Maść Alantan jest produktem leczniczym przeznaczonym do stosowania zarówno przez dzieci, jak i osób dorosłych. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku trudno gojących się ran (takich jak otarcia czy skaleczenia), oparzeń (również tych wywołanych nadmierną ekspozycją na słońce), płytkich owrzodzeń (odleżyny pierwszego i drugiego stopnia), długotrwałych stanów zapalnych skóry, które objawiają się nadmiernym rogowaceniem oraz złuszczaniem (na przykład w przypadku atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy wyprysków), a także ubytków skóry i błon śluzowych.
Preparat Alantan ma postać maści. W swoim składzie zawiera:
- substancją czynną jest Alantoina (łac. Allantoinum). Jest to związek chemiczny, który stymuluje rany do ziarninowania, czyli zarastania ran tkanką bliznowatą oraz pobudza tworzenie naskórka. Alantoina eliminuje martwicze tkanki, które powstają w obrębie rany, powoduje sprawne oczyszczanie ran, rozpuszcza nadmiar naskórka, a także mobilizuje jego odnowę i regenerację. Dzięki temu w znaczący sposób przyczynia się do przyspieszenia gojenia się ran na skórze. Zawiera również 50 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum), który zwiększa elastyczność skóry.
- substancje pomocnicze to: lanolina, parafina ciekła, wazelina biała, etylu parahydroksybenzoesan, glikol propylenowy, woda oczyszczona.
1 g maści zawiera 20 mg alantoiny.
Jakie są wskazania do stosowania maści Alantan? Dzięki zawartości alantoiny, preparat wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, przyspieszające gojenie ran i nawilżające. Jest polecana jako środek wspomagający szczególnie w przypadku leczenia ran, różnego rodzaju oparzeń, owrzodzeń czy przewlekłych stanów zapalnych skóry. Ma właściwości osłaniające skórę.
Maść Alantan, dzięki obecności substancji czynnej alantoiny, wykazuje wszechstronne działanie. Należą do nich między innymi:
- działanie keratolityczne, czyli złuszczające,
- pobudza powstawanie nowej tkanki,
- wykazuje właściwości osłaniające skórę,
- w pozytywny sposób wpływa na poziom nawilżenia skóry,
- łagodzi świąd, niweluje zaczerwienienie czy łuszczenie się skóry.
Dawkowanie maści Alantan. Jak każdy lek, maść należy zawsze używać zgodnie z zaleceniami podanymi na ulotce dołączonej do preparatu lub wskazaniami podanymi przez lekarza czy farmaceutę. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Maść Alantan jest przeznaczona do stosowania miejscowego na skórę oraz błony śluzowe. Maść wykazuje najskuteczniejsze działanie, gdy jest stosowana 2 do 3 razy na dobę na zmienione chorobowo miejsca. Dzięki działaniu nawilżającemu i natłuszczającemu pozostawia na skórze tłustą powłokę, co pozytywnie wpływa na stopniowe wnikanie w głąb skóry substancji czynnych, które przynoszą ulgę i szybszą regenerację skóry.
Niewielką ilość maści należy delikatnie nanieść bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce lub nałożyć preparat na jałowy kompres i przyłożyć go do uprzednio oczyszczonej rany. Opatrunek w takim wypadku należy zmieniać raz lub dwa razy w ciągu doby.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania maści Alantan lub kiedy nie powinno się stosować maści Alantan? Leku nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie lub wykazuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. W przypadku ostrych stanów zapalnych skóry, którym towarzyszy wysięk stosowanie leku nie jest zalecane.
Jak każdy preparat leczniczy, również maść Alantan może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdej osoby zażywającej lek się one pojawią. W przypadku pojawienia się nadwrażliwości, reakcji alergicznej czy podrażnienia skóry należy przerwać stosowanie leku oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przed zastosowaniem leku należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych w tym czasie lekach oraz preparatach, które były używane przez pacjenta niedawno lub które w najbliższym czasie zamierzamy przyjmować. Dzięki temu ograniczymy możliwość pojawienia się niepożądanych interakcji pomiędzy przyjmowanymi lekami.
Należy pamiętać, że lek Alantan należy wykorzystać przed upływem sześciu miesięcy od pierwszego użycia preparatu, nie przekraczając jednocześnie zamieszczonego na opakowaniu terminu ważności środka.
Skład - Alantan maść 30 g
Substancją czynną maści Alantan jest alantoina (Allantoinum). 1 g maści zawiera 20 mg alantoiny oraz 50 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum), który występuje w formie 50% roztworu pantenolu w glikolu propylenowym.
Substancje pomocnicze zastosowane w preparacie: lanolina, parafina ciekła, wazelina biała, parahydroksybenzoesan etylu, woda oczyszczona.
Wskazania i działanie - Alantan maść 30 g
Zawarta w maści alantoina działa przeciwzapalnie i ściągająco. Przyspiesza ziarninowanie i pobudza tworzenie naskórka. Powoduje szybkie oczyszczanie ran i ułatwia oddzielanie się tkanek martwych. W postaci maści alantoina może być stosowana nie tylko na skórę, ale i na błony śluzowe. W stanach zapalnych błon śluzowych zapewnia ich prawidłowe nawilżenie, a także oddzielanie zalegających strupów.
Dzięki skojarzonemu działaniu alantoiny i składników podłoża lek poza łagodzeniem stanów zapalnych skóry usuwa objawy nadmiernego rogowacenia i złuszczania. Dodatkowo alantoina wykazuje działanie przeciwzapalne i przyspieszające proces gojenia, dzięki czemu aplikowana na zmienioną chorobowo skórę jest w stanie redukować świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, przynosząc ciału ulgę.
Maść stosuje się w leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń (także słonecznych) oraz w przewlekłych stanach zapalnych skóry przebiegających z nadmiernym złuszczaniem i rogowaceniem (atopowe zapalenie skóry, wyprysk, łuszczyca i inne choroby skóry).
Wskazaniem do stosowania maści są także płytkie owrzodzenia (odleżyny I i II stopnia), ubytki skóry i błon śluzowych. Maść Alantan może być aplikowana w przypadku przewlekłych stanów zapalnych takich jak m.in. łuszczyca, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry (także w terapii skojarzonej z kortykosteroidami).
Dawkowanie - Alantan maść 30 g
W przypadku stanów zapalnych skóry i podrażnień delikatnie nanosić na skórę 2-3 razy dziennie. Jeśli lekarz zaleci, niewielką ilość maści nałożyć na jałowy gazik i przyłożyć na oczyszczoną ranę, by utworzył się na niej „tłusty plasterek” (wazelina), co pozwoli na lepsze wnikanie substancji czynnych w głąb skóry. Opatrunki zmieniać 1-2 razy dziennie.
Nie istnieją dostateczne informacje na temat bezpieczeństwa i dawkowania leku Alantan w przypadku kobiet w okresie ciąży oraz karmiących piersią.
Przeciwwskazania - Alantan maść 30 g
Maść Alantan nie jest zalecana pacjentom, którzy mają uczulenie na alantoinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Preparat nie może być aplikowany do oczu oraz na ostre stany zapalne skóry, które przebiegają z wysiękiem.
Przechowywanie - Alantan maść 30 g
Maść Alantan należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Produkt powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu.
Działania niepożądane - Alantan maść 30 g
Maść Alantan może powodować następujące działania niepożądane, które występują niezwykle rzadko:- reakcje nadwrażliwości na składnik leku;
- miejscowe podrażnienie skóry spowodowane zawartością lanoliny, glikolu propylowego oraz parahydroksybenzoesanu etylu.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.