Brodawka jest łagodną zmianą, która może obejmować skórę lub błony śluzowe. Występuje na różnych częściach ciała i przypomina guzka. Jest stwardniała, szorstka i nierówna. Najczęściej jest koloru różowego, brązowego lub cielistego. W środku można zauważyć czarne drobinki. Ze względu na to, że brodawki są spowodowane wirusem, powoduje je korzystanie z jeden łazienki z osobą chorą, kontakty seksualne z osobą zakażoną czy chodzenie boso w miejscach takich jak sauna lub basen.
Otarcie jest raną, która może powstać w każdym miejscu — na stopie, dłoni, łydce czy kolanie. Przyczyną otarć są najczęściej kontakty powierzchni skóry z czymś szorstkim, np. asfaltem, chodnikiem lub ciasnymi butami. Jak wygląda otarcie? To powierzchniowe, najczęściej zaczerwienione uszkodzenie skóry.
Preparaty na kurzajki, brodawki i otarcia - zdrowa skóra stóp i rąk
Stopy i dłonie to obszary ciała, w których skóra jest najgrubsza – ma aż 4 mm. Nie bez powodu – te części ciała mają ciągły i bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Gdyby była tam cieńsza, szybko by się starła, a do organizmu przedostałyby się różne groźne drobnoustroje.
Jednak nawet tak gruby naskórek może paść ofiarą patogenów czy urazów. Wystarczy krótki kontakt np. z szorstką powierzchnią asfaltu, aby na powierzchni skóry zaczęła tworzyć się niepożądana zmiana.
Jakie zmiany pojawiają się najczęściej?
Wśród najczęściej występujących dermatoz wymienia się brodawki, kurzajki, otarcia i odciski. Ich pojawienie się powoduje nie tylko problemy estetyczne, ale także w większości przypadków ból. Często otarciu towarzyszą wysięk surowiczy z domieszką krwi, a także ból. Taka zmiana wymaga zabezpieczenia przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami – inaczej może dojść do zakażenia i rozwoju stanu zapalnego.
Wtedy można sięgnąć po odpowiednie preparaty. Na kurzajki, odciski, otarcia i brodawki jest dostępny szeroki wybór leków, wyrobów medycznych, materiałów opatrunkowych i kosmetyków.
Na skórze mogą pojawić się także włókniaki miękkie – niewielkie, łatwe do usunięcia i łagodne zmiany nowotworowe. Nie ma wyraźnych przyczyn, dla których powstają. Mają kolor skóry, pofałdowaną powierzchnię i wielkość od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Najczęściej są zlokalizowane w fałdach skórnych, np. w obrębie szyi czy pod pachami. Nie są groźne i można je łatwo usunąć mechanicznie.
Skuteczne produkty w leczeniu brodawek, odcisków i otarć - jakie są dostępne?
Oferta apteki Cefarm24 obejmuje szereg produktów, które mogą pomóc w walce ze zmianami skórnymi. Można je podzielić np. ze względu na rodzaj rejestracji. Są to:
● leki na brodawki i inne zmiany w formie OTC, czyli bez recepty – przykładem może być specjalny płyn na kurzajki Acerin, który zawiera w swoim składzie kwas salicylowy oraz kwas mlekowy. Te dwie substancje pomagają w walce ze zmianami typu odciski i zgrubiała skóra. Dzięki swoim właściwościom składniki zawarte w lekarstwie na kurzajki przyczyniają się do ich wysuszenia, a w rezultacie – do złuszczenia. Oprócz leków na brodawki dostępne są także łatwe do stosowania maści na kurzajki na stopie i innych obszarach ciała;
● wyroby medyczne na kurzajki i brodawki, np. zamrażacze do odcisków lub spraye na odciski. Ciekawą propozycją mogą również okazać się plastry na pęcherze Active Plast. Zawierają one składniki aktywne, takie jak np. kwas salicylowy, kwas mlekowy, lanolina, wosk pszczeli i olejki. Nie tylko pomagają one przyspieszyć proces gojenia, ale także zabezpieczyć skórę przed otarciami. W ofercie znajdziesz także szeroki wybór plastrów na kurzajki i włókniaki oraz różnego rodzaju żele na brodawki. Dla osób poszukujących preparatu, który pomoże pozbyć się brodawek, może sprawdzić się np. wyrób medyczny Excilor leczenie 2w1. To preparat na kurzajki dla dorosłych i dzieci od 4. roku życia, który łączy w sobie dwie metody leczenia — krioterapię oraz terapię kwasową;
● materiały opatrunkowe takie jak np. Viscoplast Komfort Mix – zostały wykonane z unikalnej, elastycznej pianki. Mogą być stosowane w celu zapobiegania otarciom lub gdy te już się pojawią. Zastosowana pianka pomaga zmniejszyć ryzyko podrażnienia rany. W ofercie dostępne są także plastry hydrokoloidowe. Zawarte w nich składniki wspierają gojenie się pęcherzy poprzez absorbowanie wydzieliny, która znajdujące się w zmianie. Dodatkowo pomagają przynieść ulgę i zabezpieczyć przed dalszymi otarciami;
● kosmetyki – to preparaty na kurzajki i brodawki, które zawierają np. takie składniki jak kwasy roślinne wspomagające procesy keratolityczne. Dzięki swoim właściwościom wspierają redukcję grubości warstwy rogowej naskórka. Dodatkowo w ich składzie znajdują się np. oleje roślinne, które pomagają nawilżać skórę, łagodzić podrażnienia, regenerować barierę ochronną naskórka i spowalniać jego rogowacenie.
