Lek Fervex w postaci granulatu do sporządzenia roztworu doustnego stosowany jest przy objawach przeziębienia i grypy, a także przy stanach grypopodobnych. Jest to lek złożony, który działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a dodatkowo redukuje przekrwienie i obrzęk śluzówek, ułatwia oddychanie, zmniejsza łzawienie i kichanie, a oprócz tego uzupełnia poziom witaminy C w organizmie. Produkt przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe i młodzież w wieku powyżej 15 lat.
Na co jest Fervex? Wskazania do stosowania leku obejmują objawy przeziębienia i grypy, a także objawy grypopodobne. Lek może być pomocny w przypadku doraźnego leczenia objawowego takich dolegliwości jak ból głowy, zapalenie śluzówki nosa i gardła czy też gorączki. W skład leku wchodzą aż trzy substancje czynne, czyli paracetamol, maleinian feniraminy oraz kwas askorbowy. Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a kwas askorbowy uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie, wspierając tym samym odporność. Działanie maleinianu feniraminy polega natomiast na redukcji przekrwienia naczyń krwionośnych i zmniejszaniu obrzęku śluzówki, dzięki czemu przewody nosowe są udrażniane, co ułatwia oddychanie, a przy tym redukuje odruch kichania i łzawienie oczu.
W opakowaniu znajduje się 12 saszetek Fervex. W skład każdej z nich wchodzi dawka granulatu do sporządzenia roztworu doustnego. 1 saszetka leku ma masę 13 g i zawiera 500 mg paracetamolu, 24 mg maleinianu feniraminy oraz 200 mg kwasu askorbowego, a dodatkowo substancje pomocnicze. Produkt należy stosować zgodnie z dawkowaniem opisanym w dołączonej do opakowania ulotce, chyba że lekarz zaleci inaczej. Zalecane dawkowanie Fervex to 1 saszetka produktu przyjmowana 2-3 razy na dobę, co odpowiada maksymalnej dawce dobowej wynoszącej 1500 mg paracetamolu, 75 mg maleinianu feniraminy oraz 600 mg witaminy C. Przyjmując kolejne dawki leku Fervex, należy pamiętać o konieczności zastosowania przynajmniej 4-godzinnej przerwy między nimi. Jeśli pacjent będzie mieć odczucie, że lek działa na niego zbyt mocno lub zbyt słabo, powinien skonsultować się z lekarzem. Jeśli pacjent nie zauważy poprawy objawów lub jego dolegliwości się nasilą (mimo stosowania leku), powinien skonsultować się z lekarzem.
Produkt przyjmuje się doustnie, rozpuszczając wcześniej zawartość saszetki w szklance gorącej lub zimnej wody. Jeśli u pacjenta występują dolegliwości grypopodobne, najlepiej przyjmować saszetkę rozpuszczoną w gorącej wodzie wieczorem. Im szybciej po zaobserwowaniu pierwszych objawów pacjent przyjmie lek, tym lepiej. Nie powinno się stosować dawki leku większej niż zalecana, gdyż może to prowadzić do objawów przedawkowania, w tym drgawek, zaburzeń świadomości i śpiączki. Lek nie powinien być stosowany bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 5 dni. W przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym może okazać się konieczne dodatkowe zastosowanie antybiotyków.
Podczas stosowania leku Fervex mogą się pojawić działania niepożądane o różnym nasileniu, choć nie u wszystkich osób, które będą stosować ten lek. Możliwe skutki uboczne leku opisano w dołączonej do niego ulotce. Są to głównie działania neurowegetatywne, rzadkie objawy nadwrażliwości oraz objawy ze strony układu krwiotwórczego. W przypadku objawów nadwrażliwości zaleca się odstawienie leku i zaprzestanie stosowania leków o podobnym składzie.
