Częste występowanie nudności i wymiotów obserwuje się u kobiet, które są w pierwszej ciąży lub w ciąży wielopłodowej. Bardziej narażone są również kobiety, u których w rodzinie występowały takie przypadki oraz te chorujące na nadczynność tarczycy, choroby układu moczowo-płciowego, cukrzycę, zaburzenia metaboliczne czy neurologiczne.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych
Niepowściągliwe wymioty, inaczej NWC lub HG, pojawiają się zwykle około szóstego tygodnia ciąży, a najsilniejsze są w okolicy dziewiątego tygodnia. O niepowściągliwych wymiotach mówimy, kiedy towarzyszy im utrata masy ciała powyżej 5%. Ponadto tak częste wymioty prowadzą między innymi do odwodnienia, chronicznego zmęczenia, bólów głowy, zaniku mięśni, zaburzeń równowagi elektrolitów, ketonurii i zasłabnięć. Na niepowściągliwe wymioty narażone są zwłaszcza młode kobiety będące w ciąży, a także kobiety cierpiące na migrenę lub chorobę lokomocyjną. Z niepowściągliwymi wymiotami mogą mieć do czynienia także kobiety mające astmę, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a także kobiety cierpiące na cukrzycę. Tego rodzaju wymioty mogą występować niemal u 50% kobiet spodziewających się dziecka.
Rozpoznanie niepowściągliwych wymiotów w ciąży związane jest z przede wszystkim z wykonaniem pomiaru masy ciała. Inne badania, które są wówczas wykonywane to między innymi pomiar temperatury oraz liczby oddechów. Nie bez znaczenia jest też wynik pomiaru ciśnienia krwi oraz tętna kobiety ciężarnej. Sprawdza się też, czy kobieta spodziewająca się dziecka nie ma oznak odwodnienia, poza tym sprawdzana jest praca tarczycy. Ocenie podlega również tkliwość brzucha oraz podbrzusza. Często lekarze zalecają też wykonanie USG, które ma na celu ocenę stanu płodu, poza tym w niektórych sytuacjach mogą zlecić również wykonanie szczegółowego badania krwi.
Co na wymioty w ciąży? Domowe sposoby i leki przeciwwymiotne
Wymioty w okresie ciąży mogą mieć wiele przyczyn. U części kobiet mogą występować częściej, u innych rzadziej, a u niektórych przyszłych mam mogą nie pojawić się wcale. Tak więc co pomaga na wymioty w ciąży? Co może przynieść ulgę przyszłej mamie? Ważne jest przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu ciężarnej. W przypadku niedoborów zalecane są elektrolity w ciąży. Co na wymioty w ciąży może sprawdzić się jeszcze lepiej? Po konsultacji z lekarzem ważne może okazać się uzupełnienie niedoboru witaminy B1. Oprócz wymienionych metod lekarz może przepisać też leki na mdłości w ciąży.
U kobiet ciężarnych na wymioty sprawdzić się może między innymi pirydoksyna (witamina B6 o właściwościach przeciwwymiotnych). Ważne jest jednak, by najpierw skonsultować jej suplementację z lekarzem. Cennym i naturalnym źródłem witaminy B6 są natomiast ryby, zwłaszcza makrela oraz łosoś, jaja, chude mięso, banany, nasiona słonecznika, otręby oraz zielone warzywa. Lekarz może przepisać również inne tabletki na wymiotowanie w ciąży, do których zalicza się:
● leki przeciwhistaminowe,
● antagonistów receptora dopaminy i receptora serotoninowego.
Problemem wymagającym pilnej konsultacji lekarskiej może być sytuacja, kiedy kobieta wymiotuje krwią w ciąży. Takie wymioty mogą mieć wiele przyczyn. Nierzadko wiążą się z poważnymi schorzeniami wymagającymi interwencji medycznej, zwłaszcza jeśli towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, takie jak silne i dokuczliwe bóle brzucha.
Zasady odżywiania w ciąży przy nudnościach
Mdłości kojarzone są z poranną dolegliwością, choć równie często występują wieczorem. Warto jednak zadbać o swoje poranne rytuały, aby zminimalizować dyskomfort wynikający z pojawiających się nudności i wymiotów. Rano, przed wstaniem z łóżka, warto wypić szklankę wody w pozycji półleżącej i przegryźć coś lekkiego.
Posiłki należy jeść małe, ale często, najlepiej co dwie godziny. Nie należy doprowadzać się do uczucia głodu, ponieważ spadek cukru we krwi może wywołać mdłości. Warto zwracać uwagę na to, co ląduje na talerzu. Tłuste potrawy i dania smażone na głębokim tłuszczu nasilają objawy.
Jeśli czujemy zachcianki np. na kiszonego ogórka czy rybę, znaczy to, że organizm domaga się witamin. Warto go słuchać i dostarczać mu to, na co ma ochotę, pod warunkiem że nie są to zachcianki nietypowe, jak smaki na kredę, które trzeba skonsultować z lekarzem.
Na uczucie zbliżających się mdłości może sprawdzić się przegryzienie herbatnika lub jabłka czy wypicie szklanki zimnej wody mineralnej. Pamiętaj, aby nie kłaść się spać z pustym żołądkiem, ponieważ poranne silne ssanie w żołądku uaktywni nudności.
