Alergia może ujawnić się w wielu postaciach, jej objawy związane są zwykle z określonymi częściami ciała
Nos - katar alergiczny (sienny):
- zaczerwienienie nosa,
- przewlekły katar
- wodnista wydzielina z nosa,
- zatkany lub swędzący nos,
- kichanie.
Oczy - zapalenie spojówki:
- zaczerwienienie oczu,
- podkrążone oczy,
- łzawienie oczu,
- obrzęk powiek.
Skóra – atopowe zapalenie skóry (AZS) i pokrzywka atopowa:
- wypryski,
- świąd,
- suchość skóry,
- bąble,
- zaczerwienienie skóry.
Układ pokarmowy – alergia pokarmowa:
- ból brzucha,
- nudności,
- biegunki.
Układ oddechowy – astma oskrzelowa
- kaszel,
- duszność,
- świszczący oddech.
Ciężka postać alergii
Wstrząs anafilaktyczny jest nagłą, zagrażającą życiu reakcją, która zaburza działanie wielu narządów. Pojawia się przy kontakcie krwi z obcym białkiem lub gdy zjemy coś, na co jesteśmy uczuleni.
Objawami wstrząsu anafilaktycznego są:
- pokrzywka skórna,
- osłabienie,
- ból głowy,
- wymioty,
- swędzenie w gardle,
- uczucie niepokoju.
Podczas reakcji anafilaktycznej może dojść do utraty przytomności oraz zapaści. Wtedy musi dojść do hospitalizacji.
Leki na alergię i ich skutki uboczne
Leki przeciwhistaminowe możemy podzielić na starsze leki tzw. I generacji (difenhydramina, antazolina, klemastyna, cyproheptadyna, prometazyna hydroksyzyna, ketotifen) i na nowsze II generacji (loratadyna, cetyryzyna, mizolastyna, azelastyna, rupatadyna). Leki I generacji posiadają szersze działanie i wpływają na receptory organizmu, dlatego mogą wywołać działania niepożądane. Skutki uboczne to między innymi senność i zaburzenia refleksu, zaburzenia układu nerwowego, krwionośnego i wątroby. Leki przeciwhistaminowe II generacji są nowsze i zazwyczaj bezpieczniejsze oraz nie powodują działań niepożądanych. Stanowią podstawę w leczeniu przeciwalergicznym, ponieważ mają działanie przeciwzapalne i nie przenikają bariery krew-mózg.
Alergia u dziecka
Alergia u dzieci często jest mylona z infekcją wirusową, ze względu na podobne objawy jak katar czy kaszel. Dlatego warto uważnie obserwować dziecko, aby dobrze ocenić, z jakim problemem mamy do czynienia. Organizm maluszka dotkniętego chorobą alergiczną uznaje konkretny czynnik za niebezpieczny i wywołuje stan zapalny, który jest naturalnym mechanizmem obronnym. Alergie u dzieci są zazwyczaj powiązane z działaniem i zwiększeniem liczby przeciwciał. Wśród przyczyn występowania alergii u dzieci wymienia się wpływ środowiska, przebyte infekcje i uwarunkowania genetyczne. Jeśli rodzice mają problem z alergią, ich pociecha będzie na nią bardziej narażona. W przypadku wystąpienia alergii u dziecka konieczna jest konsultacja u specjalisty i wykonanie badań w kierunku wskazania czynnika powodującego nadwrażliwość. Alergolog może przepisać odpowiednie środki farmaceutyczne, które wspomogą leczenie. Możemy dostać też leki na alergię dostępne bez recepty, które mają działanie przeciwhistaminowe.
Dostępne preparaty na alergię
Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z leku na alergię, najbezpieczniej skonsultować się z lekarzem. Wybór preparatu powinien zależeć od preferowanej postaci, wieku pacjenta i objawów alergii. W ofercie znajdą państwo preparaty w formie aerozoli, kremów, żeli, tabletek musujących, kropli do oczu, syropów czy krochmalu do kąpieli. Leki na alergię, czyli leki przeciwhistaminowe zawierające np. cetyryzynę, loratadynę czy desloratadynę. Trzeba pamiętać, że niektóre leki dla alergików mogą wywoływać senność.
Tabletki dla alergików można dostać w formie suplementu diety, jak i w formie leku.
Suplementy na alergię zawierają np. wyciąg z pachnotki zwyczajnej, która ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Łagodzi ona objawy sezonowego kataru, uczulenia na sierść zwierząt czy kurz i zatkanego nosa.
Suplementy dla alergików zawierają również kwas rozmarynowy, zmniejszający objawy alergiczne i wspierający organizm. Tabletki na alergię łagodzą pokrzywkę i objawy kataru siennego, takie jak łzawienie i zaczerwienienie oczu czy kichanie, dobrze i szybko wchłaniają się z układu pokarmowego.