Wyrób medyczny Vericaust w postaci roztworu do stosowania na skórę to preparat przeciw brodawkom z kwasem monochlorooctowym o właściwościach silnie żrących. Produkt stosuje się do walki z brodawkami zwykłymi i podeszwowymi, a dzięki specjalnej szpatułce jego aplikacja jest nie tylko bardziej precyzyjna, ale również bezpieczniejsza dla zdrowej skóry, która otacza brodawkę.
Na co jest Vericaust? Wskazaniem do stosowania wyrobu medycznego są znajdujące się na ciele brodawki zwykłe (Verrucae vulgaris) i podeszwowe (Verrucae plantares). Substancją czynną produktu jest kwas monochlorooctowy. Po aplikacji tej substancji na brodawkę silnie żrący kwas monochlorooctowy w krótkim czasie przyczynia się do niszczenia zmienionej chorobowo powierzchni skóry, prowadząc do jej obumierania. W konsekwencji z czasem komórki brodawki zostają całkowicie zniszczone, a następnie organizm je odrzuca. Po aplikacji wyrobu medycznego na brodawkę przyjmuje ona biały kolor.
W opakowaniu znajduje się 1 ml preparatu przeciw brodawkom Vericaust. W skład 100 g roztworu do stosowania na skórę wchodzi 50 mg kwasu monochlorooctowego oraz woda oczyszczona. Vericaust jest środkiem silnie żrącym, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy jego aplikacji, postępując zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w dołączonej do opakowania ulotce. Wyrób medyczny wystarczy stosować jedynie raz na siedem dni, a efekty jego działania zauważalne są bardzo szybko. Ze względu na silnie żrące właściwości środka podstawą przed każdą jego aplikacją, powinno być dobre zabezpieczenie zdrowej skóry wokół brodawki. Najlepiej zrobić to dobrze przylegającym, lepkim produktem – chociażby wazeliną lub pastą cynkową. Pozwoli to chronić zdrową tkankę przed żrącymi właściwościami preparatu. Należy również zdjąć wszelką biżuterię z okolic brodawki.
Wyrób medyczny Vericaust przeciw brodawkom może być stosowany raz w tygodniu. Po zabezpieczeniu zdrowej skóry wokół brodawki należy nanieść przy pomocy szpatułki niewielką ilość produktu na zmieniony chorobowo obszar skóry, a następnie poczekać, aż preparat wyschnie. Jeśli u pacjenta występuje więcej brodawek, zaleca się w pierwszej kolejności sprawdzenie działania preparatu na jednej z nich. Jeżeli potrzebne będą kolejne aplikacje, przed następnym nałożeniem preparatu należy brodawkę przemyć ciepłą wodą. Nie zaleca się natomiast mechanicznego usuwania martwej tkanki, gdyż może to prowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego w miejscu niewielkich uszkodzeń skóry.
Wyrób medyczny Vericaust na brodawki może również wykazywać działania niepożądane u niektórych pacjentów. Do częstych skutków ubocznych Vericaust zalicza się podrażnienia skóry, w tym jej pieczenie lub zaczerwienienie. Bardzo rzadko natomiast pojawiają się u pacjentów reakcje nadwrażliwości, zakażenia bakteryjne, oparzenia (aż do oparzeń III stopnia) czy nadmierne bliznowacenie. W pojedynczych przypadkach zdarza się zaczerwienienie, ból w miejscu znacznie oddalonym od aplikacji, a nawet pęcherze skórne i obrzęk – są to objawy silnej reakcji zapalnej i wymagają przerwania stosowania produktu.
Przeciwwskazania Vericaust to głównie nadwrażliwość na kwas monochlorooctowy, ciąża (bądź jej podejrzenie) oraz okres laktacji. Wyrób medyczny nie może być aplikowany na twarz i okolice narządów płciowych, a dodatkowo na rany oraz brodawki podrażnione. Nie wolno go aplikować na brodawki starcze i znamiona wrodzone, a także po zabiegach takich jak operacyjne usuwanie brodawki, terapia laserowa, zamrożenie czy wstrzyknięcie bleomycyny. Produktu nie powinny stosować osoby ze skłonnością do bliznowacenia. U dzieci powyżej 6. roku życia Vericaust może być aplikowany wyłącznie przez osobę dorosłą, a u dzieci młodszych – wyłącznie przez lekarza.
Produkt jest silnie żrący, więc należy odpowiednio go zabezpieczyć – nie powinien być widoczny i dostępny dla dzieci, a dodatkowo zawsze powinien być szczelnie zamknięty. Nie wolno stosować preparatu, gdy upłynie podana na opakowaniu data jego ważności.
