Lek Proktosedon w postaci czopków jest produktem złożonym stosowanym na hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne. W swoim składzie zawiera antybiotyk, kortykosteroid, a także lek znieczulający i substancję, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych.
Na co jest Proktosedon? Wskazaniem do stosowania leku jest objawowe leczenie żylaków odbytu (zewnętrznych i wewnętrznych), a także szczeliny odbytu, stanów zapalnych odbytu (ostrych i przewlekłych) czy też świądu odbytu. W skład leku wchodzi hydrokortyzon (w postaci octanu hydrokortyzonu), a oprócz tego neomycyna, cynchokaina (w postaci chlorowodorku cynchokainy) oraz eskulina (w postaci półtorawodzianu eskuliny). Działanie Proktosedon przyczynia się do redukcji przepuszczalności naczyń krwionośnych. Funkcją Proktosedon jest również miejscowe znieczulanie, co zmniejsza dolegliwości towarzyszące żylakom. Dodatkowo lek wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i uzupełniono go o dodatek leku z grupy kortykosteroidów o działaniu przeciwzapalnym. Eskulina ma działanie hamujące krwawienia naczyniowe, a oprócz tego redukuje obrzęki. Cynchokaina działa natomiast miejscowo znieczulająco. Neomycyna to antybiotyk, który ma szeroki zakres działania i nie tylko leczy infekcje już istniejące, ale też zapobiega infekcjom wtórnym, a hydrokortyzon jest farmakologicznie czynnym kortykosteroidem.
W opakowaniu znajduje się 12 czopków Proktosedon. W skład 1 czopka wchodzi 5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu hydrokortyzonu (Hydrocortisonum), 5 mg chlorowodorku cynchokainy (Cinchocaini hydrochloridum), a także 10 mg siarczanu neomycyny (Neomycini sulfas) oraz 10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu eskuliny (Esculinum). Formułę czopków uzupełnia składnik pomocniczy, czyli tłuszcz twardy (Witepsol). Przed zastosowaniem czopków należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką i postępować zgodnie ze znajdującymi się w niej wskazówkami, chyba że lekarz wskaże inaczej. Zalecane dawkowanie Proktosedon to zazwyczaj stosowanie czopków rano i wieczorem, a oprócz tego dodatkowo po każdym wypróżnieniu. Czopki należy wsuwać delikatnie do odbytu zaostrzonym końcem. Lek powinien być jednorazowo stosowany 3–6 dni, aż stan zapalny towarzyszący żylakom odbytu ustąpi.
W przypadku stosowania czopków Proktosedon mogą u niektórych pacjentów pojawić się działania niepożądane. Sporadycznie lek przyczynia się do podrażnienia odbytu – szczególnie dotyczy to pacjentów ze znacznie uszkodzonym naskórkiem. Produkt nie powinien być też stosowany długotrwale, gdyż może wówczas dawać ogólnoustrojowe zmiany niepożądane będące skutkiem działania hydrokortyzonu.
Lek Proktosedon posiada też przeciwwskazania, co oznacza, że czopków nie powinno stosować się u każdego pacjenta, który ma problem z żylakami odbytu. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek ze składników czynnych bądź pomocniczych leku. Produkt nie powinien być też stosowany w przypadku infekcji wirusowych lub grzybiczych, a oprócz tego nie zaleca się stosowania go przy gruźlicy, osteoporozie czy zakrzepicy żylnej bądź ostrej psychozie.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.