Ciężarne, które często wymiotują, powinny unikać również kofeiny. Należy zrezygnować także ze spożywania dań typu fast food. Trzeba unikać też bodźców, które mogą dodatkowo pobudzać organizm do wymiotowania. Jeśli kobietom w ciąży towarzyszą mdłości i wymioty, pomóc może wykreślenie ze swojej diety produktów pikantnych, ciężkostrawnych oraz kwaśnych, poza tym rozważyć należy ograniczenie w jadłospisie jedzenia o intensywnym zapachu i smaku, ponieważ w ciąży zmysł powonienia staje się nadwrażliwy na bodźce, a wiele zapachów może dodatkowo nasilać mdłości. Wskazane jest natomiast spożywanie produktów bogatobiałkowych, poza tym pomocne może być picie naparów z imbiru.
Jak zapobiegać wymiotom?
Istnieje kilka sposobów na to, aby nie dopuścić do pojawienia się wymiotów, które towarzyszą kobietom czasem nawet do dnia porodu, są wycieńczające i powodują wycofanie się z życia społecznego. Najbardziej istotne jest picie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Do picia świetnie sprawdzają się herbatki rumiankowe, mięta, melisa, a także rozrzedzony kisiel. Środkiem, który jest stosowany od lat przy dolegliwościach ciążowych, jest też imbir.
W okresie ciąży nie należy wstawać gwałtownie z łóżka, aby żołądek nie podskoczył do gardła. Ponadto warto unikać intensywnych zapachów i dymu papierosowego, należy za to starannie wietrzyć mieszkanie, nosić luźne ubrania, które nie uciskają żołądka i przepony, unikać gwałtownych zmian temperatury i pozwolić sobie na relaks i odpoczynek. Bardzo często kobiety w ciąży są osłabione, poza tym pojawiają się u nich dodatkowe dolegliwości, do których zalicza się bóle głowy czy też znaczne osłabienie, dlatego odpoczynek jest szczególnie zalecany. Na kobiety w ciąży niekorzystnie działają silne zapachy, dlatego warto zrezygnować ze stosowania ostrych i drażniących perfum, intensywnie pachnących płynów do płukania tkanin, a także odświeżaczy powietrza. Nie zaleca się też przebywania w perfumowanych i zamkniętych pomieszczeniach (bez wierzenia).
Na wymioty i mdłości pomóc może również jedzenie niewielkich przekąsek przed wstaniem z łóżka, poza tym ważną rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej. Dokładne mycie zębów może pomóc złagodzić wymioty. Nie bez znaczenia pozostaje też stres, który należy zredukować w ciąży do minimum. Na mdłości i wymioty pomóc mogą też masaże relaksacyjne oraz akupunktura.
Aby zniwelować objawy, można również skorzystać z bogatej oferty apteki, która zawiera leki na nudności ciążowe oraz suplementy diety wspierające organizm. Suplementacja może pomóc w ograniczeniu ryzyka pojawienia się niedoborów witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każdą suplementację w ciąży należy jednak wcześniej skonsultować z lekarzem.
Leki na wymioty w ciąży oraz na nudności
Często można spotkać z tym, że kobieta w ciąży nie jest w stanie przyjąć preparatów witaminowych, ponieważ wymiotuje od razu po połknięciu tabletki. Dlatego warto poszukać dla siebie idealnego preparatu o wygodnym kształcie i smaku, który nie podrażnia. Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, by w razie konieczności tabletkę można było podzielić na mniejsze części. W aptekach dostać można różnego rodzaju leki na wymiotowanie bez recepty. Jeśli jednak chodzi o leki na wymioty w ciąży, dla bezpieczeństwa przed ich użyciem zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Tabletki na nudności w ciąży mogą hamować odruchy wymiotne w ośrodkowym układzie nerwowym, a poza tym będą przyczyniać się do łagodzenia ciążowych nudności.
Na rynku znaleźć można między innymi krople na mdłości w ciąży oraz specjalne leki na nudności w ciąży w podróży. Część dostępnych w aptekach leków na nudności może wykazywać też lekkie działanie uspokajające, poza tym niektóre z dostępnych preparatów zmniejszają ryzyko wystąpienia dokuczliwego bólu i zawrotów głowy czy też nadpobudliwości. W składzie preparatów na nudności i wymioty znajdują się zwykle ekstrakty roślinne, które są łagodne i bezpieczne dla ciężarnych, jednak mimo wszystko nie powinno się ich stosować na własną rękę bez konsultacji z lekarzem.
Suplementy i leki na mdłości w ciąży
Uczucie nudności często idzie w parze ze zgagą, nadmiernym ślinotokiem i bólami głowy.
Leki na zgagę w ciąży świetnie radzą sobie również w sytuacjach refluksu. Jeżeli połknięcie tabletki wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, można zdecydować się na preparaty w płynie.
Z kolei suplementy diety na mdłości są produktami powstałymi na bazie naturalnych składników jak imbir, rumianek, owoc dzikiej róży, pokrzywa, poziomka oraz porzeczka i zawierają witaminy B1, B6 i L-alaninę. Są dostępne w formie pysznej herbaty lub kropli.