Przyczyny zaburzeń miesiączkowania
Wśród najczęstszych przyczyn opóźnienia menstruacji wyróżnia się stres, przyczyniający się do zaburzeń równowagi hormonalnej. Opóźnienie miesiączki jest też częstym problemem wśród kobiet, które zawodowo zajmują się sportem, szczególnie wyczynowym i siłowym, co zmusza organizm do ogromnego wysiłku. Choroba czy radykalna dieta również mogą spowodować zmiany hormonalne. Metody zapobiegania ciąży jak antykoncepcja hormonalna może spowodować wydłużenie, zahamowanie czy nawet brak cykli. Na brak okresu również skarżą się pacjentki z zespołem policystycznych jajników, polipami i niedoczynnością oraz nadczynnością tarczycy. Zaburzenia miesiączki następują też po rozległym zniszczeniu tkanek, do którego dochodzi np. po operacji lub ciężkim urazie.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zespół napięcia przedmiesiączkowego charakteryzuje się występowaniem objawów fizycznych i psychicznych ze strony organizmu. Dolegliwości zdarzają się regularnie w fazie lutealnej, przed pojawieniem się krwawienia i ustępują w pierwszych dniach miesiączki.
Objawy psychiczne to m.in.:
- senność,
- zmęczenie,
- obniżenie, wahania nastroju,
- osłabienie libido,
- większy apetyt,
- rozdrażnienie,
- płaczliwość,
- problemy z koncentracją.
Natomiast wśród objawów fizycznych wyróżniamy bolesność i tkliwość piersi, bóle mięśni, stawów, trądzik i wzdęcia.
Jak się wspomóc przy zespole napięcia przedmiesiączkowego?
Warto wdrożyć do swojego życia regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną, która łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Tak samo ważna jest odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce i pozbawiona używek oraz optymalna ilość snu. Pomocne mogą okazać się suplementy wspomagające w zespole napięcia przedmiesiączkowego. W łagodzeniu objawów skuteczna może się okazać również psychoterapia poznawczo-behawioralna lub małe dawki leków przeciwdepresyjnych. Warto też zainteresować się mocą naturalnych preparatów, jak oleje roślinne czy ziołowe tabletki na uregulowanie miesiączki i łagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego.
Suplementy na uregulowanie miesiączki
Preparaty, które doskonale sprawdzają się jako wsparcie przy zaburzeniach miesiączkowania, zawierają składniki takie jak np. olej z wiesiołka, który dobrze wpływa na objawy związane z tkliwością i bolesnością piersi, a do tego jest naturalnym źródłem kwasu linolowego i gamma-linolenowego.
Tabletki na zaburzenia miesiączkowania zawierają często ekstrakt z niepokalanka pospolitego, pomagający w utrzymaniu dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego podczas cyklu miesiączkowego, przy migrenowych bólach głowy i obrzmieniu okolic twarzy, rąk i stóp.
Inozytol nazywany jest często witaminą B8, choć nie jest witaminą, ponieważ nie jesteśmy w stanie sami jej syntetyzować. Ten składnik pomaga przywrócić owulację, której zanik następuje np. przy zespole policystycznych jajników. Poprawia również jakość komórek, pracę jajników i ogólnego stanu układu płciowego kobiety. Inozytol ma wpływ na reakcję komórek na insulinę, obniża poziom męskich hormonów, usprawnia metabolizm cukrów. I zmniejsza insulinooporność.
Inne składniki, które zawierają suplementy na uregulowanie miesiączki to witamina K, tasznik, gryka, witamina C, krwawnik, ziele przymiotna, żelazo, wyciąg z kłącza szparagu dzikiego i shilajit.