Niedobory witamin u dzieci
Nawet niewielkie niedobory witamin oraz makro i mikroelementów mogą być niebezpieczne, zwłaszcza u dziecka, którego organizm dopiero się rozwija. Dlatego tak ważne jest, aby uczyć i utrwalać zdrowe nawyki żywieniowe u małego człowieka, ponieważ jest to najtańsze i jednocześnie najlepsze ubezpieczenie zdrowotne, jakie możemy mu zagwarantować. Jakie objawy mogą wskazywać, że nasze dziecko cierpi na niedobór witamin i minerałów?
· radykalna zmiana zachowania: dziecko jest śpiące albo apatyczne, lub wręcz przeciwnie: pobudzone, rozdrażnione,
· nadmierny apetyt lub jego brak,
· zmiany skórne,
· częstsze infekcje i przeziębienia,
· problemy z koncentracją.
Jeżeli zauważysz takie sytuacje u swojego dziecka, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Lekarz po analizie stylu życia dziecka najczęściej zaleca badania diagnostyczne w celu ustalenia możliwych niedoborów. W chwili gdy badania potwierdzą niedobory składników odżywczych, przede wszystkim trzeba uzupełniać je wraz ze zbilansowaną, zróżnicowaną dietą. Pediatra może dodatkowo zalecić przyjmowanie preparatów witaminowych, z odpowiednią, dopasowaną do potrzeb dzieci dawką witamin i minerałów.
Za co odpowiadają konkretne witaminy w organizmie?
Każda witamina, w momencie kiedy przedostaje się do naszego organizmu, ma tam określoną misję i cel. Kiedy zaczyna jej brakować, organizm odpowiada zazwyczaj w podobny sposób. Niedobory witaminy D mogą doprowadzić do wad postawy, bólu kości i mięśni oraz stanów zapalnych skóry. W przypadku, kiedy brakuje nam witaminy C, będziemy bardziej podatni na wszelkiej maści infekcje i przeziębienia, mogą pojawić się samoistne krwotoki lub łuszcząca się, sucha skóra. Zaburzenia neurologiczne i problemy z koncentracją występują kiedy dostarczamy za mało witaminy E.
Z kolei jeżeli Twoje dziecko zmaga się z trądzikiem, to może oznaczać niedobory witaminy A. Za to witamina K jest odpowiedzialna za krzepnięcie krwi, więc jeśli Twoje dziecko ma z tym problem, to warto pomyśleć o dostarczaniu większej ilości tego składnika. Kiedy zauważysz, że dziecko jest nadpobudliwe i drżą mu dłonie, to prawdopodobnie świadczy o niedoborach magnezu. Blady język jest objawem zbyt małej ilości żelaza. A w momencie gdy usłyszysz, że Twoja pociecha ma problemy z odczuwaniem smaków, zwróć uwagę czy w diecie jest odpowiednia ilość produktów zawierających witaminę B12.
Preparaty witaminowe dla dzieci – jakie wybrać?
Obecnie dostępnych jest tak wiele form, w których występują witaminy dla dzieci, że niezależnie od preferencji, każda pociecha znajdzie swój ulubiony produkt. W naszej ofercie wyróżniamy przede wszystkim:
- Witaminy dla dzieci w syropie – bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega, na bazie naturalnych składników, w towarzystwie witamin A, E, D i C.
- Witaminy dla dzieci w kroplach – bezpieczne od pierwszych dni życia dziecka, w przyjemnych, delikatnych smakach. Cechuje je wysoka wchłanialność. Płyn wystarczy dodać do pokarmu, napoju lub bezpośrednio do spożycia.
- Żelki witaminowe – pyszne rozwiązanie w formie żelek, po które dzieci samodzielnie chętnie sięgają. Bez sztucznych barwników i substancji słodzących.
Dostępne również w wersji wegańskiej
Do wyboru dostępne są również preparaty witaminowe dla dzieci w formie tabletek, pastylek, aerozoli, lizaków, gum, tabletek musujących czy saszetek.