Doboru preparatów na brodawki i inne zmiany, nawet leków bez recepty, najlepiej dokonywać przy wsparciu lekarza lub farmaceuty. Niewłaściwe rozpoznanie zmiany i zastosowanie nieodpowiedniego preparatu może przyczynić się do zaostrzenia problemu.
Pozostałe preparaty na kurzajki na twarzy, dłoniach i stopach mogą być stosowane bez kontaktu z lekarzem. Należy jednak przestrzegać zaleceń z ulotki lub opakowania, a w przypadkach nasilenia się zmian, niezwłocznie udać się do specjalisty.
Bolesne odciski - jak się ich pozbyć?
Odciski bardzo często powodują silny ból. Jeśli występują na stopie, to mogą znacznie utrudniać chodzenie. Zanim jednak przejdziesz do sposobów na pozbycie się odcisków, sprawdź kilka istotnych zasad, które zapobiegną ich powstawaniu. Podstawą w tej kwestii jest dobór odpowiedniego obuwia. To właśnie na stopach odciski pojawiają się najczęściej.
● Należy unikać ciasnych butów, a wszelkie dolegliwości czy wady anatomiczne — konsultować ze specjalistą.
● Podczas wysiłku fizycznego warto robić sobie przerwy, które pozwolą stopom odpocząć.
● Dodatkowo przed planowanym spacerem lub całonocną zabawą można zastosować sztyft na odciski.
Dodatkowymi rozwiązaniami, które nie tylko mogą pomóc w usunięciu odcisku, ale także zapobiec powstawaniu kolejnego, są:
● regularne nawilżanie skóry — składniki wspierające wzrost jej nawodnienia mogą wspomóc także poprawę jej kondycji i wyglądu;
● złuszczanie martwego naskórka – tu sprawdzi się peeling, jednak jeśli nie masz takiego pod ręką, można postawić na naturalną metodę. Mowa tutaj o wymoczeniu stóp w wodzie z solą lub/i olejkiem eterycznym, a następnie zastosowaniu np. fusów po kawie. Może wydawać to się nieco dziwne, jednak kawa może być stosowana jako naturalny peeling.
Jeśli działania profilaktyczne nie przyniosły oczekiwanego efektu, a odciski już się pojawiły, warto rozważyć zastosowanie odpowiedniego preparatu. Może to być np. regenerum na odciski, spray czy zamrażacz na odciski.
Natomiast, jeśli pomimo upływu czasu oraz stosowania różnych metod i produktów odcisk nadal nie znika — warto wybrać się do podologa, czyli specjalisty z zakresu leczenia chorób stóp.
Brodawka - kiedy stanowi zagrożenie?
Brodawki wywoływane są przez zarażenie się wirusem brodawczaka ludzkiego. Można je podzielić na kilka rodzajów:
● brodawki zwykłe, tzw. kurzajki,
● brodawki stóp,
● brodawki płaskie.
Na nie przeznaczone są różnego rodzaju leki, wyroby medyczne i opatrunki, w tym np. plastry na kurzajki, lub kosmetyki, które są często określane jako kwasy na kurzajki.
Czy takie zmiany mogą okazać się niebezpieczne? Brodawki zazwyczaj nie stanowią zagrożenia, jednak kluczowe w tej kwestii jest ich odpowiednie rozpoznanie. Zdarza się, że brodawki są mylone z włókniakami. To lekko brązowe guzki, zmiany uszypułowane. Te niezłośliwe nowotwory pojawią się głównie w wyniku przerostu tkanki podskórnej oraz skóry właściwej.
Co więcej, włókniak może okazać się reakcją organizmu na wcześniejszy uraz lub ukąszenie przez owada. I choć włókniaki miękkie i twarde nie ulegają zezłośliwieniu oraz nie powodują przerzutów, warto na nie uważać. Ich odpowiednie rozpoznanie to klucz do znalezienia rozwiązania problemu.
Otarcia - jak im zapobiegać?
Otarcia mogą pojawić się u każdego w najmniej spodziewanym momencie. Najczęściej powoduje je:
● noszenie niewłaściwie dobranego obuwia, np. za ciasnego lub za małego – jest to typowy problem osób uprawiających sport,
● chodzenie w skarpetkach wykonanych z nieoddychających materiałów – w takich warunkach stopa bardzo się poci. Nadmiar wilgoci rozmiękcza naskórek i sprawia, że jest on bardziej narażony na otarcia,
● niestosowanie zewnętrznej ochrony skóry, np. rękawiczek – ekspozycja na czynniki zewnętrzne, takie jak zimno, suche powietrze, a także środki chemiczne sprawia, że skóra przestaje być elastyczna, a tym samym staje się bardziej podatna na uszkodzenia i podrażnienia.
Aby zapobiegać otarciom na stopach, należy pamiętać przede wszystkim o właściwym dobieraniu obuwia do kształtu stopy, a także rodzaju aktywności. Np. biegacze czy osoby wspinające się po górach powinny mieć buty o 1–2 cm dłuższe niż normalnie.
Natomiast aby uniknąć podrażnień na dłoniach, należy nosić rękawiczki zimą oraz podczas wykonywania prac porządkowych.
Trzeba także regularnie pielęgnować naskórek dłoni i stóp oraz dbać o jej właściwy poziom nawilżenia. Można robić to np. za pomocą odpowiednich kosmetyków, które zawierają składniki wspierające utrzymanie nawodnienia i elastyczności skóry. Dobrym pomysłem jest także regularne wykonywanie peelingów, których składniki pomagają usunąć martwy naskórek i pobudzić fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych oraz elastynowych.