Proktosedon to lek pod postacią maści, którego zadaniem jest zmniejszenie dyskomfortu oraz dolegliwości bólowych występujących w przypadku hemoroidów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Preparat może być stosowany również w przypadku przewlekłego pojawiania się dolegliwości. Stosowany jest doodbytniczo oraz okołoodbytniczo.
Skład maści Proktosedon
Substancjami czynnymi znajdującymi się w składzie preparatu są: hydrokortyzon (Hydrocortisonum), neomycyna (Neomycini sulfas), cynchokaina (Cinchocaini hydrochloridum) oraz eskulina (Esculinum). Na jeden gram maści przypada po 10 miligramów półtorawodzianu eskuliny i siarczanu neomycyny, a także po 5 miligramów octanu hydrokortyzonu i chlorowodorku cynchokainy. Oprócz tego, w preparacie znajdują się także: wazelina biała, lanolina bezwodna, parafina ciekła. Preparat ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i zapobiegające występowaniu krwawień.
Stosowanie leku Proktosedon
Lek Proktosedon może być stosowany w leczeniu dolegliwości towarzyszących wewnętrznym i zewnętrznym żylakom odbytu, takich jak pieczenie, świąd, ból, krwawienie oraz stany zapalne. Może być także stosowany przed oraz po operacji okolic odbytu. Hydrokortyzon wykazuje działanie przeciwzapalne. Neomycyna jest antybiotykiem, który pomaga zapobiegać powstawaniu zakażeń okolic odbytu. Cynchokaina wykazuje działanie przeciwbólowe. Eskulina pomaga zmniejszyć obrzęk naczyń krwionośnych, jak również przyczynia się do zmniejszenia krwawienia.
Maść Proktosedon należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku ich braku należy uważnie zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce. Lek należy stosować doodbytniczo oraz w zewnętrznej części końcowego otworu przewodu pokarmowego. Maść należy nakładać dwa razy dziennie (rano i wieczorem) oraz każdorazowo po wypróżnieniu. Należy w tym celu używać aplikatora. Preparat stosuje się standardowo od trzech do sześciu dni. W tym czasie stan zapalny powinien ustąpić. W przypadku braku poprawy lub gdy nastąpi zaostrzenie objawów, konieczny jest kontakt z lekarzem w celu ustalenia dalszej strategii leczenia.
Działania niepożądane i przeciwwskazania do stosowania leku Proktosedon
Leku Proktosedon nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości lub uczulenia na którykolwiek z jego składników. Dotyczy to przede wszystkim substancji czynnych. Przeciwwskazaniami do aplikowania preparatu są również: zakrzepica żylna, osteoporoza, cukrzyca, gruźlica, jaskra, ostra psychoza, zakażenie (wirusowe lub grzybicze). Produktu nie powinny także stosować osoby poniżej 12. roku życia. Z nakładaniem preparatu powinny się także wstrzymać osoby przyjmujące szczepienia ochronne. W przypadku kobiet w ciąży każde zastosowanie maści Proktosedon powinno zostać poprzedzone konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji, leku nie powinno się stosować jednocześnie z preparatami o właściwościach przeciwzapalnych. Należy poinformować lekarza o każdym innym stosowanym produkcie, zarówno tym wydawanym na receptę, jak i bez niej. W niektórych przypadkach po zastosowaniu preparatu mogą wystąpić zaburzenia widzenia (utrata ostrości). Należy to wziąć pod uwagę pod kątem ewentualnego prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania maszyn.
Jak każdy lek, także Proktosedon może wywoływać pewne działania niepożądane, które jednak nie wystąpią u każdego. Najczęściej spotkać można pieczenie w miejscu nałożenia maści. Jak wspomniano wcześniej, w niektórych przypadkach po zastosowaniu leku wystąpić może nieostre widzenie. Pewne skutki uboczne mogą wystąpić w przypadku długotrwałego stosowania. Przyczyną tego może być stanowiący jeden ze składników leku hydrokortyzon, który jest glikokortykosteroidem. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek działania niepożądanego, które nie zostało wymienione w ulotce, należy przerwać stosowanie preparatu i skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.
