Ibuprom to preparat leczniczy o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Lek ten stosowany jest w celu łagodzenia bólu różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takich jak bóle głowy, ból zębów, bóle kostno-stawowe, bóle mięśni, ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bolesne miesiączkowanie oraz gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia, innych chorób zakaźnych).
Lek Ibuprom może być stosowany zarówno przez osoby dorosłe, jak i młodzież oraz dzieci w wieku od 6. roku życia (o masie ciała powyżej 20 kg). Jedno opakowanie
leku Ibuprom zawiera 10 tabletek powlekanych, z których każda zawiera 200 mg substancji czynnej, czyli ibuprofenu.
Skład- Substancją czynną leku jest ibuprofen (Ibuprofenum).
1 tabletka powlekana zawiera: 200 mg ibuprofenu.
- Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: celuloza proszek, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, guma Guar, talk, krospowidon (typ A), krzemionka koloidalna uwodniona, olej roślinny utwardzony; Skład otoczki: hydroksypropyloceluloza, makrogol 400, talk, żelatyna, sacharoza, kaolin, cukier konfekcjonowany (mieszanina sacharozy i skrobi kukurydzianej), węglan wapnia, guma akacjowa, tytanu dwutlenek (E 171), barwnik biały - Opalux White AS 7000, wosk Carnauba, tusz czarny - Opacode Black S-1-17823.
Wskazania i działanieLek Ibuprom to preparat leczniczy o działaniu przeciwbólowym (na poziomie centralnym oraz obwodowym), przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Ibuprom może być stosowany w leczeniu stanu zapalnego, który jest jedną z głównych przyczyn dolegliwości bólowych (działanie obwodowe), a także skutecznie obniża gorączkę (działanie centralne).
Lek Ibuprom należy stosować w celu łagodzenia dolegliwości bólowych o zróżnicowanej etiologii i nasileniu słabym do umiarkowanego, w tym przede wszystkim:
- bóle głowy
- bóle zębów;
- bóle mięśniowe;
- bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej;
- bóle kostne i stawowe;
- bolesne miesiączkowanie;
- gorączka (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).
DawkowanieLek Ibuprom należy zawsze stosować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza czy też farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek należy przyjmować doustnie.
Zalecane dawkowanie
leku Ibuprom:
- Dzieci od 6 do 9 lat (masa ciała 20 - 29 kg): 1 tabletka co 6-8 godzin, po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki na dobę.
- Dzieci od 10 do 12 lat (masa ciała 30 - 39 kg): 1 tabletka przyjmowana co 6 godzin, po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 4 tabletki na dobę.
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 do 2 tabletek przyjmowane co 4 godziny, po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 6 tabletek na dobę.
U osób w podeszłym wieku nie jest wymagana modyfikacja dawkowania. Działania niepożądane można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeżeli konieczne jest stosowanie produktu leczniczego dłużej niż 3 dni lub pogarsza się stan pacjenta, należy zalecić pacjentowi zasięgnięcie porady lekarza.
PrzeciwwskazaniaLek Ibuprom nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:
- jeśli wcześniej występowały objawy alergii na którykolwiek składnik leku;
- jeśli wykazano nadwrażliwość (katar, napad astmy, pokrzywka) na kwas acetylosalicylowy lub inny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
- czynna lub niedawno przebyta choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy;
- skaza krwotoczna;
- ciężka niewydolność wątroby i (lub) nerek;
- III trymestr ciąży;
- dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Zaleca się zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania
Ibuprom, jeśli:
- u pacjenta występuje astma oskrzelowa, choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy w wywiadzie, zaburzenia krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie czynności wątroby i nerek.
- prowadzona jest równocześnie terapia innym lekiem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych;
- kobieta jest w ciąży – przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku u kobiet w III trymestrze ciąży. Stosowanie leku u kobiet w ciąży jest dozwolone wyłącznie na zlecenie lekarza;
- kobieta karmi piersią - przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w bardzo małej ilości i prawdopodobieństwo jego oddziaływania na karmione piersią niemowlęta jest niewielkie.
Działania niepożądane- częste (1%-10% pacjentów) – nudności, wymioty, zgaga, niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia, ból w nadbrzuszu, duszność, zaostrzenie astmy oskrzelowej, bóle i zawroty głowy, nadpobudliwość, świąd, pokrzywka, plamica, wysypka, zatrzymywanie płynów i obrzęk.
- niezbyt częste (0,1%-1% pacjentów) – nadciśnienie, zaburzenia smaku, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych AspAT i AlAT;
- rzadkie (0,01%-0,1 % pacjentów) – krwawienie z przewodu pokarmowego, senność lub bezsenność, zaburzenia krzepnięcia, trombocytopenia;
- bardzo rzadkie (< 0,01% pacjentów) – martwicze zmiany w obrębie brodawek nerkowych mogące powodować niewydolność nerek, niedokrwistość hemolityczna, granulocytopenia i małopłytkowość, dermatoza pęcherzowa (w tym złuszczające zapalenie skóry i rumień wielopostaciowy), nieswoiste reakcje alergiczne, anafilaksja, zaburzenia słuchu.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.