Lek Saridon w postaci tabletek z paracetamolem, propyfenazonem i kofeiną to produkt o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który może być stosowany przez pacjentów dorosłych oraz młodzież powyżej 12. roku życia. Na co jest Saridon? Wskazaniem do stosowania leku są różnego pochodzenia dolegliwości bólowe, w tym bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, bóle głowy, bóle reumatoidalne, czy też nerwobóle. Lek może być też pomocny przy gorączce towarzyszącej przeziębieniu i grypie. Zawarty w leku propyfenazon ma właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Paracetamol natomiast, który również wchodzi w skład tabletek Saridon, ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zawarta w leku kofeina ma właściwości pobudzające, poza tym znosi zmęczenie i poprawia samopoczucie.
W opakowaniu znajduje się 20 tabletek Saridon. W skład 1 tabletki wchodzi 150 mg propyfenazonu, 250 mg paracetamolu oraz 50 mg kofeiny. Formułę leku uzupełniają składniki pomocnicze które opisano w dołączonej do opakowania ulotce. Opisane w ulotce dawkowanie leku Saridon powinno być przestrzegane, chyba że lekarz je zmodyfikuje. Zaleca się stosowanie tabletek doustnie. Pacjenci dorośli mogą przyjmować 1-2 tabletki jednorazowo. Dawkowanie leku Saridon u pacjentów w wieku powyżej 12 lat to 1 tabletka jednorazowo. W razie konieczności dawka może być powtórzona do 3 razy na dobę. Tabletki powinny być przyjmowane po jedzeniu i należy dopilnować ich obfitego popijania wodą. Nie należy przyjmować dawki większej leku niż wskazana. Lek nie powinien być stosowany bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 5 dni, ale jeśli mimo stosowania leku gorączka będzie utrzymywać się dłużej niż 3 dni, czy też objawy pacjenta ulegną nasileniu, należy zasięgnąć porady lekarza.
Saridon jest lekiem, który ma działania niepożądane, chociaż nie przez każdego są zauważane. Lek może powodować bardzo rzadko różnego rodzaju reakcje uczuleniowe oraz ciężkie reakcje skórne. Ich objawy wymagają zaprzestania stosowania tabletek Saridon i niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Kontaktu z lekarzem wymagają też takie skutki uboczne Saridon jak objawy zapalenia wątroby lub jej niewydolności, czy też martwicy, a także objawy zaburzeń składu krwi, czy też objawy uszkodzenia nerek. Inne skutki uboczne tabletek Saridon to natomiast różnego typu zaburzenia żołądka i jelit, a także senność i zawroty głowy.
Nie wszyscy pacjenci ze wskazaniami powinni stosować lek Saridon. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jego składniki czynne lub pomocnicze. Produktu nie należy stosować przy ostrej niewydolności nerek lub wątroby bądź ich ciężkim upośledzeniu, poza tym nie należy podawać go dzieciom poniżej 12. roku życia. Lek nie powinien być stosowany w I trymestrze ciąży i ostrożnie należy stosować go przy klimakterium oraz u pacjentów starszych. Przeciwwskazaniem jest też niedokrwistość, leukopenia, niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej, a oprócz tego agranulocytoza i ostra porfiria wątrobowa. Pozostałe przeciwwskazania, ostrzeżenia i środki ostrożności podano w ulotce leku.
Opis - Saridon x 20 tabl
Lek zawiera paracetamol
Saridon, 250 mg + 150 mg + 50 mg, tabletki Paracetamolum + Propyphenazonum + Coffeinum
Jedna tabletka zawiera jako substancje czynne: 250 mg paracetamolu, 150 mg propyfenazonu, 50 mg kofeiny oraz substancje pomocnicze.
Stosowanie - Saridon x 20 tabl
Wskazania: Ból głowy, ból zęba, ból miesiączkowy, ból pooperacyjny, ból reumatyczny. Ból i gorączka związane z przeziębieniem i grypą. Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. Dawkowanie i sposób użycia: Dorośli 1-2 tabletki do trzech razy na dobę, młodzież w wieku 12-16 lat 1 tabletka do trzech razy na dobę. Stosować doustnie. Popić dużą ilością wody lub innego płynu. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni, gorączka trwa dłużej niż 3 dni, objawy się nasilą lub wystąpią dodatkowe objawy, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Nie stosować w dawkach większych niż zalecane.
Przechowywanie - Saridon x 20 tabl
Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
Przeciwwskazania - Saridon x 20 tabl
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek zawiera paracetamol. Nie przyjmować innych leków zawierających paracetamol. W razie przedawkowania natychmiast skontaktować się z lekarze, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy.
Producent - Saridon x 20 tabl
Bayer Sp. z o.o.
Ważne - Saridon x 20 tabl
OTC - Lek wydawany bez recepty.
Pozwolenie nr: R/0956
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.