Funkcje układu moczowego
Układ moczowy odpowiada głównie za zbieranie zbędnych produktów przemiany materii i substancji szkodliwych i wydalanie ich z organizmu. Poprzez filtrowanie krwi pozbywa się zbędnych produktów przemian biochemicznych oraz ma wpływ na regulowanie ciśnienia tętniczego krwi. Utrzymuje stałość składu płynów ustrojowych w organizmie. Wspiera produkcję hormonów (erytropoetyna, renina, prostaglandyna, kalcytriol). Produkuje mocz pierwotny i ostateczny.
Przyczyny zaburzeń układu moczowego
Zakażenia układu moczowego jest to określenie ogólne, które może dotyczyć tylko jednego lub nawet kilku narządów. Wyróżniamy zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie nerek (odmiedniczkowe). W przypadku zdrowego człowieka mocz nie zawiera drobnoustrojów. Jeśli jednak zbyt długo zalega w pęcherzu, może stać się pożywką dla bakterii, które w większości przypadków wywołują infekcję układu moczowego. Bakterie przywierają do ścianek cewki, mnożą się i kierują w górę, z cewki moczowej do pęcherza.
Najczęściej zakażenia układu moczowego następują w dolnych drogach moczowych, lecz jeżeli jednak nie leczy się ich w prawidłowy sposób, mogą one przemieszczać się w górę moczowodów, kierując się do nerek. Innymi czynnikami wpływającymi na możliwość zakażeń jest kamica nerkowa, niepełne opróżnianie pęcherza, urazy rdzenia kręgowego, cukrzyca czy choroby nerek. Na zapalenie układu moczowego częściej chorują kobiety, z uwagi na budowę anatomiczną narządów.
Objawy problemów z układem moczowym
Objawami powstawania stanu zapalnego są najczęściej:
- ból podczas oddawania moczu
- pieczenie,
- częstomocz,
- gorączka,
- nudności,
- wymioty,
- bóle w dole brzucha,
- krwiomocz,
- osłabienie pęcherza (nietrzymanie moczu).
Infekcja układu moczowego bywa również bezobjawowa, a obecność bakterii może wykryć dopiero badanie moczu.
Jak wzmocnić układ moczowy?
Aby układ moczowy był sprawny i nie zaskakiwał nas przykrymi dolegliwościami, warto wprowadzić do swojej codziennej diety kilka zdrowych nawyków. Ważne jest picie wody dla zwiększenia produkcji moczu. To pozwala na naturalne usuwanie bakterii i zarazków z błon śluzowych układu moczowego. Pamiętajmy, aby nie powstrzymywać oddawania moczu i korzystać z toalety tak często, jak często domaga się tego organizm. Należy zachować odpowiednią higienę okolic intymnych, szczególnie jeśli chodzi o kobiety. Do pielęgnacji zaleca się używanie preparatów pielęgnacyjnych i antybakteryjnych.
Minimum raz w roku warto wykonać badania moczu (w okresie ciąży takie badanie powinno się wykonywać co miesiąc). Nie nadużywaj antybiotyków, kiedy nie ma takiej potrzeby, ponieważ osłabiają one florę bakteryjną i ułatwiają pojawienie się infekcji. Jak we wszystkich zdrowotnych aspektach – warto stosować zdrową, zbilansowaną dietę i być aktywnym fizycznie.
Naturalnym pomocnikiem przy problemach z układem moczowym jest żurawina. Można sięgać po suszoną żurawinę lub zaopatrzyć się w leki czy suplementy na układ moczowy, zawierające ją w swoim składzie. Jeżeli już doszło do zakażenia, zrezygnujmy z długich kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica.
Tabletki na układ moczowy
Leki na układ moczowy stosowane są w leczeniu pomocniczym dolegliwości i chorób dróg moczowych (infekcje czy kamica). Wykazują działanie moczopędne, wzmagając pozbywanie się z dróg moczowych drobnoustrojów, co wspiera działanie terapii przeciwzapalnych. Stosuje się je również w stanach zastoju moczu lub w przypadku jego nieprawidłowych parametrów. W ofercie znajdziemy preparaty ze składem zawierającym np. wyciąg z liści brzozy, korzenia pietruszki, naowocni fasoli, rumianku, liści borówki brusznicy lub z wyciągu z owoców Sabalis serrulata.
Suplementy na układ moczowy
Korzystnie wpływają na funkcję wydalniczą nerek, przyczyniają się do utrzymania prawidłowego stanu prostaty, wspomagają prawidłowe utrzymanie mięśni i pomagają zapobiec nietrzymaniu moczu. Posiadają w swoich składach ekstrakty z nasion dyni, korzenia pokrzywy, ziela wierzbownicy drobnokwiatowej, żurawiny, zielonej herbaty, korzenia pietruszki, owoców palmy sabalowej oraz cynk, selen, witaminę B6 czy witaminę E.