Supremin to lek o działaniu przeciwkaszlowym. Ma on postać syropu, dzięki czemu jest niezwykle łatwy w stosowaniu. Przyjmować go mogą zarówno dzieci (powyżej drugiego roku życia), jak i dorośli. Wskazaniem do jego stosowania jest ostry i suchy kaszel.
Substancją czynną tego leku jest cytrynian butamiratu, który wykazuje działanie rozszerzające oskrzela oraz przeciwcholinergiczne, a więc rozkurczające mięśnie oskrzeli oraz zmniejszające wydzielanie przez nie śluzu. Na pięć mililitrów preparatu (jedna łyżeczka) składają się cztery miligramy substancji czynnej. Oprócz wspomnianego butamiratu w skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak woda oczyszczona, aspartam, aromat karmelowo-pomarańczowy (E 34493), kwas benzoesowy, kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, maltitol ciekły i metylu parahydroksybenzoesan.
Wskazaniem do stosowania leku Supremin jest leczenie ostrego i suchego kaszlu. Jak wspomniano wcześniej, substancja czynna pomaga zmniejszyć częstotliwość kaszlu oraz wykazuje niewielkie działanie rozkurczające oskrzela. Jej dokładny sposób działania nie został do końca poznany. Środek działa ośrodkowo – hamuje on ośrodek kaszlu na poziomie rdzenia przedłużonego. Ponieważ nie jest to lek opioidowy, nie powoduje powstawania uzależnienia i jest szeroko tolerowany, również przez dzieci.
Stosowanie leku Supremin, jak każdej substancji leczniczej, najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli nie został zalecony żaden szczególny cykl dawkowania, należy kierować się informacjami zawartymi w ulotce producenta. Standardowo lek powinno się stosować przed posiłkiem. Należy zachować ostrożność w przypadku prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, ponieważ u osób szczególnie wrażliwych może on prowadzić do powstania wzmożonego uczucia senności. Należy pamiętać, że preparat przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania – nie dłużej niż kilka dni. Przedłużający się kaszel należy skonsultować z lekarzem. Do opakowania dołączona jest wygodna miarka, która pozwoli na łatwe dozowanie preparatu. Pamiętajmy, aby ze względów higienicznych korzystała z niej tylko jedna osoba. Ma ona pojemność pięciu mililitrów, a więc standardowej łyżeczki. Dorośli mogą przyjmować do piętnastu mililitrów (trzy łyżeczki) maksymalnie cztery razy na dobę. Dawkowanie w przypadku dzieci różni się w zależności od ich wieku. W przypadku najmłodszych, a więc od dwóch do sześciu lat, standardowa dawka wynosi jedną łyżeczkę (pięć mililitrów) trzy razy na dobę. Dzieci nieco starsze, a więc do dwunastego roku życia, mogą przyjmować po dwie łyżeczki z taką samą częstotliwością. Najstarsze dzieci mogą przyjmować po trzy łyżeczki preparatu (piętnaście mililitrów) maksymalnie trzy razy na dobę.
Jak każdy lek, również Supremin nie powinien być stosowany przez niektóre osoby. Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, przede wszystkim na substancję czynną. Nie powinny go także stosować dzieci poniżej drugiego roku życia. Preparatu nie powinny przyjmować także osoby cierpiące na fenyloketonurię. Powstrzymać się od stosowania Supreminu powinny także kobiety w ciąży. Jego ewentualne przyjmowanie musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem i jego wyraźnym zaleceniem. Konsultacje ze specjalistą należy przeprowadzić także w przypadku stosowania jakichkolwiek innych leków – z uwagi na ich możliwe wzajemne oddziaływania. Przede wszystkim należy wstrzymać się od przyjmowania Supreminu wraz z lekami wykrztuśnymi. Takie połączenie może skutkować zaleganiem śluzu w oskrzelach, co może prowadzić nawet do powstawania zakażeń.
W wyniku przyjmowania preparatu mogą się również pojawić określone działania niepożądane. Występują one stosunkowo rzadko, a korzyści ze stosowania leku zazwyczaj są znacznie większe niż potencjalne ryzyko. Skutkami ubocznymi występującymi niezbyt często są: wysypka, zawroty głowy, biegunka i nudności. Jeśli są one łagodne, mogą przeminąć w trakcie stosowania preparatu i zazwyczaj nie stanowią podstawy do zmiany leku lub jego dawkowania, choć zawsze lepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Jeśli jednak utrzymują się dłużej, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Skład
- Substancją czynną leku jest butamiratu cytrynian.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze)to: sodu benzoesan(E 211), sorbitol ciekły,niekrystalizujący(E 420),glicerol, sacharyna sodowa(E 954), aromat pomarańczowy płynny, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, woda oczyszczona.
Wskazania i działanie
Lek Supremin MAX zawiera substancję czynną butamiratu cytrynian. Jest ona nieopioidowym lekiem przeciwkaszlowym. Supremin MAX w postaci syropu stosowany jest w objawowym leczeniu ostrego, suchego kaszlu.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Supremin MAX:- jeśli pacjent ma uczulenie na butamiratu cytrynian lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- jeśli pacjent ma objawy ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego
- w pierwszym trymestrze ciąży
Leku Supremin MAX nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Dawkowanie
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat: 5 ml syropu trzy razy na dobę
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 10 ml syropu trzy razy na dobę
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu trzy razy na dobę
Dorośli: 15 ml syropu cztery razy na dobę.
Działania niepożądane
Rzadko (częściej niż u 1 na 10 000, ale rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów stosujących lek) występują następujące objawy: senność, zawroty głowy, nudności, biegunka, pokrzywka
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.