Kosmetyki po 30 roku życia
W okolicach 25. roku życia skóra zaczyna przechodzić głębokie wewnętrzne zmiany. Coraz częściej możemy wówczas zauważyć, że cera traci swój młodzieńczy blask, a także odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz zdolność do regeneracji. Dzieje się tak dlatego, że wraz z upływem czasu poziom znajdujących się w skórze włókien kolagenu oraz elastyny spada. Z racji tego, że są to jej podstawowe białka budulcowe, obniżenie ich produkcji w organizmie znacznie przyczynia się do utraty sprężystości oraz elastyczności cery. Co więcej, po 25. roku życia naturalne zdolności skóry do odnowy komórek zaczynają zwalniać, w efekcie coraz częściej dostrzegamy pojawiające się zmarszczki. W tej sytuacji powinniśmy zaopatrzyć się w kosmetyki, które zatrzymają ten proces i pozwolą dłużej cieszyć się gładką i piękną cerą.
Jaki krem na dzień po 30. roku życia?
Dobry krem do twarzy po 30-tce ma za zadanie skupiać się na kilku etapach działania. Po pierwsze, powinien wyjątkowo dobrze nawilżać cerę. Nie zapominajmy bowiem, że odwodnienie skóry nie skutkuje jedynie jej nadmierną suchością, ale również coraz bardziej pogłębiającą się wiotkością i opadaniem owalu twarzy w dół. Dlatego właśnie wybierając krem, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość szczególnie nawilżających składników, takich jak np. kwas hialuronowy, gliceryna lub pantenol. Wysoko nawadniające działanie tych substancji zostało wyjątkowo dobrze przebadane.
W drugiej kolejności preparat, jaki wybieramy po trzydziestym roku życia, powinien wzmacniać zanikające struktury kolagenu i elastyny. Z wiekiem produkcja tych podstawowych włókien budulcowych skóry spada bowiem aż o 75%.
W celu uchronienia ich od degradacji, a także stymulowania wytwarzania tych podstawowych struktur skóry, warto postawić na dobry przeciwzmarszczkowy krem na dzień po 30., z zawartością składników takich jak np.:
- retinol — czyli inaczej witamina A; składnik ten jest niekwestionowanym liderem w walce z przedwczesnym starzeniem; nie tylko zapobiega degradacji podstawowych włókien skóry, ale również stymuluje ich produkcję, przywracając cerze odpowiednią gęstość i elastyczność;
- kwas askorbinowy — inna nazwa tego składnika to witamina C; pobudza produkcję kolagenu, a także działa jako silny antyoksydant, chroniący przed wolnymi rodnikami, które niezwykle przyspieszają procesy degradacji skóry;
- niacynamidy — również spowalniają utratę kolagenu, a także silnie nawilżają; potrafią także skutecznie walczyć z powstałymi już na cerze zmarszczkami;
- kolagenowe peptydy — krótkie fragmenty aminokwasów o działaniu redukującym oznaki utraty kolagenu w skórze; działają nie tylko upiększająco, redukując zmarszczki oraz wiotkość skóry, ale również stymulują produkcję podstawowych jej włókien;
- kwas hialuronowy — jeden z najsilniej nawilżających składników na rynku; jako jeden z podstawowych budulców skóry, również wpływa na kondycję kolagenu.
Pamiętajmy również, że jednym z głównych czynników, jaki wpływa na kondycję podstawowych włókien skóry, jest ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV. Niezwykle ważnym jest zatem, aby nakładanie kremu z filtrem wprowadzić do codziennej rutyny. Nawet bowiem wówczas, kiedy pozostajemy w domu, szkodliwe promienie potrafią przedostawać się przez szybę. Jeżeli pragniesz zaoszczędzić rano trochę czasu i nie masz ochoty nakładać dwóch pielęgnacyjnych produktów, wybierz krem przeciwzmarszkowy na dzień ze wskaźnikiem ochrony SPF.
Starzenie skóry a styl życia
Warto pamiętać, że z produkcją kolagenu, a więc i wyglądem skóry, nierozerwalnie związana jest odpowiednia dieta, a najlepsze efekty osiągniemy, gdy połączymy stosowanie odpowiednich kosmetyków ze zdrowym stylem życia. Badania dowodzą, że oprócz genetyki, na cerę ogromny wpływ ma to, co spożywamy oraz jak żyjemy. Niedobór witamin i minerałów w posiłkach sprzyja pojawianiu się problemów skórnych. Zauważalnie częściej możemy wówczas dostrzec niedoskonałości, a cera zmienia swój kolor i jest bardziej narażona na tworzenie się zmarszczek. Dlatego też ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim suplementowaniu diety oraz unikaniu produktów wysoko przetworzonych, żywności konserwowanej z polepszaczami smaku i chemicznymi barwnikami.
Warto również wprowadzić do swojej diety świeże warzywa i owoce, gdyż często zawierają one antyoksydanty, które wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami. Tego typu produkty bogate są również w witaminy A, E i C, które niezwykle korzystnie wpływają cerę. Nie wolno także zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Codzienne wypijanie co najmniej dwóch litrów wody to absolutna konieczność nie tylko dla zachowania zdrowia, ale również młodego wyglądu skóry.
Należy również pamiętać, że czynniki takie jak stres, brak snu, a nawet nieregularne spożywanie posiłków, mogą odbić się niekorzystnie na wyglądzie skóry. Badania dowodzą, że nieodpowiedni styl życia sprzyja powstawaniu zmarszczek, a także cieni i worków pod oczami. Zwiększony poziom kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu, spowalnia również produkcję kolagenu przez organizm, w wyniku czego cera staje się wiotka i pozbawiona blasku.