Vericaust jest to wyrób medyczny, w którego składzie zastosowano silnie żrący kwas chlorooctowy. Produkt przeznaczony jest do niszczenia brodawek zwykłych i podeszwowych. Dzięki obecności szpatułki Vericaust wyróżnia się łatwą aplikacją, pozwalając na zachowanie bezpieczeństwa skóry, otaczającej brodawkę. Produkt przeznaczony do stosowania raz na 7 dni przez okres ok. 5 tygodni.
Wskazania i działanie
Wyrób medyczny Vericaust wykazuje działanie silnie żrące. Po nałożeniu preparatu na brodawkę jej komórki w krótkim czasie ulegają zniszczeniu. Przyjmują białawą barwę, a następnie zostają odrzucone przez organizm.
Do stosowania brodawek zwykłych (Verrucae vulgaris) i podeszwowych (Verrucae plantares).
Stosowanie
Sposób użycia preparatu Vericaust:
· Przed nałożeniem produktu zdrową skórę wokół brodawki należy posmarować dobrze przylegającą, lepką maścią (np. wazeliną lub pastą cynkową) w celu jej zabezpieczenia przed żrącym działaniem produktu. Zapobiega to również wnikaniu preparatu przez pęknięcia w skórze. Przed nałożeniem produktu Vericaust należy zdjąć biżuterię z okolic chorobowo zmienionego miejsca.
· Niewielką ilość produktu Vericaust należy nanieść wyłącznie na samą brodawkę, przy pomocy szpatułki. Pozostawić do wyschnięcia. Stosować raz w tygodniu.
· Jeśli na tej powierzchni znajduje się więcej niż jedna brodawka, należy najpierw zastosować Vericaust na jedną brodawkę i obserwować czy nastąpi reakcja.
· Jeśli, zależnie od wielkości i rodzaju brodawki, konieczne jest wielokrotne nakładanie preparatu, przed kolejną aplikacją zmienioną chorobowo powierzchnię skóry należy przemyć ciepłą wodą.
· Przed kolejnym nałożeniem produktu nie wolno mechanicznie usuwać martwej tkanki, ponieważ nawet niewielkie uszkodzenia skóry mogą prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego.
Przeciwwskazania i środki ostrożności:
Nie należy stosować produktu:
· jeśli u pacjenta stwierdzona nadwrażliwość na kwas monochlorooctowy,
· na twarz,
· w okolicy narządów płciowych,
· na rany lub podrażnione brodawki,
· bezpośrednio po operacyjnym usunięciu brodawki, zamrożeniu, wstrzyknięciu bleomycyny lub terapii laserowej,
· w leczeniu znamion wrodzonych i brodawek starczych,
· w przypadku stwierdzonej skłonności do bliznowacenia,
· w okresie ciąży i laktacji,
· u kobiet, u których nie można z pewnością wykluczyć ciąży,
· po upływie terminu ważności.
Stosowanie u dzieci:
· U dzieci poniżej 6. roku życia produkt może być stosowany wyłącznie przez lekarza.
· U dzieci starszych produkt może być stosowany przez osobę dorosłą.
Inne:
· Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
· Przechowywać w pozycji pionowej z mocno dokręconą zakrętką.
Możliwe działania niepożądane, wynikające ze stosowania Vericaust:
Często:
· podrażnienie skóry, np. pieczenie, zaczerwienie skóry (obserwowane szczególnie wtedy, gdy Vericaust stosowano bezpośrednio po usunięciu brodawki skalpelem lub metodą elektrokoagulacji, po krioterapii, podskórnym wstrzyknięciu bleomycyny lub w przypadku uszkodzonych brodawek po terapii laserowej),
· pieczenie i zaczerwienie skóry wokół brodawki (obserwowano szczególnie wtedy, gdy nie przestrzegano środków ostrożności dotyczących przygotowania skóry przed zastosowaniem produktu).
Bardzo rzadko:
· nadmierne bliznowacenie,
· reakcje nadwrażliwości,
· oparzenia, aż do oparzeń trzeciego stopnia,
· zakażenia bakteryjne.
W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak:
· zaczerwienienie;
· obrzęk;
· pęcherze skórne;
· ból w znacznej odległości od leczonej powierzchni.
W przypadku wystąpienia pęcherzy skórnych lub silnej reakcji zapalnej należy przerwać stosowanie produktu.
Nie stosować u kobiet w ciąży i w trakcie laktacji.
Zawartość opakowania: Vericaust przeciw brodawkom 1 ml.
Skład
100 mg roztworu do stosowania na skórę zawiera 50 mg kwasu monochlorooctowego oraz wodę oczyszczoną.
Producent
TEMMLER PHARMA
Temmlerstraße 2
Marburg, Niemcy
Zawartość opakowania: Vericaust przeciw brodawkom 1 ml.
Informacje dodatkoweW razie pytań lub wątpliwości służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.