Lek Benzacne w postaci żelu wykazuje działanie przeciwtrądzikowe i przeznaczony jest do miejscowej aplikacji na skórę dotkniętą trądzikiem pospolitym. Substancją czynną leku jest benzoilu nadtlenek, który bez trudu przenika do warstwy rogowej naskórka, hamując rozwój bakterii beztlenowych odpowiadających za to schorzenie. Właściwości przeciwbakteryjne i keratolityczne leku wspierają walkę z objawami choroby. Produkt leczniczy przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Wskazaniem do stosowania leku Benzacne jest leczenie różnych postaci trądziku pospolitego. Benzoilu nadtlenek, który jest substancją czynną żelu, wykazuje działanie przeciwbakteryjne w stosunku do Propionibacterium acnes, czyli bakterii beztlenowych, które stanowią główną przyczynę rozwoju choroby. Funkcją Benzacne jest także złuszczanie naskórka, a dodatkowo redukcja ilości zaskórników oraz wykwitów zapalnych, co wpływa korzystnie na zaopatrzenie tkanek w tlen.
W opakowaniu znajduje się 30 g żelu 10%, czyli w dawce substancji czynnej wynoszącej 100 mg/g. W 1 g żelu znajduje się 100 mg benzoilu nadtlenku, a także substancje pomocnicze. Lek powinien być stosowany zgodnie z dawkowaniem opisanym w dołączonej do opakowania ulotce. Zaleca się aplikację żelu na umytą i osuszoną skórę trądzikową 1-2 razy na dobę. Żel należy nakładać na zmienione chorobowo obszary skóry w takiej ilości, by je pokryć, a następnie zaaplikowany produkt trzeba lekko wetrzeć. Zwykle w 2-3 początkowych tygodniach terapii pacjentom zaleca się lek z nadtlenkiem benzoilu w stężeniu 50 mg/g, a dopiero po tym czasie (jeśli to konieczne) kontynuuje się terapię, stosując żel z nadtlenkiem benzoilu w stężeniu 100 mg/g.
Po każdorazowej aplikacji leku należy umyć ręce, a jeśli pacjent będzie mieć wrażenie, że lek działa na niego zbyt mocno lub zbyt słabo, powinien skonsultować się z lekarzem. Nie powinno się stosować dawki większej leku niż zalecana, gdyż może to prowadzić do wystąpienia rumienia bądź obrzęku skóry. Objawy te wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Ze względu na dobrą tolerancję leku możliwe jest natomiast jego długotrwałe stosowanie. Bardzo ważne jednak, aby pacjent chronił usta, oczy i błony śluzowe przed kontaktem z żelem.
Stosowanie Benzacne w postaci żelu może wiązać się z wystąpieniem u pacjenta pewnych działań niepożądanych. Nie muszą jednak one wystąpić u każdego. Do skutków ubocznych Benzacne zaliczyć można przesuszenie skóry lub jej nadmierne łuszczenie się, a także zaczerwienienie skóry bądź wrażenie ciepła lub kłucia w miejscu aplikacji. Powyższe objawy nie są wskazaniem do zaprzestania stosowania leku, a jedynie do zmniejszenia częstotliwości jego stosowania. Jeśli jednak u pacjenta wystąpi bolesne podrażnienie skóry, jej pieczenie, alergiczne zapalenie kontaktowe bądź wysypka skórna, należy niezwłocznie odstawić lek i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek Benzacne posiada przeciwwskazania do stosowania, co oznacza, że żelu nie mogą używać wszyscy pacjenci zmagający się z trądzikiem pospolitym. Wśród przeciwwskazań wymienia się nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocnicze leku, a także wiek poniżej 12 lat i występujące u pacjenta oparzenia skóry i wypryski. Lek nie powinien być także stosowany w przypadku przewlekłego zapalenia skóry. Nie powinno się go aplikować na podrażnioną skórę oraz na otwarte rany. Unikać należy łączenia leku Benzacne z innymi lekami o działaniu przeciwtrądzikowym, a także z podawanymi miejscowo antybiotykami. Pacjentki będące w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed ewentualnym zastosowaniem leku.
Lek powinien być przechowywany w oryginalnym i szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25 °C, jednocześnie w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Żel nie powinien być stosowany, jeśli upłynie podana na opakowaniu data ważności. Niewykorzystany lek nie powinien być jednak wyrzucany do domowych pojemników na odpady czy też do kanalizacji – w sprawie bezpiecznej dla środowiska utylizacji preparatu najlepiej skonsultować się z farmaceutą.
Skład
Substancja czynna: nadtlenek benzoilu 0,1 g.
Wskazania i działanie
- Leczenie różnych postaci trądziku pospolitego (acne vulgaris).
Dawkowanie
Nadtlenek benzoilu należy do grupy leków przeciwtrądzikowych, wykazuje silne właściwości utleniające działa przeciwbakteryjnie i keratolitycznie, pobudza procesy ziarninowania i syntezę kolagenu. Uwolniony z cząsteczki nadtlenku benzoilu "aktywny" tlen atomowy hamuje rozwój beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes. Preparat poprzez działanie przeciwbakteryjne i keratolityczne zmniejsza liczbę zaskórników i powoduje ustępowanie zapalnych wykwitów. Poprawia zaopatrzenie w tlen tkanek. Lek łatwo przechodzi do warstwy rogowej naskórka, tu jest metabolizowany w keratynocytach do kwasu benzoesowego i eliminowany z moczem. Dobra tolerancja pozwala na długotrwałe stosowanie.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: Po umyciu i osuszeniu trądzikowej skóry wciera się delikatnie w miejsca chorobowo zmienione niewielką ilość preparatu unikając okolic oczu, nosa i ust. Zwykle leczenie rozpoczyna się od 5% preparatu 1 raz dziennie przez 2 do 3 tygodni i w razie konieczności kontynuuje 10% żelem.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować na błony śluzowe.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.