Lek Gargarin to preparat przeznaczony do płukania gardła. Postać Gargarinu to proszek, mieszanina substancji, która po rozpuszczeniu w wodzie tworzy roztwór mający właściwości odkażające (przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze), ściągające i przeciwzapalne.
Gargarin zawiera w składzie: tetraboran sodu, wodorowęglan sodu, chlorek sodu, benzoesan sodu, mentol.
Tetraboran sodu ma właściwości antyseptyczne oraz wysuszające i ściągające. Podobnie jak benzoesan sodu oddziałuje bakteriostatycznie, grzybostatycznie i odkażająco.
Wodorowęglan sodu ma właściwości wykrztuśne i przeciwzapalne. Dezynfekuje, dodatkowo łagodząc ból gardła. Substancja intensyfikuje wydzielanie gruczołów śluzowych dróg oddechowych, ułatwia rozpuszczanie zalegających mas śluzowych, ma też właściwości przeciwzapalnie.
Chlorek sodu zapewnia równowagę elektrolitową, odkaża.
Mentol wywołuje uczucie chłodu na błonie śluzowej poprzez drażnienie zakończeń nerwowych. Ma właściwości przeciwzapalne i odkażające. Ma także działanie miejscowo znieczulające, łagodzi zatem ból gardła. Charakteryzuje się dodatkowo delikatnym, orzeźwiającym zapachem.
Płukanie gardła za pomocą różnego rodzaju roztworów to jedna z najstarszych, sprawdzonych metod leczniczych stosowanych przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach i infekcjach dróg oddechowych – pomaga na przykład przy chorobach takich jak angina czy zapalenie gardła. Jeśli jest wystarczająco wcześnie zastosowane, w okresie, gdy infekcja dopiero się rozwija, może doprowadzić do jej zahamowania. Jeśli natomiast infekcja weszła w kolejne fazy, skutecznie łagodzi jej objawy. Do płukania gardła używamy rozpuszczonych w wodzie substancji, najczęściej o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych, odkażających, a także przeciwbólowych.
Gargarin jako mieszanka substancji o szerokim spektrum właściwości pełni funkcję zarówno odkażającą, jak i znieczulającą. Substancje wchodzące w jego skład wykazują właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Obkurczają także błonę śluzową gardła i jamy ustnej, zmniejszając obrzęk.
Kiedy stosować Gargarin? Funkcja preparatu to przede wszystkim hamowanie rozwoju infekcji przy jednoczesnym łagodzeniu bólu gardła. Gagarin warto zastosować jak najwcześniej, już przy pierwszych objawach choroby. Wskazaniem do zastosowania preparatu są stany zapalne gardła i jamy ustnej, którym towarzyszy ból gardła. Dotyczy to stanów zapalnych powstałych zarówno na tle bakteryjnym, jak i wirusowym oraz grzybiczym.
Główną funkcją Gargarinu jest odkażanie, nie bez znaczenia jest także łagodzenie bólu gardła, co znacząco wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia. Odpowiadając na pytanie, na co jest produkt Gargarin, należy wymieniać nie tylko zbawienny wpływ na wszelkiego rodzaju infekcje, ale również łagodzenie bólu gardła.
Lek Gargarin dostępny jest w postaci proszku. Jedna saszetka zawiera 5 g mieszaniny substancji o właściwościach leczniczych. Proszek należy rozpuścić w szklance ciepłej, przegotowanej wody, a następnie roztworem tym płukać gardło 2–3 razy na dobę. Proszku ani roztworu przygotowanego na jego bazie nie można połykać. Należy unikać także bezpośredniego kontaktu proszku w szczególności z okolicami oczu i błon śluzowych, ponieważ zawarty w nim benzoesan sodu może powodować podrażnienia.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Gargarin jest nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. Nie należy stosować płukanki również w przypadku uszkodzenia błony śluzowej, gdyż przy jego zastosowaniu może dojść do dodatkowego podrażnienia, zaostrzenia objawów i zwiększenia dolegliwości bólowych.
Skutki niepożądane to podrażnienia błony śluzowej i reakcje alergiczne, jeśli pacjent dotknięty jest nadwrażliwością na składniki preparatu. Lek należy przechowywać w temperaturze pokojowej oraz z dala od dzieci.
Przed zastosowaniem Gargarinu należy zapoznać się z ulotką informacyjną, bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Również jeśli mimo stosowania płukanki, objawy nasilają się lub nie ustąpią po kilku dniach, należy skontaktować się z lekarzem.
Skład - Gargarin proszek do sporządzania roztworu do płukania gardła x 6 saszetek po 5 g
tetraboran sodu, wodorowęglan sodu, chlorek sodu, benzoesan sodu, mentol
Wskazania i działanie - Gargarin proszek do sporządzania roztworu do płukania gardła x 6 saszetek po 5 g
Gargarin jest lekiem złożonym w postaci proszku do sporządzania roztworu do płukania gardła zamkniętym w praktycznych saszetkach.- Tetraboran sodu i benzoesan sodu działają bakteriostatycznie, grzybostatycznie i odkażająco.
- Wodorowęglan sodu wzmaga wydzielanie gruczołów śluzowych dróg oddechowych, ułatwia rozpuszczanie zalegających mas śluzowych i działa miejscowo przeciwzapalnie.
- Chlorek sodu zapewnia równowagę elektrolitową, posiada właściwości słabo odkażające.
- Mentol działa chłodząco, znieczulająco i odkażająco
Przeciwwskazania - Gargarin proszek do sporządzania roztworu do płukania gardła x 6 saszetek po 5 g
Nie stosować leku w nadwrażliwości na którykolwiek ze składników oraz na uszkodzoną błonę śluzową.
Dawkowanie - Gargarin proszek do sporządzania roztworu do płukania gardła x 6 saszetek po 5 g
5 g proszku (1 saszetkę) należy rozpuścić w szklance ciepłej wody i płukać gardło 2 do 3 razy na dobę. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach należy skontaktować się z lekarzem.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.