Tantum Verde spray 30 ml zalecany jest w celu łagodzenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych, zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci. Benzydamina, która jest substancją czynną zastosowaną w tym preparacie, należy do indolowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Substancja ta nie tylko zwalcza stan zapalny w tkankach, ale również działa przeciwbólowo, znieczulająco i odkażająco. Tantum Verde najczęściej stosuje się miejscowo w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych górnych dróg oddechowych, ale zalecany jest również po laryngologicznych lub stomatologicznych zabiegach operacyjnych oraz po intubacji.
Lek Tantum Verde aplikuje się bezpośrednio na śluzówkę jamy ustnej i gardła. Dzięki zastosowaniu wygodnego rozwiązania w postaci sprayu z pompką dozującą oraz kaniulą, z łatwością można zaaplikować preparat w odpowiednie miejsce, objęte stanem zapalnym. Lek dobrze się wchłania i w większości przypadków jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Należy jednak zrezygnować z jego stosowania, jeżeli pacjent jest uczulony na benzydaminę lub też któryś z innych składników preparatu - glicerol, etanol 96%, parahydroksybenzoesan metylu, sacharynę, wodorowęglan sodu, polisorbat 20 albo wodę oczyszczoną. Zastosowana w preparacie miętowa kompozycja smakowo-zapachowa również zawiera składniki, mogące powodować uczulenie, takie jak np. alkohol benzylowy, alkohol cynamonowy, geraniol czy d-limonen.
Interakcje preparatu Tantum Verde z innymi lekami nie są znane, przed zażyciem należy jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Tak samo konsultacja zalecana jest kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Pomimo, iż lek zawiera alkohol (etanol 96%), to jego zawartość w pojedynczej dawce 0,17 ml roztworu wynosi zaledwie 13,6 mg. W tak małej ilości alkohol nie będzie powodował żadnych skutków, a tym samym uniemożliwiał prowadzenie pojazdów lub też obsługę maszyn.
Pojedyncza dawka leku Tantum Verde zawiera 0,17 ml roztworu o smaku miętowym. W przypadku dzieci poniżej 6 roku życia stosuje się jedną dawkę na 4 kg masy ciała, od 2 do 6 razy na dobę, nie przekraczając jednorazowo czterech dawek. U dzieci od 6 do 12 roku życia należy stosować cztery dawki leku 2-6 razy na dobę. Dzieciom powyżej 12 roku życia oraz dorosłym zaleca się stosowanie 4-8 dawek leku Tantum Verde, również w częstotliwości 2-6 razy w ciągu doby. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana, a w razie pominięcia dawki nie należy podwajać kolejnej w celu uzupełnienia. Nie powinno się też stosować leku długotrwale, ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Jeżeli po 7 dniach aplikowania preparatu Tantum Verde pacjent nie zauważy poprawy, powinien zgłosić się do lekarza.
Aplikacja preparatu polega na rozpyleniu go w jamie ustnej lub gardle, w miejscu objętym procesem zapalnym i jest bardzo prosta. W tym celu należy podnieść składaną końcówkę dozującą (kaniulę), a następnie umieścić ją w ustach tak, aby była skierowana w stronę miejsca objętego stanem zapalnym. Naciśnięcie pompki znajdującej się na górze pojemnika powoduje rozpylenie pojedynczej dawki leku.
U części pacjentów przyjmujących lek Tantum Verde może on wywoływać działania niepożądane, choć występują one rzadziej niż u 1 na 10.000 osób. Oprócz wspomnianej już nadwrażliwości na składniki preparatu wystąpić może wstrząs anafilaktyczny, objawiający się trudnościami w oddychaniu, bólem lub uciskiem w klatce piersiowej, zawrotami głowy aż do omdlenia, reakcjami skórnymi lub też obrzękiem twarzy, warg, języka albo gardła. Zdarzają się też takie działania niepożądane, jak uczucie pieczenia lub suchości w jamie ustnej, nudności i wymioty oraz zaburzenia czucia i drętwienie. Miejscowe działania niepożądane związane są ze znieczulającym działaniem benzydaminy, zwykle przemijają samoistnie i nie wymagają interwencji lekarskiej.
Preparat Tantum Verde należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i nie stosować po upływie terminu ważności, który wskazany jest na opakowaniu. Przeterminowanego leku nie należy wyrzucać do kanalizacji lub ogólnodostępnych pojemników na odpadki, lecz skontaktować się z najbliższą apteką lub gabinetem lekarskim w celu utylizacji preparatu.
Skład - Tantum verde spray 30 ml
- Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek. 100 ml roztworu zawiera 0,15 g benzydaminy chlorowodorku.
- Pozostałe składniki to: glicerol, etanol 96%, metylu parahydroksybenzoesan, kompozycja smakowo-zapachowa miętowa, sacharyna, sodu wodorowęglan, polisorbat 20, woda oczyszczona.
Wskazania i działanie - Tantum verde spray 30 ml
Lek Tantum Verde w postaci sprayu jest zalecany w leczeniu objawów infekcji wirusowych oraz bakteryjnych górnych dróg oddechowych. Łagodzi uciążliwe dolegliwości chorobowe.
Główne wskazania do zastosowania leku Tantum Verde:- ból, zaczerwienienie i obrzęk w przebiegu wirusowych i bakteryjnych zakażeń jamy ustnej i gardła
- stany po ekstrakcji zębów
- można stosować w zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, także po intubacji.
Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, miejscowo znieczulającym i antyseptycznym. Hamuje powstawanie zmian w naczyniach, wywoływanych przez pobudzone, przylegające lub przemieszczające się leukocyty. Działa stabilizująco na błony komórkowe. Hamuje przepuszczalność włośniczek, co odpowiada za efekt przeciwobrzękowy. Dobrze przenika przez błony śluzowe, gromadząc się w tkankach zmienionych zapalnie. W minimalnym stopniu wchłania się do krążenia ogólnego.
Dawkowanie - Tantum verde spray 30 ml
Dorośli i dzieci powyżej 13 roku życia: 4-8 dawek 2-6 razy dziennie;
dzieci 7-13 roku życia: 2-6 razy dziennie 4 dawki;
dzieci poniżej 7 roku życia: 2-6 razy dziennie 1 dawka na 4 kg m. c. (maksymalnie 4 dawki jednorazowo).
Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.
W przypadku nieustąpienia objawów chorobowych mimo stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego leczenia.
Jedno opakowanie leku Tantum Verde w sprayu wystarcza na 180 aplikacji.
Przeciwwskazania - Tantum verde spray 30 ml
Nadwrażliwość na substancję czynną lub inne składniki preparatu.
Działania niepożądane - Tantum verde spray 30 ml
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób) i częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):- reakcja alergiczna (nadwrażliwość),
- ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny), której objawy mogą obejmować trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej i (lub) uczucie zawrotów głowy / omdlenia, silny świąd skóry lub uniesione guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, oraz która może potencjalnie zagrażać życiu,
- uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności oraz wymioty, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty i bóle głowy, wysypka.
Miejscowe objawy są związane z działaniem farmakodynamicznym benzydaminy, która między innymi wykazuje działanie miejscowo znieczulające.
Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia.
Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia, w związku z tym ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.