Witamina D i K — źródła pokarmowe
Witamina D plus K — często możemy spotkać się z takim połączeniem, zwłaszcza w przypadku wszelkich suplementów. Przyjmując witaminę D, zwiększa się także zapotrzebowanie na witaminę K2. Obydwa związki należy dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem. W odróżnieniu od witaminy K witamina D niestety występuje jedynie w nielicznych produktach spożywczych. Ponadto te, które są obfitym jej źródłem, spożywa się w niedostatecznej ilości. Niedobór witaminy D to więc częste zjawisko, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Jak wyżej wspomniano, witaminę K możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych. Są to m.in.:
- brokuły,
- jarmuż,
- szpinak,
- rukola,
- kapusta włoska,
- szparagi,
- natka pietruszki,
- awokado,
- groszek,
- bób,
- ogórki,
- ziemniaki,
- marchew,
- daktyle,
- orzechy,
- truskawki,
- kasza bulgur,
- olej sojowy.
Z kolei witamina D nie jest tak powszechnie dostępna. Spotkamy ją m.in. w:
- jajkach,
- mleku i produktach mlecznych,
- wątrobie,
- serach dojrzewających,
- olejach roślinnych.
Witamina D — czy każdy powinien ją suplementować?
Jak wyżej wspomniano, witamina D nie jest obecna w wielu produktach spożywczych. Sprawia to, że ciężko dostarczyć jej prawidłowe ilości wraz z pożywieniem. Powinniśmy jednak pamiętać, że produkty spożywcze to niejedyne źródło witaminy D, bowiem jest nim również słońce. Niektóre badania wskazują, że wystarczy przebywać 30 minut na słońcu w południe, aby dostarczyć witaminy D3 tyle samo, co daje zażycie 10-20 tysięcy jednostek. Jest to naprawdę sporo.
Problem jednak pojawia się w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, kiedy to słońca nie ma za wiele. Przyjmuje się, że dieta średnio pokrywa 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Co zatem z resztą? Eksperci zalecają suplementację każdemu, kto posiada niedobór witaminy. Warto więc regularnie wykonywać badania, które pozwalają sprawdzić ten poziom. Tabletki, kapsułki czy krople z witaminą D+K mogą okazać się potrzebne większej liczbie osób, niż mogłoby się wydawać.
W grupie ryzyka niedoboru witaminy D znajdują się przede wszystkim osoby, które cierpią na:
- choroby nerek,
- choroby metaboliczne,
- choroby układu krążenia,
- choroby nowotworowe,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby alergiczne,
- choroby układu nerwowego,
- choroby wątroby,
- choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego,
- zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej,
- zaburzenia narządu ruchu,
- zaburzenia trawienia i wchłaniania,
- zaburzenia rozwoju somatycznego,
- zaburzenia odporności.
Ponadto w grupie ryzyka są także osoby, które przewlekle się leczą, noworodki urodzone przedwcześnie, seniorzy, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. W naszej ofercie znajduje się witamina D+K dla dzieci, jak i dorosłych, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni dla siebie produkt.
Niedobór witaminy K — co warto wiedzieć?
Niedobór witaminy K nie jest tak powszechnym problemem, jak niedobór witaminy D. Niedobór witaminy K występuje najczęściej w przypadku poważnych schorzeń jelit i wątroby, długotrwałej antybiotykoterapii oraz przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, przeciwdrgawkowych i pochodnych kwasu salicylowego.
Wśród najczęstszych objawów niedoboru witaminy K wymienia się:
- krwiomocz,
- wydłużone i obfite miesiączki u kobiet,
- długotrwałe gojenie się ran,
- nieprawidłowa krzepliwość krwi i związane z nią krwawienia,
- skłonność do powstawania siniaków,
- podatność na infekcje,
- zwapnienie naczyń krwionośnych,
- częste biegunki,
- nieprawidłowa mineralizacja kości,
- krwawienie z błon śluzowych, np. nosa czy układu pokarmowego.
Nadmiar witaminy K też jest możliwy, jednak zdarza się zdecydowanie rzadziej. W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów należy skonsultować tę kwestię z lekarzem, który może zalecić m.in. suplementację. Ważne będzie także znalezienie przyczyny niedoboru, bowiem może to być zarówno dieta, jak i poważna choroba. Witamina D3 i K2 w formie suplementów znajduje się w naszej ofercie — stawiamy na jakościowe i sprawdzone preparaty.