Co powoduje reumatyzm?
Na pojawienie się reumatyzmu i jego rozwój mogą wpływać czynniki zewnętrze, środowiskowe i genetyczne. Najczęściej powodem wystąpienia schorzeń reumatoidalnych jest nieprawidłowa reakcja autoimmunologiczna organizmu, niedobór witaminy D, niedobór wapnia, zbyt mała lub przeciążająca aktywność fizyczna, zimno, nieodpowiednie odżywianie, nieleczona angina lub wady postawy w okresie dziecięcym, zaburzenia endokrynologiczne lub choroba wirusowa.
Najczęściej opisywane schorzenia, które powodują bóle reumatoidalne
Reumatoidalne zapalenie stawów
Jest to choroba autoimmunologiczna mająca charakter zapalny z okresami remisji i zaostrzeń. Najczęściej dotyka stawy nadgarstków i dłoni, po pewnym czasie doprowadzając do zniekształceń. Powoli atakuje też ścięgna i mięśnie łokci oraz barków, doprowadzając do ich osłabienia.
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
Choroba pojawiająca się u dzieci do 16. roku życia na okres minimum 3 miesięcy, atakująca najczęściej kolano, nadgarstek i staw skokowy. Staw jest opuchnięty i ciężki do wyleczenia. Dodatkowo może wystąpić spadek aktywności ruchowej, strata apetytu i apatia. Zalecane jest wprowadzenie do diety większej ilości produktów bogatych w witaminę D, wapń oraz białko i regularnie ćwiczyć, co może zapobiec przykurczom w stawach.
Toczeń rumieniowaty układowy
Choroba autoimmunologiczna prowadząca do stanu zapalnego wielu tkanek i narządów. Jej objawy to rumieniowe zmiany na twarzy, nadżerki w jamie ustnej, zapalenie, ból stawów, białkomocz, zaburzenia hematologiczne i immunologiczne. Warto wprowadzić dietę bogatą w kwasy omega-3, która wesprze leczenie objawowe lekami z grupy immunosupresyjnych i przeciwmalarycznych.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Przewlekła choroba zapalna i autoimmunologiczna tkanki łącznej, atakująca stawy kręgosłupa i stawy krzyżowo-biodrowe. Objawia się bólem pleców oraz klatki piersiowej w trakcie nabierania głębszego oddechu. Prowadzi do stopniowego usztywnienia kręgosłupa. Występują trudności z obracaniem się, a postawa jest pochylona. W przypadku tego schorzenia sprawdzą się masaże, pływanie i gimnastyka poranna.
Osteoporoza
Choroba, w której trakcie dochodzi do osłabienia struktury kości, co przyczynia się do ich częstych pęknięć i złamań. Objawami są bóle kości długich, obniżenie wzrostu ciała oraz złamania kości w trakcie niegroźnych urazów. Zalecana jest zmiana diety na bogatszą w zawartość wapnia, witaminy D i białka oraz bezpieczna aktywność i przebywanie na słońcu.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Proces, który degraduje chrząstkę stawową jednego lub wielu stawów. Bóle reumatyczne odczuwalne są szczególnie po wyziębieniu i zastaniu oraz w momencie zmiany pozycji. Sugeruje się unikanie chłodnych, wilgotnych miejsc i noszenie ubrań, które ochronią stawy przed wyziębieniem.
Fibromialgia
Charakteryzuje się przewlekłym bólem mięśni i często połączona jest z występowaniem stanów depresyjnych, zaburzeniami snu, przewlekłym zmęczeniem i nadwrażliwością na zimno.
Preparaty na dolegliwości reumatyczne
Wśród produktów dostępnych w aptece, zalecanych przy opisanych wyżej dolegliwościach, możemy wyróżnić kilka form. Są wśród nich żele, maści, tabletki i kapsułki na bóle reumatyczne.
Żele na bóle reumatyczne są szczególnie cenione przez osoby aktywne fizycznie, jako skuteczna odpowiedź na ewentualne kontuzje. Ich działanie obejmuje stabilizację błon komórkowych i zmniejszanie uwalniania histaminy oraz zahamowanie procesów wysiękowych i zmniejszanie obrzęków. Wśród składników możemy znaleźć diabelski pazur, wyciągi z winorośli, kasztanowca, melisy, rumianku, krwawnika czy kopru włoskiego. Żele posiadają właściwości rozgrzewające i chłodzące.
Maści na bóle reumatyczne pozwalają na regenerację, dzięki naturalnym składnikom takim jak szarotka alpejska, arnika, olej z konopi, olejek eukaliptusowy, kamfora, mięta pieprzowa, pięciornik czy ostróżka. Tworzą na skórze pielęgnacyjno-ochronną warstwę, która daje uczucie komfortu. Niektóre maści można stosować do schłodzenia okolic stawów, mięśni i pleców po wysiłku fizycznym, a niektóre do ich rozgrzania.
Leki na bóle reumatyczne są oczywiście dostępne również w formie tabletek. Stosowane jako kontynuacja terapii po uprzedniej wizycie u lekarza, w krótkotrwałym leczeniu zaostrzeń objawów chorób reumatoidalnych. Tabletki na bóle reumatyczne można wybrać w formie rozpuszczalnej na języku, która jest ceniona za szybkie działanie i dogodną aplikację.