Lek Sinumedin w postaci aerozolu do nosa to produkt z chlorowodorkiem fenylefryny oraz maleinianem mepiraminy, który działa przeciwalergicznie, a także redukuje przekrwienie śluzówki nosa, udrażniając go. Wyrób może być stosowany przez pacjentów dorosłych, młodzież i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Na co jest Sinumedin? Wskazaniem do stosowania leku jest nieżyt nosa towarzyszący zapaleniu błony śluzowej nosa, w tym również o podłożu alergicznym. Wskazaniem do stosowania Sinumedin jest też zapalenie zatok. W formule leku znajdują się dwa składniki czynne. Pierwszym z nich jest mepiramina (w postaci mepiraminy maleinianu), która wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe. Drugim składnikiem czynnym jest natomiast fenylefryna (w postaci fenylefryny chlorowodorku), która przyczynia się do redukcji przekrwienia śluzówki nosa, a także udrożnienia jam nosowych i ujść zatok przynosowych. W formule produktu znajduje się też chlorek cetalkoniowy. Jest to substancja pomocnicza o właściwościach przeciwbakteryjnych. Funkcją Sinumedin jest łagodzenie kataru i udrażnianie nosa oraz ujść zatok przynosowych, a przy tym ułatwianie oddychania. Przeciwbakteryjne działanie Sinumedin dodatkowo może być pomocne przy ograniczaniu infekcji
W opakowaniu znajduje się 15 ml aerozolu do nosa Sinumedin. W skład 1 ml produktu wchodzi 1,5 mg maleinianu mepiraminy oraz 2,5 mg chlorowodorku fenylefryny. Pojedyncza dawka rozpyla 0,15 mg maleinianu mepiraminy oraz 0,25 mg chlorowodorku fenylefryny. Formułę leku uzupełniają składniki pomocnicze, czyli glicerol, chlorek sodu oraz chlorek cetalkoniowy, a poza tym parahydroksybenzoesan metylu i propylu, polisorbat 20 oraz woda oczyszczona. Przed zastosowaniem produktu leczniczego Sinumedin należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką i postępować zgodnie ze wskazaniami tam zawartymi, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Zalecane dawkowanie sprayu Sinumedin to 2 dawki do każdego otworu nosowego przyjmowane co 4–6 godzin. Jednocześnie należy pilnować, aby nie stosować produktu leczniczego częściej niż 5 razy na dobę. Lek nie powinien być stosowany dłużej niż 3 dni. Nie powinno się też stosować dawki większej niż wskazana, gdyż może to prowadzić do bólów i zawrotów głowy, a nawet do zaburzeń rytmu serca, zaburzeń snu oraz trudności z oddawaniem moczu. W czasie korzystania z Sinumedin nie należy spożywać alkoholu, gdyż lek może nasilać jego działanie.
Sinumedin jest lekiem, który może mieć działania niepożądane, chociaż nie każdy ich doświadcza. To między innymi tachykardia i arytmia, a także nadciśnienie i kołatanie serca. Oprócz tego produkt może wywoływać dolegliwości bólowe głowy i zawroty głowy, a dodatkowo przyczyniać się może do podrażnienia śluzówki nosa i jej przekrwienia. Inne skutki uboczne leku to nudności, biegunka lub zaparcia, a poza tym senność lub bezsenność oraz osłabienie.
Lek Sinumedin ma przeciwwskazania do stosowania. Produkt nie jest przeznaczony dla osób z nadwrażliwością na jego składnik czynny lub pomocnicze. Nie powinien być też podawany dzieciom w wieku poniżej 6. roku życia, a oprócz tego pacjentkom spodziewającym się dziecka i matkom karmiącym piersią. Uważać należy też na możliwe interakcje leku ze stosowanymi medykamentami (więcej w ulotce).
Skład
- Substancjami czynnymi leku są: mepiraminy maleinian i fenylefryny chlorowodorek.
- 1 ml aerozolu do nosa zawiera 1,5 mg mepiraminy maleinianu i 2,5 mg fenylefryny chlorowodorku.
- Pozostałe składniki to: glicerol, sodu chlorek, cetalkoniowy chlorek, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, polisorbat 20, woda oczyszczona.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.
Leku nie wolno stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat:
2 dawki do każdego przewodu nosowego co 4 do 6 godzin.
Nie należy stosować leku częściej niż 5 razy na dobę ani dłużej niż przez 3 dni.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.