Kremy i maści do pielęgnacji ciała dla dzieci i niemowląt
W pierwszych dniach życia skóra noworodka ma tendencje do nadmiernego łuszczenia. Nic w tym groźnego. Maluszek w ten sposób dostosowuje się do nowych warunków życia panujących poza brzuchem mamy. Problem łuszczenia skóry zwykle znika po kilku dniach od porodu. Jego następstwem może być suchość i skłonność do podrażnień skóry nawet przez pierwsze 3 lata. Kremy pielęgnacyjne dla dzieci i niemowląt oraz maści pielęgnacyjne dla dzieci i niemowląt są obowiązkowym produktem w kosmetyczce dedykowanej codziennej pielęgnacji ciała dzieci.
Kremy pielęgnacyjne dla dzieci oraz maści pielęgnacyjne dla dzieci nie powinny zawierać barwników i substancji zapachowych, aby delikatnej skórze zapewnić:
- natłuszczenie i nawilżenie
- ograniczenie utraty wody
- wzmocnienie bariery lipidowej
- łagodzenie podrażnień
Problemy skóry u dzieci i niemowląt
Bariera lipidowa u dzieci i niemowląt nie jest wystarczająco szczelna, przez co łatwiej w głąb skóry przenikają bakterie, zanieczyszczenia, promienie słoneczne. Skóra u dzieci i niemowląt jest znacznie „cieńsza”, szybko traci wodę i ma tendencje do szybkiego wysuszania. Może to prowadzić do rozwoju zmian skórnych i alergii, jak również do chorób o podłożu alergicznym - atopowe zapalenie skóry (AZS). Pełne ukształtowanie bariery ochronnej skóry następuje dopiero w 3 roku życia, zatem trzeba ją koniecznie wspomagać poprzez kremy pielęgnacyjne dla dzieci i niemowląt oraz maści pielęgnacyjne dla niemowląt.
Podstawą stosowania produktów pielęgnacyjnych jest wybór odpowiedniego preparatu dla danych potrzeb skóry, np. kremy do pielęgnacji ciała dla dzieci i niemowląt, maści do pielęgnacji ciała dla niemowląt.
Zabiegi pielęgnacyjne u dzieci idą w parze z warunkami pogodowymi. Jesienią i zimą, kiedy ogrzewanie jest włączone skóra dziecka, staje się bardziej sucha niż zwykle. W okresie zimowym lepiej mogą sprawdzić się maści do pielęgnacji ciała dla dzieci aniżeli kremy do pielęgnacji ciała dla dzieci. Maści mają wyższą zawartość tłuszczu i skuteczniej zatrzymują wodę w skórze.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci - pielęgnacja skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS, z ang. Atopic dermatitis) jest nazywane również wypryskiem atopowym, egzemą, alergicznym zapaleniem skóry. Oznacza przewlekłą chorobą zapalenia skóry. W przebiegu choroby mogą wystąpić okresy zaostrzeń i remisji, co oznacza wyciszenie objawów.
Charakterystycznym, ale nie jedynym objawem AZS jest sucha, zaczerwieniona, pękająca i swędząca skóra. Powodem jest nieprawidłowa reakcja organizmu w odpowiedzi na kontakt z alergenem.
U niemowląt przesuszenie na czole i policzkach mogą być pierwszymi objawami atopowego zapalenia skóry jako oznaki alergii pokarmowej. U starszych dzieci zmiany najczęściej zlokalizowane są na zgięciach łokciowych i podkolanowych.
Skóra atopowa wymaga stałych kontrolnych wizyt u lekarza oraz obserwacja rodzica w celu ustalenia czynnika, który wywołał atopowe zapalenie skóry. W terapii AZS lekarz może zalecić doustne leki przeciwhistaminowe, kremy pielęgnacyjne dla niemowląt albo maści pielęgnacyjne dla niemowląt, które redukują świąd i zaczerwienienie. W leczeniu AZS równie ważna jest codzienna dieta pozbawiona składników alergizujących.
Kremy do pielęgnacji ciała dla niemowląt odpowiednie do pielęgnacji skóry atopowej powinny mieć właściwości nawilżająco - natłuszczające. Ich zadaniem jest zabezpieczenie skóry przed nadmierną utratą wody oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Nie powinny zawierać substancji zapachowych.