Jest to związane z teorią na temat mechanizmów powstawania reakcji alergicznych, która wskazuje na niski poziom wapnia w organizmie jako czynnik mający wpływ na odpowiedź alergiczną. Optymalny poziom wapnia w organizmie wraz z zastosowaniem leków przeciwalergicznych może złagodzić objawy alergii, powodujące dyskomfort. Wapń jest jednym z podstawowych składników mineralnych organizmu, a jego głównym zadaniem jest udział w budowie tkanki kostnej. Uczestniczy również w procesie krzepnięcia krwi, ma także działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Niedobory tego pierwiastka wynikają często z niewłaściwej diety i problemów z wchłanianiem. Jest to stan często spotykany w okresie dziecięcym i młodzieńczym, w czasie ciąży, laktacji i po złamaniu kończyn. Wapno dla alergików również jest niezbędnym pierwiastkiem.
Niezależnie czy przeszkadza Ci katar sienny, wysypka czy łzawienie i podrażnienie oczu, warto sięgnąć po wapno, aby się wspomóc. Wapń jest świetnie przyswajany przez organizm w postaci glukonianu, ponieważ wzmacnia on naczynia krwionośne, jednocześnie zmniejszając ich przepuszczalność. W ten sposób mamy mniejsze prawdopodobieństwo przedostania się alergenów do krwiobiegu, wzmacnia się działanie leków przeciwhistaminowych oraz zmniejsza ryzyko stanów zapalnych wywołanych alergią.
Czy wapno może wyleczyć alergie? Rodzaje alergenów wywołujących uczulenie
Rola wapnia w organizmie człowieka jest niezwykle istotna. Lekarze przypominają jednak, iż wapno nie jest lekiem na alergię. Możemy mówić jedynie o wapnie na uczulenie, ponieważ faktycznie ma moc łagodzenia objawów uczulenia towarzyszącego alergii. Wapń, potocznie nazywany wapnem, jest przyswajalnym składnikiem leków i suplementów. Stosuje się ten składnik przede wszystkim jako preparat, którego najważniejszym zadaniem jest zmniejszenie objawów towarzyszących uczuleniom, do których zalicza się dokuczliwe swędzenie i różnego rodzaju zmiany pojawiające się na skórze. Pamiętać należy również, że niedobory tego pierwiastka w organizmie mogą przyczyniać się do rozwoju wielu nieprzyjemnych dolegliwości, w tym do wzrostu skłonności do alergii oraz częstych wysypek. W przypadku wystąpienia niedoboru tego pierwiastka rozwiązaniem mogą okazać się przyjmowane systematycznie suplementy wapnia. Każda suplementacja wapniem powinna być jednak dokładnie omówiona z lekarzem.
Alergię leczy się obecnie najczęściej za pomocą leków histaminowych II generacji, czasem też pierwszej generacji. Oprócz tego w walce z alergią stosowane są glikokortykosteroidy, metyloksantyny, kromony, leki obkurczające naczynia krwionośne i leki antyleukotrienowe. Przyjmowane są one w sposób doustny, wziewny lub dożylny. Inną metodą leczenia alergii jest odczulanie – w tym celu stosuje się immunoterapię swoistą, która polega na podawaniu rosnących dawek alergenów oraz nieswoistą w postaci szczepionek bakteryjnych. Antygeny bakteryjne mają na celu pobudzenie komórek tworzących układ odpornościowy.
W walce z alergią wskazane jest poza tym unikanie kontaktu z czynnikami uczulającymi. Przed podjęciem próby uniknięcia kontaktu z alergenem konieczne jest jednak jego zidentyfikowanie. Do najczęściej spotykanych alergenów, które wywołują uczulenie, zalicza się alergeny wziewne, w tym pyłki roślin i roztocza kurzu domowego, a także alergeny pokarmowe, do których należą orzechy, jaja, gluten czy białko mleka krowiego. Innym rodzajem alergenów są alergeny kontaktowe, do których zalicza się między innymi jad owadów i różnego rodzaju metale.
