Wśród najczęstszych objawów starzenia wyróżniamy:
- zmarszczki,
- przebarwienia,
- zmniejszenie elastyczności skóry,
- zwiększenie skłonności do sińców pod oczami i obrzęków,
- zmianę owalu twarzy,
- opadanie policzków,
- mniej regularne rysy,
- obniżenie powiek oraz kącików oczu i ust,
- pogłębienie bruzd nosowo-wargowych,
- suchą i szorstką cerę,
- większą ilość piegów, znamion,
- pękające naczynka krwionośne,
- zażółcenie powłok skórnych,
- blada lub ziemista cera,
- zwiotczenie,
- spadek melaniny powodujący skłonność do oparzeń słonecznych.
Nieodpowiedni styl życia może spowodować, że na skórze pojawią się zmiany zwyrodnieniowe, w postaci włókniaków lub brodawek.
Pielęgnacja skóry 60+. O czym należy pamiętać?
Najistotniejsze dla dojrzałej skóry jest odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie, służące do zapobiegania utracie wody. Warto dostarczać skórze substancji nawilżających i odżywiających minimum dwa razy dziennie (rano i przed snem), w tym szczególnie warta uwagi jest cienka i delikatna okolica oczu, która wysusza się w pierwszej kolejności i eksponuje zmarszczki. Aplikację kremów powinno przeprowadzać się za pomocą wklepywania, a nie pocierania. Można także masować, a nawet delikatnie szczypać fragmenty twarzy, ponieważ takie działania wpływają na usprawnienie mięśni, dotlenienie, ujędrnienie i odżywienie skóry. Nie wolno zapominać o regularnym peelingu, który złuszcza martwy naskórek ani o kremach z filtrem, kiedy korzystamy ze słońca.
Postawienie na zdrowy tryb życia, zdrową, zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną, szczególnie tą na świeżym powietrzu będzie miało korzystny wpływ na wygląd skóry i opóźni procesy starzenia. Skóra zyska na wyglądzie po rezygnacji z palenia papierosów, nadużywania alkoholu i przy unikaniu stresów.
Kremy po 60. roku życia – jakie składniki powinny zawierać?
Istnieje kilka substancji, które warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji skóry po sześćdziesiątce.
Krem przeciwzmarszczkowy po 60 powinien zawierać:
- kwas hialuronowy, który wpływa na elastyczność, nawilżenie i sprężystość skóry,
- peptydy – wytwarzające kolagen,
- flawonoidy – zatrzymujące kolagen oraz elastynę w skórze,
- witaminy, szczególnie E, C i A,
- olejki roślinne – bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych,
- retinol – wyrównujący koloryt skóry i wspierający procesy regeneracyjne,
- koenzym Q10 – opóźnia pojawianie się zmarszczek,
- ceramidy,
- wyciąg z żeń-szenia.
Niezwykle istotne jest, aby kremy do twarzy 60 plus stosować na oczyszczoną cerę, co zwiększy wchłanianie składników odżywczych zawartych w preparacie.
Zabiegi na skórę po 60. roku życia, które można wykonać
Skórę po sześćdziesiątce można również wesprzeć, wykonując profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Peelingi pozwolą oczyścić skórę i usunąć martwe komórki, a jednym z zabiegów peelingujących jest mikrodermabrazja. To najmniej inwazyjny zabieg złuszczania i oczyszczania, który ma ogromną skuteczność. Do wyboru są również zabiegi ujędrniające, odświeżające, nawilżające, regenerujące lub odprężające.
Kremy do twarzy 60+
Preparaty dla skóry dojrzałej, która przekroczyła sześćdziesiąty rok życia, dostępne są w formie kremów, serum, ampułek i emulsji. Z ich składzie znajdziemy np. aloes, opuncję figową, zieloną herbatę, ekologiczne oleje, ceramidy roślinne, kwas hialuronowy, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, fotostabilne filtry, witaminy, aktywne złoto czy kolagen morski. Krem nawilżający na dzień 60 + ma działanie przeciwzmarszczkowe i wygładzające skórę. Przywraca młody wygląd, łagodzi podrażnienia, opóźnia procesy starzenia, nawilża, ujędrnia i rewitalizuje. Kosmetyki dla skóry dojrzałej wspomagają syntezę kwasu hialuronowego, przywracają równowagę hydrolipidową, spajają komórki naskórka i skóry właściwej, chronią przed promieniowaniem UVA i UVB, doskonale sprawdzają się pod makijaż.