Hipokaliemia — czym jest i jakie są jej przyczyny?
Hipokaliemia to zaburzenie elektrolitowe, związane ze zbyt niskim stężeniem potasu we krwi. Hipokaliemię możemy podzielić na trzy rodzaje, w zależności od stopnia zaawansowania. Wyróżnia się:
- hipokaliemię łagodną — 3,1-3,5 mmol/l,
- hipokaliemię umiarkowaną — 2,5-3 mmol/l,
- hipokaliemię ciężką — < 2,5 mmol/l.
Niski poziom potasu to wskazanie, by zacząć stosować preparaty z potasem. Zanim jednak sięgniemy po suplementy, powinniśmy zorientować się, co może być przyczyną tego niedoboru.
Do najczęstszych przyczyn hipokaliemii zalicza się:
- zbyt mała podaż potasu w diecie — to jedna z najczęstszych przyczyn, która wiąże się z niezdrową dietą lub dietą ubogopotasową, która występuje np. w przewlekłych chorobach nerek,
- nadużywanie alkoholu — alkohol ma działanie wypłukujące elektrolity z organizmu człowieka, zatem spożywany w nadmiernych ilościach, może prowadzić do hipokaliemii,
- stosowanie niektórych leków — mowa tu m.in. o mineralokortykoidach (np. fludrokortyzon), a także niektórych antybiotykach (np. penicyliny) i niektórych glikortykoidach (np. hydrokortyzon),
- stany odwodnienia organizmu — w tym także biegunki, wymioty, oparzenia,
- niektóre choroby lub ich następstwa — jest to m.in. kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy, przetoki, zespół krótkiego jelita,
- nadużywanie środków przeczyszczających,
- nadmierna utrata potasu, np. w wyniku silnego pocenia po długotrwałym wysiłku fizycznym.
Jeśli z kolei chodzi o objawy hipokalemii, najczęstsze to osłabienie, zwiotczałe mięśnie, nadpobudliwość nerwowa, nieznaczny wzrost ciśnienia krwi, a także zaburzenia rytmu serca i przewodnictwa.
Diagnostyka poziomu potasu i jego suplementacja
Aby dowiedzieć się, jaki mamy poziom potasu w organizmie, wystarczy wykonać laboratoryjne badanie stężenia potasu w surowicy krwi. U osób zdrowych jest to rutynowe badanie kontrolne. Wskazaniem do tego badania jest przede wszystkim podejrzenie zmniejszonego stężenia potasu. W przypadku hipokaliemii tabletki z potasem lub inne suplementy uzupełniające są niezbędne.
Należy przy tym pamiętać, że żaden suplement nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety. To właśnie ona powinna być podstawą. Ponadto suplementacja w niektórych przypadkach wymaga szczególnej ostrożności i kontroli lekarza. Mowa tu m.in. o:
- spożywaniu zbyt małej ilości płynów,
- trudnościach w połykaniu,
- zaburzeniach opróżniania żołądka,
- spożywaniu niektórych leków,
- długotrwałej obłożonej chorobie.
Suplement, niezależnie od tego czy jest to potas w płynie, czy w tabletkach — należy przyjmować po posiłku, popijając co najmniej 100 ml wody.
Preparaty potasu — nasza oferta
W ofercie naszej apteki znajdą Państwo zarówno potas dla dzieci, jak i osób dorosłych. Przykładem produktu w kapsułkach jest m.in. Aliness Cytrynian magnezu z potasem oraz B6. Jak sama nazwa produktu wskazuje, zawiera on nie tylko cenny dla organizmu człowieka potas, ale także magnes, czy witaminę B6. Suplement ten może okazać się dobrym wyborem dla osób, które doświadczają zmęczenia, znużenia, czy bólów i skurczów mięśni.
Proponujemy także potas w tabletkach musujących, jest to np. Oryal max. W jego składzie znajduje się nie tylko potas, ale także pozostałe elektrolity, w tym magnez, wapń, sód i chlorek. Stosowanie tabletek musujących jest proste i wygodne — wystarczy rozpuścić produkt w podanej ilości wody. Suplementy diety Oryal dostępne są w różnych smakach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz produkt do własnych potrzeb i preferencji. Zachęcamy do zapoznania się również z innymi produktami z naszej oferty!