dzieciom — jest Calcium syrop truskawkowy. Sprawdzi się zarówno w przypadku umiarkowanej hipokalemii, jak i w okresie wzrostu u dzieci, a także ciąży i laktacji u kobiet. Syrop dostępny jest w dwóch przystępnych smakach — bananowych i truskawkowym.
Jeśli z kolei chodzi o wapń musujący, dobrym przykładem takiego produktu jest Calcium TEVA. To tabletki przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci powyżej 10 roku życia. Dzięki temu, że dostępne są w wersji o smaku pomarańczowym, są przystępne dla dzieci i chętnie stosowane. Tabletki zawierają także witaminę C i świetnie sprawdzą się m.in. w okresie jesienno-zimowym.