Theraflu zatoki zalecany jest w objawowym leczeniu chorób zatok oraz przeziębienia i grypy. To złożony lek zawierający dwie substancje czynne: paracetamol (Paracetamolum) i chlorowodorek fenylefryny (Phenylephrini hydrochloridum). Składnikami pomocniczymi są: sacharoza, acesulfam potasowy, naturalne aromaty cytrynowe i konserwanty. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Natomiast fenylefryna sprawia, że
Theraflu zatoki ma funkcję obkurczania naczyń krwionośnych i zmniejszenia obrzęku błon śluzowych nosa oraz zatok. Dzięki połączeniu obu składników aktywnych lek pomaga szybko pozbyć się bólu, zmniejsza gorączkę i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące infekcjom. Skutecznie udrażnia zatkany nos i ujście zatok, ułatwiając drenaż zalegającej w nich wydzieliny i przynosząc wyraźną ulgę choremu.
Theraflu zatoki w opakowaniu zawierającym 10 saszetek można kupić w aptece bez recepty. Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia i należy go stosować ściśle według wskazań producenta lub lekarza. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie pojedynczej dawki w odstępie 4-6 godzin, w zależności od nasilenia dolegliwości i potrzeby. W ciągu doby można zastosować maksymalnie 3-4 saszetki leku. W przypadku niektórych grup pacjentów sposób dawkowania
leku Theraflu zatoki jest inny. Osoby dorosłe ważące mniej niż 50 kg, niedożywione, odwodnione, z chorobą alkoholową, zespołem Gilberta lub cierpiące na umiarkowane zaburzenia pracy wątroby nie powinny przyjmować więcej niż 60 mg paracetamolu na kg masy ciała dziennie. Natomiast pacjentom z niewydolnością nerek zalecane jest wydłużenie odstępów pomiędzy poszczególnymi dawkami – powinny one wynosić od 6 do 8 godzin.
Lek Theraflu zatoki w postaci proszku służy do przygotowania roztworu doustnego. Zawartość saszetki należy wsypać do 150-250 ml gorącej wody i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia. Leczniczy napój o smaku cytrynowym najlepiej wypić od razu po przygotowaniu. Dzięki płynnej formie substancje czynne są wchłaniane bardzo szybko, a ich pierwsze działanie można odczuć już pół godziny od spożycia. Maksymalne stężenie paracetamolu we krwi następuje w ciągu 30-60 minut, natomiast chlorowodorku fenylefryny od 60 do 120 minut. Lek może powodować trudności z zasypianiem, dlatego najlepiej przyjąć ostatnią dawkę na 2 godziny przed planowanym snem. Samodzielną kurację
lekiem Theraflu zatoki można prowadzić maksymalnie przez 5 dni. Jeśli po tym czasie objawy choroby nie zmniejszą się, należy przerwać jego przyjmowanie i skonsultować się z lekarzem. Tak samo powinno się postąpić, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub stan chorego ulegnie pogorszeniu.
Jak każdy preparat leczniczy, również
Theraflu zatoki ma pewne ograniczenia w stosowaniu i może powodować skutki uboczne. Dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy dokładnie zapoznać się z dołączoną do niego ulotką. Przeciwwskazaniami są: nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, a także nietolerancja fruktozy i alergia na soję lub orzeszki ziemne.
Theraflu zatoki nie jest zalecany dzieciom młodszym niż 12 lat, kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz chorym na: nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, poważne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, jaskrę i guzy chromochłonne nadnerczy. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby cierpiące na: cukrzycę, niedokrwistość hemolityczną, zaburzenia czynności lub ostre zapalenie wątroby, niewydolność nerek, choroby płuc, astmę czy rozrost gruczołu krokowego.
Ponadto
Theraflu zatoki nie może być zażywany równolegle z niektórymi preparatami leczniczymi, gdyż może zaburzać ich działanie albo wchodzić z nimi w interakcję niebezpieczną dla zdrowia. Należą do nich m.in. leki: sympatykomimetyczne, beta-blokery i inne obniżające ciśnienie tętnicze, trójpierścieniowe antydepresanty oraz inhibitory MAO. Ze względu na ryzyko przedawkowania nie należy w tym samym czasie, co
Theraflu zatoki przyjmować innych preparatów zawierających paracetamol, fenylefrynę lub aspirynę. Trzeba też unikać spożywania alkoholu i środków nasennych (szczególnie barbituranów), gdyż grozi to uszkodzeniem wątroby. W przypadku wątpliwości odnośnie stosowania leku, najlepiej skorzystać z porady lekarza lub farmaceuty.
Wśród możliwych niepożądanych działań ubocznych związanych ze stosowaniem
Theraflu zatoki są: zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, zgaga, biegunka, wymioty), zawroty i bóle głowy, drażliwość, nerwowość, zmęczenie, podwyższenie ciśnienia krwi, zwiększenie częstotliwości rytmu serca czy wspomniane wcześniej problemy ze snem. Skutkiem przedawkowania paracetamolu może być ostra niewydolność wątroby, a nawet trwałe uszkodzenie lub martwica tego organu. Natomiast w efekcie nadwrażliwości na składniki
leku Theraflu zatoki może pojawić się: wysypka, pokrzywka, świąd, rumień lub obrzęk naczynioruchowy (twarzy, języka czy krtani). Rzadziej dochodzi do skurczu oskrzeli, pogłębienia napadów astmy, wstrząsu anafilaktycznego i cięższych reakcji skórnych. Warto jednak pamiętać, że wymienione działania uboczne nie dotyczą każdego pacjenta. Niemniej zawsze, gdy pojawią się niepożądane dolegliwości, należy natychmiast przerwać stosowanie
Theraflu zatoki i udać się do lekarza.
Skład1 saszetka zawiera 650 mg paracetamolu i 10 mg chlorowodorku fenylefryny.
Wskazania i działanie- Leczenie objawów zapalenia zatok (ból głowy, niedrożność zatok i nosa, ból zatok, przekrwienie i obrzęk błony śluzowej)
- Leczenie objawów przeziębienia i grypy (gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, ból głowy).
Preparat o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz udrażniającym przewody nosowe i ujścia zatok przynosowych. Zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Mechanizm działania paracetamolu polega na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po 30-60 min. Metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem w postaci glukuronianów, siarczanów lub po sprzężeniu z cysteiną.T0,5 wynosi 1-4 h. Fenylefryna jest aminą sympatykomimetyczną, która działa na receptory α-adrenergiczne. Zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 1-2 h, wydala się z moczem. T0,5 wynosi 2-3 h.
PrzeciwwskazaniaDoustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: 1 saszetka co 4-6 h. Nie stosować więcej niż 3 saszetki dziennie przez 5 dni. Zawartość saszetki rozpuścić w szklance gorącej wody.
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadciśnienie tętnicze. Ciężkie choroby układu krążenia, wątroby i nerek. Przerost gruczołu krokowego z zastojem moczu. Niedrożność szyi pęcherza moczowego. Niedrożność odźwiernika. Czynna choroba wrzodowa. Cukrzyca. Choroby płuc (w tym astma). Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wrodzony niedobór G-6-PD. Nietolerancja fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedobór sacharazy-izomaltazy. Padaczka. Leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu. Ciąża i okres karmienia. Dzieci do ukończenia 12 r.ż. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Lek może powodować fałszywie dodatnie wyniki testów antydopingowych u sportowców. 1 saszetka zawiera 12 g sacharozy.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.