Betadine to lek w formie maści, który ma działanie dezynfekujące i jest przeznaczony wyłącznie do aplikowania na skórę. Oprócz czynnej substancji, jaką jest powidon jodowany, w składzie leku znajdują się także: makrogol 400, wodorowęglan sodu, makrogol 1000, makrogol 4000, makrogol 1500 i woda oczyszczona. Proces leczenia w przypadku dzieci powinien być jak najkrótszy, przy jednoczesnym zastosowaniu możliwie najmniejszej dawki leku. Jeśli pojawi się taka potrzeba, można w trakcie leczenia przeprowadzić badania tarczycy. Jednocześnie nie wolno dopuścić do połknięcia leku przez dziecko. Pacjent powinien poinformować farmaceutę o wszystkich przyjmowanych lekach – zarówno o tych przyjmowanych w danym momencie czy niedawno, jak i tych, które ma zamiar przyjmować w przyszłości. Wykonując badania laboratoryjne, należy mieć na uwadze, że niektóre środki diagnostyczne mogą dawać fałszywe (dodatnie) wyniki. Dotyczy to m.in. testów toluidynowych oraz z żywicą gwajakową, wykonywanych w celu oznaczenia hemoglobiny lub glukozy (zarówno w stolcu, jak i w moczu). Ponadto w trakcie przyjmowania leku Betadine istnieje ryzyko wystąpienia zaburzonych wyników testów czynności tarczycy.
Pacjenci, którzy w tym samym bądź zbliżonym czasie aplikują na tę samą lub okoliczną partię skóry maść Betadine oraz leki antyseptyczne z zawartością oktenidyny, są narażeni na pojawienie się przebarwień skórnych. Ich charakter jest jednak przemijający. Pacjenci, którzy przedawkują lek Betadine powinni jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nadmiar jodu niesie za sobą ryzyko rozwoju wola, a także niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Wielokrotne aplikowanie maści na oparzenia lub rozległe rany i nadmierne wchłanianie jodu przez organizm mogą skutkować pojawieniem się objawów zatrucia jodem. Tak jak każdy inny lek, również Betadine może powodować niepożądane działania, jednak nie wystąpią one u wszystkich pacjentów.
Niepożądane objawy, które określa się jako rzadkie, dotyczą do 10 osób na 10 tys. przyjmujących lek. Do objawów tych zaliczają się reakcje uczuleniowe, zaczerwienienie skóry, swędzenie oraz wystąpienie niewielkich pęcherzy na skórze. Objawy klasyfikowane jako bardzo rzadkie (mniej niż 1 osoba na 10 tys.) mają postać reakcji anafilaktycznej. Jest to ciężka reakcja alergiczna, której skutkiem są problemy z oddychaniem, zawroty głowy i obniżenie ciśnienia tętniczego. Bardzo rzadko pojawia się także nadczynność tarczycy (objawiająca się m.in. potliwością, zwiększonym apetytem, przyspieszonym biciem serca, utratą wagi oraz niepokojem ruchowym) czy obrzęk naczynioruchowy (objawia się obrzękiem twarzy lub gardła). W przypadku niektórych objawów niepożądanych określenie częstości ich występowania na podstawie posiadanych danych było niemożliwe. Mowa m.in. o niedoczynności tarczycy. Ryzyko jej wystąpienia pojawia się w przypadku, gdy lek Betadine jest stosowany długotrwale lub intensywnie, skutkując zwiększeniem masy ciała, wolniejszym biciem serca czy zmęczeniem. Do objawów niepożądanych o nieznanej częstości występowania zaliczają się też zaburzenia czynności nerek, zaburzenia elektrolitowe, ostra niewydolność nerek i kwasica metaboliczna. Ponadto możliwe jest chemiczne oparzenie skóry i niewłaściwa osmolalność krwi spowodowana aplikowaniem bardzo dużej ilości maści.
Wystąpienie jakichkolwiek objawów niepożądanych powinno skutkować poinformowaniem lekarza lub farmaceuty. Można zgłosić je także do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Maść powinna być przechowywana w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza, w oryginalnym opakowaniu, co pozwoli zabezpieczyć lek przed wpływem promieni słonecznych. Od momentu pierwszego otwarcia okres ważności leku Betadine wynosi 24 miesiące. Jednocześnie nie wolno przekraczać daty przydatności do użycia, która znajduje się na opakowaniu. Lek należy przechowywać z dala od dzieci, w miejscu niedostępnym i niewidocznym. Maść wyróżnia się specyficznym zapachem. 20 g preparatu znajduje się w aluminiowej tubie z zakrętką PE umieszczonej w tekturowym pudełku.
Opis - Betadine 100 mg/g maść 20 g
100 mg/g, maść
Povidonum iodinatum
Do miejscowego leczenia oparzeń, ran, otarć, owrzodzeń troficznych i zakażeń skóry.
OTC - Produkt leczniczy wydawany bez recepty.
Cechy - Betadine 100 mg/g maść 20 g
Składniki - Betadine 100 mg/g maść 20 g
Jeden gram maści zawiera 100 mg powidonu jodowanego oraz sodu wodorowęglan, makrogol 400, makrogol 4000, makrogol 1000, makrogol 1500, woda oczyszczona
Stosowanie - Betadine 100 mg/g maść 20 g
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Długotrwałe stosowanie może spowodować podrażnienie skóry, a w rzadkich przypadkach, ciężkie odczyny skórne.
Jeśli wystąpi podrażnienie lub reakcje uczuleniowe, należy zaprzestać stosowania leku.
W leczeniu zakażeń maść nakładać raz lub dwa razy na dobę, maksymalnie przez 14 dni.
Skórę zmienioną chorobowo należy oczyścić i osuszyć.
Nakładać maść na zmienione chorobowo miejsca. Można założyć opatrunek lub bandaż.
Nie stosować, jeśli pacjent jest uczulony na powidon jodowany
Nie stosować w nadczynności tarczycy,
Nie stosować u pacjentów z chorobami tarczycy (w szczególności u osób z wolem guzkowym koloidowym, wolem endemicznym i zapaleniem tarczycy typu Hashimoto),
Nie stosować w opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa,
Nie stosować przed i po leczeniu jodem radioaktywnym i scyntygrafią.
Przeciwwskazania - Betadine 100 mg/g maść 20 g
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leku u pacjentów z niewydolnością nerek, z chorobami tarczycy, przyjmujących lit. U kobiet w ciąży lub karmiących piersią stosowanie leku dozwolone tylko na zlecenie lekarza.
Producent - Betadine 100 mg/g maść 20 g
EGIS PHARMACEUTICALS PLC
Zawartość opakowania - Betadine 100 mg/g maść 20 g
20
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.