Preparat Proktosedon powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej w miejscu z ograniczonym dostępem do światła słonecznego. Najlepiej chronić go także przed nadmierną wilgocią. Po każdym zastosowaniu należy szczelnie zakręcić tubę. Lek powinien znajdować się poza zasięgiem dzieci.
Skład - Proktosedon 15 g maść
SKŁAD JAKOŚCIOWY i ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNYCH:
1 g maści zawiera:- 5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu (Hydrocortisonum)
- 5 mg chlorowodorku cynchokainy (Cinchocaini hydrochloridum)
- 10 mg siarczanu neomycyny (Neomycini sulfas)
- 10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu (Esculinum)
- Substancje pomocnicze: parafina ciekła, wazelina biała, lanolina bezwodna
Wskazania i działanie - Proktosedon 15 g maść
- Maść Proktosedon jest wskazana w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych, w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych odbytu, szczelinie odbytu i świądzie odbytu. Może być stosowana w okresie przed- i pooperacyjnym.
- Hydrokortyzon jest głównym kortykosteroidem wydzielanym przez korę nadnerczy.
- Po podaniu miejscowym działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo, przeciwobrzękowo i przeciwświądowo.
- Hydrokortyzon jest farmakologicznie czynny, w odróżnieniu od kortyzonu, który dopiero w wątrobie jest przekształcany do postaci czynnej – hydrokortyzonu. Chociaż hydrokortyzon wykazuje szereg działań niepożądanych na skórę, należy wziąć pod uwagę, że jego właściwości mogą się nieco zmieniać w zależności od postaci leku, składu substancji pomocniczych oraz innych czynników mogących wpływać na stopień wchłaniania z miejsca podania, w tym stopień uszkodzenia skóry lub błon śluzowych.
- Neomycyna jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania, stosowanym miejscowo w leczeniu zakażeń skóry, wywołanych przez wrażliwe szczepy gronkowców i innych drobnoustrojów. Antybiotyk ten prawdopodobnie hamuje syntezę białek wrażliwych drobnoustrojów, wiążąc się z podjednostkami rybosomów. Działa na wiele szczepów bakterii Gram-ujemnych, w tym Campylobacter (Citrobacter) spp., Escherichia spp., Enterobacter spp., Klebsiella spp., Proteus spp., Providencia spp., Pseudomonas spp. i Serratia spp.
- Cynchokaina jest środkiem miejscowo znieczulającym o budowie amidowej, stosowanym w znieczuleniu powierzchniowym i dokanałowym. Jest jednym z najsilniej i najdłużej działających, ale i najbardziej toksycznych środków miejscowo znieczulających.
- Eskulina hamuje krwawienia z naczyń i zmniejsza obrzęki. Lek zmniejsza objawy występujące w żylakach odbytu, tj. stan zapalny, ból, świąd, obrzęk i krwawienie.
Przeciwwskazania - Proktosedon 15 g maść
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować w gruźlicy, zakażeniach grzybiczych i wirusowych.
Dawkowanie - Proktosedon 15 g maść
- Proktosedon należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Stosować przez trzy do sześciu dni, do ustąpienia stanu zapalnego. Za pomocą aplikatora nakładać niewielką ilość maści do odbytu i na zewnątrz, rano i wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu.
- Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
- Lek należy odstawić, jeśli wystąpią objawy podrażnienia.
- Hydrokortyzonu nie należy stosować do czasu ustalenia właściwego rozpoznania.
- Jeśli występuje równocześnie zakażenie, alergia lub inne objawy, należy stosować odpowiednie leczenie przyczynowe.
- W przypadku długotrwałego stosowania preparatu istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia zmian ogólnoustrojowych, charakterystycznych dla kortykosteroidów.
- Lekarz powinien wypytać pacjenta o wcześniejsze stosowanie hydrokortyzonu.
Działania niepożądane - Proktosedon 15 g maść
Sporadycznie może pojawić się pieczenie odbytu, zwłaszcza w przypadku znacznego uszkodzenia naskórka. W przypadku długotrwałego stosowania mogą wystąpić objawy niepożądane spowodowane ogólnoustrojowym działaniem hydrokortyzonu.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.