Dawkowanie wapnia – kiedy stosować preparaty wapnia?
Zapotrzebowanie na wapń uzależnione jest od wielu czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim płeć i wiek. Szacuje się, że dzienna dawka wapnia dla osób dorosłych oraz dzieci między czwartym a ósmym rokiem życia nie powinna przekraczać 1000 mg na dobę. Dzieci w wieku do trzech lat potrzebują 700 mg dziennie, a pomiędzy dziewiątym a osiemnastym rokiem życia, norma dobowa to 1300 mg. Dla osób starszych ta ilość wynosi 1200 mg. Dawkowanie powinno być jednak każdorazowo skonsultowane z osobą, która ma doświadczenie i wiedzę w tym zakresie, w tym z farmaceutą lub lekarzem.
Podstawowym źródłem wapnia w diecie jest mleko i jego przetwory, jednak w diecie wielu osób znajduje się on w niedostatecznych ilościach. Niedobory wapnia nasilać może również picie kawy i herbaty, a także częste spożywanie produktów wysoko przetworzonych, w tym zup w proszku. Niedobór wapnia może wiązać się między innymi z zaburzeniami wchłaniania, a także odkładaniem się soli wapnia w tkance kostnej. Często wapń w niedoborze występuje u osób w okresie zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek, w tym podczas intensywnego wzrostu młodzieży. Najważniejszym wskazaniem do przyjmowania preparatów z wapniem jest uzupełnienie niedoboru tego pierwiastka w organizmie. Innym wskazaniem do stosowania suplementów wapnia jest także leczenie chorób i walka z dolegliwościami, które powstały w efekcie dostarczania go do organizmu w zbyt małych ilościach.
Preparaty wapnia – jakie rodzaje stosować?
Jeśli chodzi o wapno, tabletki należą do form najczęściej zalecanych przez lekarzy. W przypadku młodszych pacjentów lepszym rozwiązaniem może okazać się jednak wapno musujące dla dzieci. Nie tylko wapno w tabletkach i wapno musujące cieszą się popularnością, gdyż często stawia się też na syropy z wapniem. W przypadku osób borykających się z alergiami rekomenduje się też wapno dla alergików z kwercetyną. Składnik ten redukuje towarzyszące alergiom objawy, do których zalicza się między innymi wysypkę, katar alergiczny czy łzawienie oczu. Zaliczana do grupy bioaktywnych związków roślinnych kwercetyna hamuje wydzielanie histaminy oraz leukotrienów, co ogranicza rozwój reakcji alergicznej. Wykazuje ona ponadto właściwości przeciwzapalne, poza tym stanowi ważny czynnik ochronny dla komórek nerwowych, zapewniając ochronę neuronów przed degradacją. Suplementy i leki z wapniem mogą być stosowane również profilaktycznie, kiedy spożywane posiłki nie zapewniają organizmowi odpowiedniej podaży wapnia.
Przyswajalność wapnia – jak wygląda i od czego zależy?
Wapń wchłania się w jelicie cienkim w ilości od 20 do 30% ogółu, który dostarczany jest wraz z pożywieniem. Warto więc oprócz modyfikacji diety dostarczać organizmowi regularnie preparaty wapnia najlepiej przyswajalne. Wchłanianie wapnia zwiększa między innymi laktoza, magnez, zasadowe aminokwasy, do których zalicza się lizyna oraz arginina, a także przyjmowanie produktów o odczynie kwaśnym. Korzystny wpływ na przyswajalność wapnia ma również witamina D. Wapń najlepiej przyswajalny tworzą preparaty, które zawierają ten pierwiastek w postaci soli organicznych, do których zalicza się cytrynian wapnia oraz mleczan wapnia. Pamiętać należy, by nie przyjmować dawek wyższych niż zalecane przez lekarza, ponieważ dla człowieka szkodliwy może być zarówno niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka.
