Spirytus salicylowy to dwuprocentowy roztwór kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wodzie. Ten dostępny bez recepty, popularny lek przeznaczony jest do miejscowego stosowania na skórę. Substancją czynną w spirytusie salicylowym jest kwas salicylowy – związek o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Zaaplikowany na skórę działa lekko złuszczająco i przeciwłojotokowo, a także łagodzi stany zapalne. Dodatkowo kwas salicylowy stymuluje regenerację naskórka. Działanie antybakteryjne wykazuje także etanol. Ponadto alkohol etylowy wspomaga usuwanie nadmiaru sebum, ponieważ rozpuszcza tłuszcze.
Ze względu na właściwości składników leku spirytus salicylowy można stosować do odkażania niewielkich ran, otarć. W stężeniu, w jakim występuje w spirytusie salicylowym, jest w stanie w ciągu 2 minut usunąć nawet 90% drobnoustrojów. Tak długa aplikacja leku na skórę jest jednak niewskazana ze względu na jego właściwości wysuszające. Jednorazowe przetarcie preparatem chorobowo zmienionego obszaru niszczy około 70% bakterii. W związku z tym spirytus salicylowy uznawany jest za środek o słabym działaniu odkażającym.
Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym spirytus salicylowy pomocny jest w leczeniu zmian trądzikowych i łojotokowych. Stosowany w przypadku trądziku preparat wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych, gdzie usuwa nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń oraz niszczy bakterie. Ogranicza też nawarstwianie się martwych komórek naskórka. Podobnie działa spirytus salicylowy przy leczeniu łojotoku. Należy jednak używać go w postaci rozcieńczonej – w 20% roztworze wodnym leku.
Spirytus salicylowy można stosować pomocniczo przy grzybicy paznokci. Wówczas aplikuje się go na świeżo umytą, osuszoną skórę stóp. Za pomocą spirytusu salicylowego można też złuszczać zrogowaciały naskórek – nadaje się do usuwania takich mian, jak odciski.
Spirytus salicylowy to lek o udowodnionej skuteczności. Nie można jednak używać go zbyt często ani długotrwale. Niewskazane jest także stosowanie preparatu na otwarte, rozległe rany. Zawarty w spirytusie salicylowym alkohol etylowy może powodować podrażnienia, przebarwienia oraz nadmierne wysuszenie skóry. W przypadku leczenia zmian trądzikowych i łojotokowych przewlekłe stosowanie preparatu może wręcz przynieść efekty odwrotne do zakładanych, ponieważ przesuszenie skóry prowadzi do wzmożonej produkcji sebum.
Niepożądane skutki uboczne może też wywołać obecny w leku kwas salicylowy. Jego nadmiar może stać się przyczyną zatrucia. Zdecydowanym przeciwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na salicylany. W przypadku alergii spirytus salicylowy działa na skórę drażniąco, a nawet prowadzi do miejscowego zapalenia kontaktowego.
Stosując spirytus salicylowy, należy unikać jego kontaktu z błonami śluzowymi i z oczami. Niewskazane jest także spożywanie leku. Nie wolno stosować spirytusu salicylowego na skórze niemowląt. Preparat częściowo wchłania się przez skórę. U najmłodszych dzieci może to wywołać takie objawy, jak biegunka, wymioty, zaburzenia metabolizmu i krzepnięcia krwi.
Skład
100 g produktu zawiera:- substancję czynną: kwas salicylowy 2 g,
- substancje pomocnicze: etanol 96 %, woda oczyszczona.
Wskazania i działanie
Spirytus salicylowy przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego, miejscowo. Służy głównie do odkażania skóry, w otarciach naskórka, trądziku, czy łojotoku. Możliwości zastosowania spirytusu salicylowego są dość szerokie.
Spirytus salicylowy bywa wykorzystywany w celu odkażenia skóry. Stosuje się go miejscowo. Roztwór o stężeniu alkoholu etylowego na poziomie co najmniej 70% jest w stanie zwalczyć aż 90% drobnoustrojów, jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy skóra pozostaje nim zwilżona przez około 2 minuty. Najczęściej spirytusem salicylowym nasącza się wacik i przeciera nim docelowe miejsce na skórze. Ta metoda zwalcza drobnoustroje w ok. 75%.
Lek w postaci roztworu, którym jest spirytus salicylowy, znajduje zastosowanie również w zabiegach natury kosmetycznej. Należy jednak zachować ostrożność w stosowaniu preparatu, gdyż używany zbyt często lub w nadmiarze, może przynieść odwrotne efekty do zakładanych — przesuszając skórę, pobudza gruczoły łojowe do ochrony przed nadmierną utratą wilgoci, co w przypadku walki z trądzikiem lub łojotokiem, oznacza pogorszenie stanu skóry. Przecierając z umiarem miejsca zmienione chorobowo, spirytus salicylowy może przynieść bardzo zadowalające efekty. Kwas salicylowy, wchodzący w skład spirytusu, przenika w głąb skóry, oczyszcza i odkaża mieszki włosowo-łojowe, usuwa nadmiar tłuszczu oraz martwy naskórek. Przeciwdziała tym samym powstawaniu zaskórników i zmian trądzikowych. Spirytus salicylowy bywa też używany pomocniczo w leczeniu grzybicy stóp. Zmienione chorobowo miejsca, po uprzednim oczyszczeniu i osuszeniu, przeciera się preparatem i pozostawia do wyschnięcia.
Spirytus salicylowy wykazuje również właściwości keratoplastyczne, czyli stymulujące odnowę naskórka.
Dawkowanie
Spirytus salicylowy może być stosowany w postaci nierozcieńczonej oraz rozcieńczonej, np. w przypadku zastosowania go jako preparatu-toniku na skórę z problemem łojotoku.
Środek wyłącznie do użytku zewnętrznego, miejscowego. Zastosowanie na większe powierzchnie ciała lub przypadkowe wypicie powoduje obniżenie zdolności obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Należy przecierać skórę, uprzednio nasączonym spirytusem tamponem lub wacikiem. Nie stosować długoterminowo ani zbyt obficie, w celu uniknięcia podrażnienia i przesuszenia naskórka.
Przeciwwskazania
Preparatu nie należy stosować na uszkodzoną skórę oraz w przypadku nadwrażliwości na kwas salicylowy lub salicylany. Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.
Działania niepożądane
Miejscowe podrażnienia skóry. W przypadku zastosowania spirytusu u noworodków i niemowląt (czego nie należy robić) możliwe jest wchłanianie roztworu przez skórę. To z kolei powodować może biegunkę, wymioty, zaburzenia krzepnięcia i metabolizmu węglowodanów, krwawienia, wysypki i podrażnienie skóry.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.