Fervex również posiada przeciwwskazania. Leku nie powinni stosować pacjenci uczuleni na kwas askorbowy, paracetamol lub maleinian feniraminy, a dodatkowo substancje pomocnicze wchodzące w skład leku. Produktu nie powinni stosować pacjenci z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby, a także osoby z jaskrą z wąskim kątem przesączania. Nie jest to preparat dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat. Przeciwwskazaniem do stosowania Fervex jest rozrost gruczołu krokowego z utrudnionym oddawaniem moczu, a dodatkowo nietolerancja fruktozy i zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, czy też niedobór sacharazy-izomaltazy. Lek nie powinien być stosowany w ciąży i w czasie karmienia piersią.
Wskazania i działanie
Fervex jest lekiem złożonym. W swoim składzie zawiera m.in. połączenie paracetamolu, kwasu askorbowego i maleinianu feniraminy.
Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Maleinian feniraminy zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu. Kwas askorbowy uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie.
Wskazania: doraźne leczenie objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła) u dorosłych i dzieci powyżej 15 lat.
Dawkowanie
Lek Fervex należy stosować według poniższych zaleceń oraz informacji, które są zawarte w ulotce, dołączonej do preparatu.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 15 lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę.
Przerwy w podawaniu kolejnych dawek powinny wynosić co najmniej 4 godziny.
W przypadku zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min), należy zachować co najmniej 8 godzinne przerwy pomiędzy dawkami.
Stosowanie leku Fervex
Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej lub zimnej wody.
Preparatu nie należy stosować dłużej niż 5 dni bez porozumienia z lekarzem.
W leczeniu stanów grypopodobnych lepiej jest przyjmować lek Fervex rozpuszczony w gorącej wodzie, wieczorem, jak najszybciej od wystąpienia objawów.
UWAGA! Leku Fervex nie należy stosować z alkoholem.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Fervex jest:
● nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
● ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
● jaskra z wąskim kątem,
● rozrost gruczołu krokowego z towarzyszącą retencją moczu,
● wiek dziecka poniżej 15 lat,
● stwierdzona u pacjenta nietolerancja fruktozy,
● zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy,
● stwierdzone niedobory sacharazy-izomaltazy (zawiera sacharozę).
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Fervex może powodować działania niepożądane (chociaż nie u każdego one wystąpią).
Działanie niepożądane związane z feniraminą (zależne i niezależne od dawki):
● uspokojenie, senność,
● suchość błon śluzowych, zaparcia,
● zaburzenia akomodacji, kołatanie serca, rozszerzenie źrenic,
● niedociśnienie ortostatyczne, zawroty głowy, zaburzenia pamięci lub koncentracji,
● drżenia, zaburzenia koordynacji ruchowej,
● omamy, splątanie,
● świąd, pokrzywka, rumień,
● obrzęk,
● małopłytkowość, leukocytopenia.
Działania niepożądane związane z paracetamolem:
● reakcje nadwrażliwości,
● małopłytkowość.
Fervex może wchodzić w interakcję z:
● lekami uspokajającymi, neuroleptykami, barbituranami, benzodiazepinami, lekami przeciwlękowymi,
● lekami przeciwdepresyjnymi (np. amitryptylina, doksepina), lekami przeciwhistaminowymi,
● lekami przeciwnadciśnieniowymi o działaniu ośrodkowym,
● baklofenem,
● klozapiną,
● salicylamidem,
● kofeiną,
● NLPZ,
● inhibitorami MAO, warfaryną.
Podczas przyjmowania leku Fervex może wystąpić senność, która wpływa na sprawność psychofizyczną osób prowadzących pojazdy mechaniczne i obsługujących urządzenia mechaniczne.
Skład - Fervex x 12 sasz
Składnikami leku Fervex są:
Substancje czynne: 1 saszetka (13 g) preparatu Fervex zawiera: 500 mg paracetamolu (Paracetamolum), 200 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum), 25 mg maleinianu feniraminy (Pheniramini maleas).
Substancje pomocnicze: sacharoza (11,5 g), kwas cytrynowy bezwodny, guma akacjowa, sacharyna sodowa, aromat cytrynowo-rumowy
Przechowywanie - Fervex x 12 sasz
Fervex należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Lek powinien być utrzymywany w temperaturze pokojowej, do 25 stopni Celsjusza.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.