Dlaczego warto przyjmować preparaty wapniowe z witaminą D3?
W przyswajaniu wapnia bardzo duże znaczenie odgrywa witamina D, która determinuje wchłanianie tego pierwiastka. Innymi słowy, wit. D pomaga wchłonąć organizmowi wapń z pożywienia. Biorąc pod uwagę, że ekspozycja na światło słoneczne w okresie jesienno-zimowo-wiosennym jest mocno ograniczona, a dieta nie zawsze jest w stanie pokryć dobowe zapotrzebowanie na witaminę D, warto stosować preparaty wapnia z witaminą D3. Wit. D3 odpowiada również za mineralizację kości oraz prawidłowy rozwój układu kostnego. W połączeniu z wapniem zapewnia ochronę przed zawałem serca, poza tym chroni przed udarem oraz chorobą wieńcową. Jej przyjmowanie może też zapobiec spadkowi HDL (dobrego cholesterolu). Przyjmowanie witaminy D ogranicza też ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, a także cukrzycy typu II oraz stwardnienia rozsianego. Witamina D stanowi również ważny składnik potrzebny do prawidłowego rozwoju płodu, poza tym jej odpowiedni poziom w organizmie wpływa na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, co ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza podczas odchudzania.
Zbyt duża ilość wapnia w organizmie – czy jest szkodliwa?
Utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka. Jeśli u pacjenta zdiagnozowany zostanie niedobór tego pierwiastka, konieczna może okazać się suplementacja wapnia. U dzieci jest to równie ważne jak u osób dorosłych, więc dobrze systematycznie kontrolować poziom wapnia w organizmie, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości jak najszybciej wdrażać działania zaradcze.
Dodatkową suplementację wapnia należy omówić z lekarzem, ponieważ nadmiar wapnia w organizmie może być szkodliwy i prowadzić do hiperkalcemii. Najpopularniejsze objawy to brak apetytu, nudności, zmęczenie, zaparcia, odwodnienie i bóle głowy, a także pojawienie się kamieni nerkowych i nadciśnienia tętniczego.
Przy suplementacji wapnia należy pamiętać, iż witamina C i witamina D ułatwiają wchłanianie, a kalcjum w połączeniu z magnezem sprzyja mineralizacji kości. Nadmiar białka zwierzęcego i tłuszczów nasyconych niekorzystnie wpływają na wchłanianie.
Preparaty z wapnem
Wapno należy przyjmować przed posiłkami. Tabletkę najlepiej wcześniej rozgnieść, aby przyspieszyć jej rozpuszczanie się w żołądku. Aby uzyskać najwyższą strawność w połączeniu z preparatami zawierającymi wapno, zaleca się przyjmowanie witaminy D oraz picie dużej ilości wody. Dla dzieci świetnie sprawdzi się wapno w syropie dla alergików. Syropy zawierają sole wapnia, służą w profilaktyce i uzupełnianiu niedoborów, wpływają na funkcjonowanie wielu mechanizmów regulacyjnych, mają działanie przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe. Dla maluszków najlepszy będzie syrop bez barwników i substancji smakowych, dla starszych dzieci można dobrać preparat w ich ulubionym smaku, takim jak np. pomarańcza, banan, truskawka czy malina.
Wapno w tabletkach musujących dla alergików bogate jest w foliany, selen i witaminę C, dobrze rozpuszcza się w wodzie i dzięki delikatnemu musowaniu, nie podrażnia przewodu pokarmowego. Są odpowiednie dla diabetyków, dostępne w wielu owocowych smakach jak cytryna, poziomka, mandarynka czy pomarańcza.
Wapno w saszetkach dla alergików jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ znajduje się w jednorazowych saszetkach. Zawartość takiej saszetki wsypuje się do wody lub soku, miesza i pije. Nie ma konserwantów, barwników czy aromatów. Świetnie sprawdza się szczególnie przy podrażnieniu śluzówki żołądka.