Typowa gorączka oznacza stan zapalny i najczęściej wiąże się również z innymi objawami, do których można zaliczyć:
- przyspieszony oddech dziecka,
- ból w okolicy karku lub czoła,
- zatkany nos, katar
- ból gardła, kaszel,
- zaczerwienienie twarzy,
- intensywne pocenie się,
- gorące plecy.
Domowe sposoby, które pomogą zbić gorączkę
Istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą zbić gorączkę u dziecka. Należy jedynie pamiętać, że nie są w stanie zastąpić leków, a jedynie spotęgować ich działanie. Tabletki czy maści przeciwgorączkowe dla dzieci są niezastąpione. Skuteczną metodą są m.in. okłady. Wystarczy namoczyć ręcznik zimną wodą oraz przykładać dziecku, np. do czoła. Okłady należy zmieniać mniej więcej co 15 minut.
Kolejną, świetną metodą na gorączkę jest kąpiel. Temperatura wody w wannie powinna być niższa niż temperatura ciała dziecka o 1 lub 2 stopnie. Należy jednak zwrócić uwagę, by nie była to znaczna różnica. W innym wypadku może bowiem dojść do pogorszenia się stanu zdrowia malucha.
Dobrym pomysłem mogą okazać się także napary z ziół, które wykazują działanie napotne. Najlepiej sprawdzi się m.in. lipa, jeżyna, czarny bez, a także malina. Wystarczy zalać łyżkę ziół szklanką gorącej wody i po upływie około 10 minut — przecedzić. Najlepiej wypić tego typu napar, gdy jeszcze jest gorący. Znaczenie ma tutaj pora dnia — warto podawać dziecku tego typu napary przed snem. Dodatkowo stosując maści przeciwgorączkowe dla niemowląt i dzieci, można skutecznie zwalczyć gorączkę.
Czym są drgawki gorączkowe u dzieci?
Drgawki gorączkowe są łagodną postacią napadów padaczkowych. Występują u dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Drgawki gorączkowe objawiają się nie tylko, jak sama nazwa wskazuje, gorączką, ale także:
- uogólnionymi drgawkami całego ciała,
- zsinieniem,
- ślinotokiem,
- zesztywnieniem,
- naprężeniem ciała,
- utratą przytomności.
W trakcie drgawek szczególne znaczenie ma ułożenie dziecka w bezpiecznej pozycji. Żele na gorączkę dla dzieci mogą w takiej sytuacji okazać się pomocne, jednak wszystko zależy od konkretnego przypadku. Ze względu na przebieg tego typu drgawek, można je podzielić na następujące rodzaje:
- drgawki proste — obejmują całe ciało i trwają od kilku sekund do maksymalnie 10 minut, drgawki proste występują raz na dobę,
- drgawki proste plus — trwają dokładnie tyle samo, ile drgawki proste, jednak występują częściej niż raz na dobę,
- drgawki złożone — obejmują jedną, konkretną przyczynę, najczęściej trwają dłużej niż 10 minut i występują częściej niż raz na dobę.
W przypadku tego typu drgawek zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, która pozwoli określić przyczynę gorączki i charakter drgawek. Lekarz może także zalecić tabletki czy też żele przeciwgorączkowe dla niemowląt.
Maści i żele — oferta naszej apteki Cefarm24
Maści przeciwbólowe dla dzieci i niemowląt to jedne z wielu produktów znajdujących się w naszej ofercie. Przykładem jest maść Vicks vaporub, która sprawdzi się zarówno w przypadku bólu gardła czy zatok, jak i kaszlu, katarze czy stanu zapalnego błony śluzowej nosa lub gardła. Preparat przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego. Równie interesującym produktem jest maść Rub-arom przeznaczona dla dzieci powyżej 7 lat. Jest preparatem wskazanym przy grypie, przeziębieniu, a także różnych dolegliwościach bólowych, które mogą dotyczyć mięśni lub stawów. W składzie tej maści znajdziemy m.in. lewomentol z mięty polnej, olejek eukaliptusowy, olejek terpentynowy z sosny nadmorskiej, kamforę czy tymol.
Ostatnim już proponowanym produktem jest żel Depulol. Opiera się w dużej mierze na naturalnym składzie, bowiem zawiera olejek eukaliptusowy, olejek rozmarynowy, a także balsam peruwiański. Sprawdzi się głównie w przeziębieniach i kaszlu. Nasza oferta obejmuje zarówno maści przeciwbólowe dla niemowląt i dzieci, ale także krople, kapsułki czy saszetki. Zachęcamy do ich sprawdzenia!