Dobry krem do twarzy – czyli jaki?
Krem przeciwsłoneczny dobiera się zawsze do karnacji i typu skóry, przeznaczenia oraz planowanego czasu przebywania na słońcu. Można zdecydować się na wybór kremu do uprawiania sportu, który odporny będzie na pot i starcie lub lekkiej emulsji, która idealnie nada się pod makijaż. Istnieją również kosmetyki dedykowane najmłodszym, ponieważ to ich skóra jest najbardziej podatna na szkody wywoływane promieniowaniem UV. Najlepszym kremem przeciwsłonecznym będzie ten, który jest dopasowany do potrzeb jego użytkownika.
Jak dobrać krem przeciwsłoneczny?
Pierwszym parametrem, jakim należy się kierować, wybierając krem przeciwsłoneczny do twarzy, jest fototyp skóry. Klasyfikację fototypów sporządzono na podstawie odporności różnych rodzajów karnacji na promieniowanie ultrafioletowe. Wyróżniamy następujące rodzaje fototypów:
- Fototyp I – o bardzo jasnej, bladej karnacji, czasami z piegami, której towarzyszą najczęściej niebieskie, bądź zielone oczy oraz rude lub jasnoblond włosy. Opalanie w takich przypadkach kończy się szybkimi poparzeniami.
- Fototyp II – to osoby o jasnej karnacji i włosach w różnych odcieniach blondu, a także niebieskich i zielonych oczach, którym wyjątkowo ciężko się opalić. Ich skóra najczęściej opala się na czerwono, by dopiero później bardzo delikatnie brązowieć.
- Fototyp III – charakteryzuje się brązowymi oczami, włosami w odcieniach brązów lub ciemnego blondu i o wiele łatwiej opalającą się skórą.
- Fototyp IV – wyróżnia się śniadą cerą, ciemnymi włosami i oczami oraz stosunkowo łatwo opalającą się skórą, bez większej skłonności do poparzeń.
- Fototyp V – to osoby o brązowej i ciemnobrązowej skórze oraz ciemnych oczach i włosach. Ich skóra szybko się opala i jest naturalnie przystosowana do słońca, więc poparzenia nie występują lub pojawiają się w rzadkich przypadkach.
- Fototyp VI – dotyczy osób czarnoskórych. Ryzyko poparzeń nie występuje.
W przypadku jasnych karnacji, czyli fototypu I i II obowiązkiem jest krem z filtrem SPF 50 do twarzy. Należy się w niego zaopatrzyć również jeśli ma być przeznaczony dla dzieci. Filtr SPF 25-30 będzie odpowiedni dla osób o fototypach II lub III. Kremy z filtrem o ochronie SPF 10-15 będą odpowiednie dla osób o karnacjach zaliczanych do fototypu IV.
Filtr mineralny czy chemiczny?
Filtry chemiczne zawarte w kremach przeciwsłonecznych do twarzy to ochrona, która pochłania promieniowanie docierające do skóry i zamienia je w ciepło. Stosować je należy co najmniej na kilkanaście minut przed wyjściem na słońce. Filtry chemiczne zazwyczaj dość łatwo się rozprowadzają i mają bardzo przyjemne konsystencje, które świetnie sprawdzają się pod makijaż.
Filtry mineralne zazwyczaj zostawiają na twarzy delikatną, białą poświatę lub tłustawą warstewkę, których nie należy ścierać. Działają na zasadzie fizycznej, odbijając promienie słoneczne. Ich niebywałą zaletą jest to, że działają od razu po zastosowaniu. Szczególnie polecane są dla osób z suchą i wrażliwą skórą lub cerą skłonną do niedoskonałości. Filtry minerale mogą rozprowadzać się na skórze nieco ciężej, niż filtry chemiczne.
Rodzaje produktów
W aptece internetowej Cefarm znajdują się najróżniejsze rodzaje kosmetyków przeciwsłonecznych do twarzy, a wśród nich:
- delikatne mleczka ochronne o szybko wchłaniającej się, nieobciążającej konsystencji,
- kremy dodatkowo nawilżające lub odżywcze o różnych faktorach SPF,
- fluidy mineralne o bardzo wysokich właściwościach ochronnych,
- lekkie emulsje do skór wrażliwych lub tłustych,
- żele i pianki o stosunkowo lekkim poziomie ochrony,
- kremy o treściwej konsystencji do stosowania podczas uprawiania sportu.
Dzięki tak szerokiemu wyborowi formuł i konsystencji w asortymencie Cefarm każdy znajdzie coś dla siebie. Większość z oferowanych kremów oprócz ochrony przeciwsłonecznej ma funkcje dodatkowe takie jak nawilżanie, regeneracja czy łagodzenie podrażnień.