Katar u dzieci i niemowląt
Katar w przypadku niemowląt i kilkuletnich dzieci jest podwójnie uciążliwy. Z jednej strony maluszkowi przeszkadza zatkany nos, podrażniona śluzówka oraz wydzielina, a to wszystko wpływa na jego humor oraz jakość snu. Z drugiej strony zaniepokojeni są rodzice - szczególnie, kiedy dziecko ma kilka miesięcy i nie jest jeszcze w stanie zakomunikować, co mu doskwiera. Najważniejsza jest więc obserwacja objawów. Zatkany nos w miesiącach jesienno-zimowym może wskazywać na przeziębienie, zwłaszcza gdy towarzyszy mu kaszel. W okresie wiosennym, kiedy pylą m.in. drzewa i trawy, nieżyt nosa u dziecka może wskazywać na alergię (tzw. katar sienny). Jeżeli dziecko skarży się na ból głowy w okolicy czoła, oczu lub policzków i towarzyszy mu katar, może to oznaczać problem z zatokami.
Co na katar u dziecka?
W każdej z tych sytuacji warto sięgnąć po preparaty, które złagodzą objawy nieżytu nosa, a przede wszystkim przyniosą dziecku ulgę. Bez względu na przyczyny pojawienia się kataru, najbardziej pomocne są krople do nosa dla dzieci, które udrażniają nos oraz hamują produkcję wydzieliny. Lekarstwo działa przez 12 godzin, więc maluch spokojnie prześpi całą noc. Ulgę przynosi także stosowanie wody morskiej do nosa - roztwór ten działa oczyszczająco i udrażniająco oraz jest w pełni bezpieczny. Inną opcją jest użycie ręcznego lub elektrycznego aspiratora do nosa. Wszystko zależy od tego, która metoda oczyszczania nosa jest dla dziecka najbardziej akceptowalna. Co ważne, tego typu preparaty są dostępne bez recepty, dlatego warto mieć je w domowej apteczce i użyć w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów kataru.
Katar u dziecka - przyczyny i objawy
Układ oddechowy dziecka nie jest tak rozwinięty, jak u osoby dorosłej. Niemowlęta dopiero uczą się oddychać i dlatego robią to wyłącznie przez nos. Dziurki nosowe mają ok. 2-3 milimetry, dlatego też nieżyt nosa jest dosyć częsty w 1. roku życia dziecka. To naturalny proces rozwoju dziecka, najczęściej nie ma podłoża chorobowego, ale jest po prostu dokuczliwy dla maluszka.
Problem narasta wraz z wiekiem, kiedy dziecko trafia do żłobka lub przedszkola i wówczas jest bardziej narażone na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowy. W związku z tym u kilkuletnich dzieci katar występuje ok. 6-8 razy w roku. Objawia się on uporczywym kichaniem, zaczerwienieniem błon śluzowych nosa i nadmierną produkcją wydzieliny. Nic dziwnego, że bez względu na wiek dziecko staje się płaczliwe i niechętne do wykonywania codziennych czynności.
Rodzaje kataru u dzieci
Katar wirusowy (rhinowirusy) - występuje u dzieci najczęściej i przenoszony jest poprzez kichanie oraz pokasływanie przez osoby chore. W początkowej fazie jest on wodnisty, lejący się, po czym wydzielina gęstnieje i staje się żółto-zielona. Objawy powinny zniknąć po ok. 7 dniach.
Katar bakteryjny - pojawia się jako powikłanie po niedoleczonym katarze wirusowym, dlatego warto mieć w domowej apteczce krople do nosa dla dzieci i użyć ich zawczasu. Jeżeli jednak infekcja rozwinie się w bakteryjną, wówczas wydzielina od razu jest gęsta, utrudnia dziecku oddychanie, co w przypadku niemowlęcia staje się wręcz niebezpieczne. Często pojawia się także gorączka oraz nieprzyjemny zapach wydzieliny.
Katar alergiczny - z reguły jest dolegliwością sezonową i pojawia się po kontakcie z alergenem (pyłkami roślin, sierścią zwierząt, kurzem). Oprócz wysięku z nosa i częstego kichania dziecko może skarżyć się na łzawiące i piekące oczy oraz drapanie w gardle.
Katar zatokowy - mowa o nim, gdy dolegliwości utrzymują się dłużej niż 10 dni, a dziecko zwraca uwagę na ucisk w okolicach czoła i ból podczas schylania. Odpowiedzialne za katar zatokowy mogą być zarówno wirusy, jak i bakterie, grzyby oraz alergeny.
Jak pomóc dziecku w trakcie kataru?
Bez względu na przyczynę pojawienia się kataru, nikt nie pozostaje obojętny na dolegliwości maluszka. W przypadku dzieci do 1. roku życia z reguły największym problemem jest aplikacja lekarstwa. Pomagają w tym krople do nosa dla niemowląt z tzw. systemem skaczącej kropli. Podaje się je w pozycji leżącej, więc dziecko spokojnie przyjmuje preparat, a nosek szybko zostaje odetkany. W przypadku kilkulatków można rozważyć podanie kropli do nosa dla dzieci z olejkami, które ułatwiają oddychanie, udrażniają nos i oczyszczają go z wydzieliny. W przypadku, gdy nie zdiagnozowano przyczyny długotrwałego kataru, odpowiednie są aerozole o kompleksowym działaniu (np. na objawy alergii, zapalenia zatok), polegającym na zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej nosa.
W łagodzeniu dolegliwości związanych z katarem u dziecka może pomóc też woda morska do nosa. Jest to w pełni naturalny preparat w sprayu (co ułatwia aplikację), który oczyszcza i nawilża śluzówkę oraz pomaga w leczeniu infekcji, a także przy zapaleniu zatok oraz katarze siennym. Niezawodne przy usuwaniu zalegającej wydzieliny są z kolei aspiratory do nosa, co zapobiega rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych, a w przypadku niemowlęcia pozwala na swobodne oddychanie. Aspirator do nosa bez względu na to, czy jest elektryczny, czy ręczny nie podrażnia śluzówki, więc dziecko nie będzie uciekało na jego widok, a komfort funkcjonowania po użyciu urządzenia jest nieporównywalny.