Oliwki do ciała dla dzieci i niemowląt
Oliwka jest to środek znany od lat wśród rodziców. Zdobyła zaufanie dzięki właściwościom natłuszczającym i nawilżającym skórę. Dodatkowo chroni przed utratą wody. Na rynku dostępnych jest wiele różnych oliwek, ale wszystkie mają jeden wspólny składnik – powstają na bazie naturalnego oleju pochodzenia mineralnego lub naturalnego. Oprócz tego oliwki do ciała dla dzieci zawierają różne składniki dodatkowe, takie jak wyciąg z nagietka lekarskiego, który ma działanie nawilżające, aloes, również nawilżający i zabijający bakterie czy rumianek, łagodzący zaczerwienienia. Świetnie sprawdzają się przy pielęgnacji wrażliwej, delikatnej skóry maluszka, ponieważ nie zawierają konserwantów, barwników i w większości substancji zapachowych. Składy godne zaufania i pozytywny wpływ na skórę sprawiają, że praktycznie w każdym domu, w którym są dzieci, można znaleźć chociaż jedno opakowanie oliwki.
Bardzo istotne jest natłuszczanie skóry dziecka przez pierwszy miesiąc jego życia, ponieważ jest ona wtedy praktycznie zupełnie pozbawiona swojej bariery ochronnej, jest też sucha i ze skłonnością do łuszczenia się. W tym przypadku ten kosmetyk sprawdzi się znakomicie. Skóra noworodka pozbawiona jest ochronnego płaszcza lipidowego, a oliwki do ciała dla niemowląt działają na zasadzie zastępowania brakującej warstwy lipidów na skórze. W przypadku starszych dzieci ten kosmetyk nie jest już tak niezbędny i można go stosować miejscowo przez pewien czas, jeżeli pociecha nie ma już problemów z nadmiernym wysuszaniem skóry.
Wszechstronne zastosowanie oliwki dla dzieci
Oliwka dla dzieci często jest stosowana jako środek pomocny w leczeniu ciemieniuchy. Jest to dolegliwość pojawiająca się w okresie wczesnodziecięcym, wywołana przez nadaktywność gruczołów łojowych w skórze głowy dziecka. Chociaż ciemieniucha sama w sobie jest tłusta (jest to żółty osad w formie skorupy na skórze głowy), aby mogła zostać usunięta, trzeba ją wcześniej zmiękczyć. W tym wypadku świetnie sprawdzi się oliwka. Nakładamy ją bezpośrednio na skórę głowy, zakładamy dziecku czapeczkę, a po kilkunastu minutach wyczesujemy włosy dziecka starannie grzebieniem. W pierwszej chwili na włosach pojawi się nieestetyczny osad, składający się z resztek łoju, naskórka i oliwki, dlatego po wyczesaniu należy głowę umyć dokładnie delikatnym szamponem. Jeżeli ciemieniucha jest bardzo odporna na oliwkę, należy w takiej sytuacji zastosować specjalne preparaty do walki z tą dolegliwością.
Oliwkę można dolać do kąpieli dla dzieci, aby zapewnić lepsze nawilżenie skórze malucha. Brak płaszcza lipidowego, którego zadaniem jest ochrona przed utratą wilgoci, a także wyjątkowa cienkość skóry małego dziecka, sprawiają, że jest ona bardzo podatna na przesuszenie i podrażnienia wszelkiego rodzaju. Do wanienki z kąpielą wystarczy dodać kilka mililitrów oliwki, lecz trzeba pamiętać przy tym o zachowaniu szczególnych środków ostrożności – oliwka przy tym natłuści też powierzchnię wanienki oraz dłonie rodzica. Upewnijmy się zatem, że nasz chwyt jest stabilny i nasza pociecha jest bezpieczna.
Ten kosmetyk świetnie sprawdzi się również do natłuszczania skóry po kąpieli. Oliwkę można stosować na suchą skórę, jednak najlepszy efekt da wsmarowanie jej w mokre ciało maluszka zaraz po wyjęciu z wody – wtedy skóra może zatrzymać kilka razy więcej wilgoci. Niewielką ilość oliwki, około pięciu, sześciu kropel, a jeśli oliwka jest w żelu – porcję wielkości orzecha laskowego, rozetrzyj w dłoniach, potem delikatnie wmasuj w skórę dziecka, a na koniec osusz malca ręcznikiem. Po aplikacji oliwki nie stosuje się już zasypki, ponieważ stworzy to trudne do usunięcia grudki na skórze dziecka.
Kolejnym zastosowaniem tego kosmetyku jest mycie na sucho. W ten sposób łatwiej usunąć resztki zasypki albo tłustego kremu, które lubią gromadzić się w fałdach skóry. Wystarczy kilka kropel oliwki nałożyć na wacik, a potem przecierać nim skórę na udach i wokół pupy maluszka.
Kiedy maluch ma kolkę lub potrzebuje masażu brzuszka, na pomoc przyda się – a jakże – oliwka. Zmniejsza ona tarcie, więc posmarowane oliwką dłonie będą płynnie przesuwać się po skórze, a cały zabieg będzie dla pociechy bardzo przyjemny.
Oliwki do ciała dla dzieci – co je wyróżnia?
Oliwki w formie kosmetyku zazwyczaj można znaleźć bez triklosanu, parabenów, olejków eterycznych, fenoksyetanolu, alergenów, siarczanu sodu i mydła. To bezpiecznie preparaty, ze składnikami dobrze tolerowanymi przez skórę. W składzie najczęściej znajdziemy:
· olej z pestek moreli,
· olej z kiełków pszenicy,
· olej słonecznikowy,
· wyciąg z nagietka,
· masło shea,
· olej makadamia,
· olej kokosowy,
· olej makowy,
· olej jojoba,
· wyciąg z aloesu,
· wyciąg z zimowej wiśni,
· olej arganowy.
Preparaty są przebadane dermatologicznie, hipoalergicznie oraz mikrobiologicznie.
Wyroby medyczne dostępne w formie oliwki do ciała dla dzieci tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną, która niweluje wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, zabezpiecza przed utratą wody, łagodzi świąd, pieczenie i ogólny dyskomfort. Stosuje się je jako zasadniczej terapii atopowego zapalenia skóry, w celu łagodzenia objawów łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry i w przypadkach mocno wrażliwej skóry. W składzie znajdziemy olej sojowym olej z ogórecznika, olej lniany, kompleksy olejów OMEGA PLUS.