Octenisept to lek w postaci płynu dezynfekującego z praktycznym atomizerem, który wykazuje potrójne działanie – bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze. Preparat ten przeznaczony jest do przeprowadzania krótkich zabiegów odkażających przed oraz po procedurach wykonywanych na ranach, błonach śluzowych oraz na skórze.
Octenisept zawiera dwie substancje czynne – dichlorowodorek oktenidyny (działający na powierzchni ran i skóry) oraz fenoksyetanol, który uzupełnia zakres działania pierwszej substancji, jednak w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych.
Lek Octenisept jest stosowany m.in. w pediatrii, w tym podczas pielęgnacji kikuta pępowinowego u niemowląt, a także w celu dezynfekcji jamy ustnej. Produkt ten jest odpowiedni do stosowania u dorosłych oraz dzieci w każdym wieku. Jedna buteleczka
leku Octenisept zawiera 50 ml płynu.
Skład- Substancjami czynnymi leku Octenisept są: oktenidyny dichlorowodorek (Octenidinum dihydrochloridum), fenoksyetanol (Phenoxyethanolum).
100 g płynu zawiera 0,1 g oktenidyny dichlorowodorku i 2 g fenoksyetanolu.
- Substancje pomocnicze leku: kokamidopropylobetaina - roztwór 30% lub 38% (octan dimetyloamoniowy kwasu amidopropylokokosowego, sodu chlorek, woda), sodu D-glukonian, glicerol 85%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Wskazania i działanieOctenisept to lek w postaci płynu dezynfekującego o działaniu bakteriobójczym (działa niszcząco m.in. na bakterie Chlamydium i Mycoplasma), wirusobójczym (Herpes simplex, inaktywuje HBV i HIV) i grzybobójczym (Trichomonas), którego skuteczność działania została potwierdzona podczas badań laboratoryjnych oraz klinicznych. Preparat ten zawiera dwie substancje czynne – dichlorowodorek oktenidyny, który działa na powierzchni rany i skóry, a także fenoksyetanol, który uzupełnia zakres działania pierwszej z substancji, wnikając w głębsze warstwy skóry oraz błon śluzowych.
Lek Octenisept jest wskazany do stosowania podczas krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z zaopatrzeniem ran, błon śluzowych i graniczącą z nimi skórą, a także przed, w trakcie i po zabiegach diagnostycznych i operacyjnych w ginekologii, położnictwie, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii oraz stomatologii.
Octenisept warto stosować podczas:
- odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran;
- dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi;
- wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie powierzchni zamkniętych powłok skórnych po zabiegach, w tym szwów pozabiegowych;
- wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego;
- ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej;
- stosowania w obrębie narządów rodnych, w tym w stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny;
- pielęgnacji kikuta pępowinowego.
DawkowanieLek Octenisept należy stosować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza czy też farmaceuty. Lek należy stosować w postaci nierozcieńczonej i aplikować bezpośrednio na skórę.
Octenisept należy stosować minimum raz na dobę na leczony obszar ciała poprzez spryskanie skóry, przetarcie jałowym gazikiem lub stosowanie przymoczka.
- Odkażanie ran chirurgicznych
Skuteczność preparatu
Octenisept potwierdzono podczas odkażania czystych i zakażonych ran chirurgicznych.
Płyn Octenisept łączy funkcje odkażające, analgetyczne i oczyszczające zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny, przez co wpływa korzystnie na proces gojenia. Odkażanie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nierozcieńczonym płynem
Octenisept promieniście od środka na zewnątrz rany.
- Płukanie zakażonych ran chirurgicznych
Przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych należy wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli. Pozostawienie gazików setonów nasyconych płynem
Octenisept w obrębie zakażonej rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów. Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy, miażdżycy, itp.). W przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeniach żylnych itp. preparat
Octenisept stosujemy w postaci przymoczek (gaziki nasycone płynem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny dwa razy na dobę umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych.
- Dezynfekcja skory i błony śluzowej
Partie skory i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszę być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym preparatem OcteniSept. należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. W sporadycznych przypadkach, po podjęciu takiej decyzji przez lekarza, można użyć płynu OcteniSept z atomizera rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Jako terapia wspomagająca w leczeniu grzybic skory, między palcami stóp preparat rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
Octenisept może być z powodzeniem stosowany do irygacji pochwy. Wymagany czas oddziaływania 60 sekund. Skuteczność osiągana jest często przy rozcieńczeniu 1:1 z wodą jałową.
PrzeciwwskazaniaLek Octenisept nie należy stosować w sytuacji, gdy:
- u pacjenta pojawi się nadwrażliwość (uczulenie) na substancje czynne – dichlorowodorek oktenidyny, fenoksyetanol lub na którąkolwiek z pozostałych składników tego leku;
- ma być on wykorzystywany do płukania jamy brzusznej.
Nie zaleca się stosowania preparatu
Octenisept do wnętrza ucha oraz nie należy dopuszczać do jego połykania.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.