Lek Saridon w postaci tabletek z paracetamolem, propyfenazonem i kofeiną to produkt o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który może być stosowany przez pacjentów dorosłych oraz młodzież powyżej 12. roku życia. Na co jest Saridon? Wskazaniem do stosowania leku są różnego pochodzenia dolegliwości bólowe, w tym bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, bóle głowy, bóle reumatoidalne, czy też nerwobóle. Lek może być też pomocny przy gorączce towarzyszącej przeziębieniu i grypie. Zawarty w leku propyfenazon ma właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Paracetamol natomiast, który również wchodzi w skład tabletek Saridon, ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zawarta w leku kofeina ma właściwości pobudzające, poza tym znosi zmęczenie i poprawia samopoczucie.
W opakowaniu znajduje się 20 tabletek Saridon. W skład 1 tabletki wchodzi 150 mg propyfenazonu, 250 mg paracetamolu oraz 50 mg kofeiny. Formułę leku uzupełniają składniki pomocnicze które opisano w dołączonej do opakowania ulotce. Opisane w ulotce dawkowanie leku Saridon powinno być przestrzegane, chyba że lekarz je zmodyfikuje. Zaleca się stosowanie tabletek doustnie. Pacjenci dorośli mogą przyjmować 1-2 tabletki jednorazowo. Dawkowanie leku Saridon u pacjentów w wieku powyżej 12 lat to 1 tabletka jednorazowo. W razie konieczności dawka może być powtórzona do 3 razy na dobę. Tabletki powinny być przyjmowane po jedzeniu i należy dopilnować ich obfitego popijania wodą. Nie należy przyjmować dawki większej leku niż wskazana. Lek nie powinien być stosowany bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 5 dni, ale jeśli mimo stosowania leku gorączka będzie utrzymywać się dłużej niż 3 dni, czy też objawy pacjenta ulegną nasileniu, należy zasięgnąć porady lekarza.
Saridon jest lekiem, który ma działania niepożądane, chociaż nie przez każdego są zauważane. Lek może powodować bardzo rzadko różnego rodzaju reakcje uczuleniowe oraz ciężkie reakcje skórne. Ich objawy wymagają zaprzestania stosowania tabletek Saridon i niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Kontaktu z lekarzem wymagają też takie skutki uboczne Saridon jak objawy zapalenia wątroby lub jej niewydolności, czy też martwicy, a także objawy zaburzeń składu krwi, czy też objawy uszkodzenia nerek. Inne skutki uboczne tabletek Saridon to natomiast różnego typu zaburzenia żołądka i jelit, a także senność i zawroty głowy.
Nie wszyscy pacjenci ze wskazaniami powinni stosować lek Saridon. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jego składniki czynne lub pomocnicze. Produktu nie należy stosować przy ostrej niewydolności nerek lub wątroby bądź ich ciężkim upośledzeniu, poza tym nie należy podawać go dzieciom poniżej 12. roku życia. Lek nie powinien być stosowany w I trymestrze ciąży i ostrożnie należy stosować go przy klimakterium oraz u pacjentów starszych. Przeciwwskazaniem jest też niedokrwistość, leukopenia, niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej, a oprócz tego agranulocytoza i ostra porfiria wątrobowa. Pozostałe przeciwwskazania, ostrzeżenia i środki ostrożności podano w ulotce leku.
Skład
Substancja czynna: 1 tabl. zawiera: 150 mg propyfenazonu, 250 mg paracetamolu, 50 mg kofeiny.
Wskazania i działanie
- Jako lek przeciwbólowy (w bólach różnego pochodzenia: głowy, zębów, nerwobólach, bólach reumatoidalnych itp.) i przeciwgorączkowy (grypa, przeziębienia), w bolesnym miesiączkowaniu.
Preparat łączy w sobie działanie poszczególnych składników. Zawarty w leku propyfenazon działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie; szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 1 h.; jest metabolizowany w wątrobie, częściowo wydalany z moczem w postaci nie zmienionej. T0,5 wynosi około 3 h. Przenika przez łożysko i barierę krew-mózg. Drugi składnik preparatu - paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-60 min., przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 3-4 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych; wydalany z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów i po sprzężeniu z cysteiną. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Po podaniu dawek toksycznych (>6 g paracetamolu/dobę) powstaje w organizmie N-acetylo-p-benzochinon odpowiedzialny za wywoływanie uszkodzeń wątroby. Trzeci składnik preparatu - kofeina, dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, metabolizowana w wątrobie, metabolity wydalane są przez nerki. Wykazuje działanie pobudzające na ośrodki wegetatywne oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego przez co poprawia ogólne samopoczucie i znosi uczucie zmęczenia często towarzyszące chorobom przeziębieniowym.
Dawkowanie
Dawkowanie leku Saridon u pacjentów w wieku powyżej 12 lat to 1 tabletka jednorazowo. W razie konieczności dawka może być powtórzona do 3 razy na dobę. Tabletki powinny być przyjmowane po jedzeniu i należy dopilnować ich obfitego popijania wodą. Nie należy przyjmować dawki większej leku niż wskazana. Lek nie powinien być stosowany bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 5 dni, ale jeśli mimo stosowania leku gorączka będzie utrzymywać się dłużej niż 3 dni, czy też objawy pacjenta ulegną nasileniu, należy zasięgnąć porady lekarza.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na aminofenazon lub paracetamol, ostra niewydolność nerek i/lub wątroby, niedokrwistość, agranulocytoza, leukopenia, ostra porfiria wątrobowa, ciężkie upośledzenie czynności wątroby i nerek, niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej. Nie powinien być stosowany w I trymestrze ciąży i u dzieci poniżej 12 r.ż. Nie stosować łacznie z innymi lekami z grupy pochodnych pirazolonu. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu u kobiet w okresie klimakterium, osób starszych i dzieci. Preparat zawiera niewielką ilość kofeiny, o czym należy pamiętać u chorych z nadciśnieniem tętniczym, dusznicą bolesną, chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.