Dexeryl wsparciem dla suchej i atopowej skóry
Dexeryl to marka produkująca kosmetyki ochronne przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej i atopowej. Ich wyroby medyczne mają właściwości natłuszczające i nawilżające wynikają z działania substancji aktywnych takich jak gliceryna (glicerol), która jest związkiem organicznym, doskonale mieszającym się z wodą, biała wazelina, która natłuszcza i pozostawia na skórze film ochronny, zabezpieczając ją przed nadmierną utratą wody oraz ciekła parafina, która także natłuszcza i chroni skórę. Marka jest częścią przedsiębiorstwa Pierre Fabre Dermocosmétique.
Pierre Fabre - co wyróżnia tę francuską firmę?
Firma Pierre Fabre zlokalizowana jest w południowo-zachodniej Francji i oferuje swoje produkty w ponad 130 krajach świata. Jest francuskim liderem w sprzedaży drogeryjnej i drugim co do wielkości laboratorium dermokosmetyków na świecie. Firma w swojej ofercie posiada leki na receptę, dermokosmetyki, wyroby medyczne i leki OTC. Przedsiębiorstwo jest właścicielem także innych marek takich jak EauThermaleAvène, Ducray, A-Derma, Naturactive i wiele innych. Firma wyróżnia się tym, że prawie 90% udziałów firmy należy do fundacji Pierre Fabre i do pracowników spółki, na podstawie planu własności akcji pracowniczych. 25 lat doświadczenia i 900 przebadanych pacjentów stosujących produkty Dexeryl zaowocowało wydaniem 9 publikacji naukowych dowodzących skuteczności produktów. Badania kliniczne przeprowadzane były w tematach atopowego zapalenia skóry, starczej suchości, rybiej łuski, mocznicowej suchości, stopy cukrzycowej i suchości skóry ciemnej.
Jak często myć skórę skłonną do zmian atopowych?
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że właściciele skóry atopowej powinni zrezygnować z codziennych kąpieli. Taka teoria powstała z faktu, że skóra po kąpieli faktycznie łatwo się wysusza, jeśli wystarczająco szybko nie dostanie porcji kosmetyku nawilżającego. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji codzienna kąpiel nie jest przeciwwskazaniem. Przy AZS ważne jest oczyszczanie skóry, jednocześnie skuteczne i delikatne, ponieważ skóra atopowa ma skłonność do nadkażeń bakteryjnych.
Zasady właściwej higieny suchej i atopowej skóry
Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut i nie powinna odbywać się w zbyt ciepłej wodzie, ponieważ zbyt wysoka temperatura zwiększa wysuszanie skóry. Zwykłe mydło warto wymienić na specjalny, delikatny środek myjący taki jak np. Dexeryl Shower - kosmetyk myjący dedykowany skórze suchej i dotkniętej atopią. Może być stosowany już od trzeciego miesiąca życia. Nie zawiera żadnych substancji drażniących, wysuszających czy obciążających, a w przypadku dostania się do oczu nie powoduje podrażnień i szczypania. Dexeryl Shower łagodzi ściągnięcie skóry, nawilża, działa kojąco i redukuje uczucie swędzenia. Sprawdzi się też w przypadku egzemy czy łuszczycy. Preparat dostępny jest formie butelki z pompką, która ułatwia stosowanie. Po kąpieli ważne jest, aby w ciągu pierwszych 2-3 minut po wyjściu z wanny, starannie natłuścić i nawilżyć ciało przy użyciu kosmetyku nawilżającego, np. również z serii produktów Dexeryl.
Czego unikać kiedy jesteśmy posiadaczami skóry suchej lub atopowej?
Przy skórze z uszkodzoną barierą hydrolipidową może często dochodzić do podrażnień. Najbezpieczniejszą metodą na uniknięcie podrażnień wywołanych nieodpowiednimi kosmetykami, jest czytanie ich składów. Ponadto, taki rodzaj skóry nie lubi sztucznych, szorstkich tkanin, zwykłego mydła, długich i gorących kąpieli, zbyt intensywnego pocierania ręcznikiem, perfum na skórze, ciężkiej biżuterii, sauny i basenów z chlorowaną wodą. Warto też zadbać o redukcję stresu oraz odpowiednią higienę, ponieważ pot działa drażniąco na skórę.
Po czym poznać skórę atopową?
Atopowe zapalenie skóry rozpoznaje się głównie na podstawie zmian skórnych. Może objawiać się zmianami wysiękowymi, strupami na twarzy, głowie, kończynach i tułowiu, pęknięciami naskórka, pogrubieniu i rogowaceniu skóry oraz stanami zapalnymi. To schorzenie o podłożu genetycznym, wymagające ciągłego nawilżania skóry, które może pojawić się zarówno u niemowląt, jak i po dwudziestym roku życia. Alergeny zawarte w powietrzu lub jedzeniu powodują nadmierną produkcję przeciwciał klasy IgE, co skutkuje silną reakcją alergiczną w postaci wysypki o nieregularnym kształcie.